5/23/2018
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
لیست ائتلافی اصلاح طلبان با حامیان روحانی
محمدرضا عارف خبر داد:

لیست ائتلافی اصلاح طلبان با حامیان روحانی

رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان خاطرنشان کرد: شیطنت‌ها نمی‌تواند وحدت اصلاح‌طلبان را بر هم بزند.
مذاکره فشرده با سران حزب اعتدال و توسعه برای ارائه فهرست مشترک انتخاباتی و تلاش برای دستیابی به این هدف همان خبری است که محمد رضا عارف عصر دیروز در گردهمایی جوانان اصلاح طلب در جماران مطرح کرد. اتفاقی که در صورت تحقق، نام ائتلاف و لیست اصلاح طلبان را تغییر خواهد داد تا برای اولین بار در انتخابات مجلس یک لیست ائتلافی از اتحاد دو جریان متفاوت اما حامی دولت شکل گیرد.
محمدرضا عارف اظهار داشت: امام در همه حال مردم را صاحب انقلاب می‌دانست و نقش خود را نمایندگی مردم دانسته و آنها را ولی‌نعمت مسئولان می‌شناخت و به همین دلیل گفتند به پشتوانه مردم دولت تعین می‌کنم.
او اضافه کرد: ما بر این باوریم که استقرار نظریه امام راهگشای همه مشکلات دنیای اسلام است و آنچه به عنوان یک میثاق گرانقدر امام مطرح است، تلاش برای عملی کردن تمام اصول قانون اساسی است و بر این باوریم که امام تنها متعلق به دنیای اسلام نیست، بلکه متعلق به دنیای آینده است و راه حل مشکلاتی که جهان امروز با آن روبرو است حاکمیت دیدگاه و نظریه امام است.
رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با تاکید بر لزوم تکریم بیت امام خاطرنشان کرد: افتخار ما پیروی راه امام است و در این راه شکست معنا ندارد و معتقدیم حضورمان برای ادای تکلیف بوده و هیچ‌گاه به نتیجه کار نگاه نمی‌کنیم.عارف با تاکید بر اینکه سید حسن خمینی با موسسه تدوین و نشر آثار امام پاسدار اندیشه انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی است، گفت: انتظار ما این است که نخبگان جامعه توجه بیشتری به این موسسه و همچنین آثار حضرت امام خمینی (ره) داشته باشند.

او همچنین با اشاره به برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال اعلام کرد: انتظار ما این است که مردم با همین صلابت که روز گذشته به خیابان‌ها آمدند، در رویداد بزرگ ۷ اسفند نیز که بی‌شک مهم‌ترین اتفاق سیاسی سال ۹۴ خواهد بود، شرکت کنند.
او با اشاره به رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان ادامه داد: انتظار ما این بود که با تایید صلاحیت نیروهای خدمتگزار انقلاب و مردم امکان برگزاری انتخابات بهتری فراهم شود، اما عدم تحقق این خواسته قانونی، به این معنی نیست که عقب بکشیم.

عارف تصریح کرد: ما به دنبال نجات کشور با اتکا به اندیشه امام بودیم و با این حساب هیچ چاره‌ای جز حضور پرشور پای صندوق‌های رای نداریم.

رئیس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در تشریح انگیزه و اهداف جریان‌های سیاسی کشور یادآور شد: یک گفتمان موفقیتش را در حضور حداقلی مردم می‌داند و گفتمان مقابل به دنبال حضور حداکثری است و بر این اساس ما امیدواریم مردم بار دیگر بن‌بست‌شکن شوند و اجازه ندهند با عملیات روانی برخی جریان‌ها حس یاس و ناامیدی برجوانان حاکم شود.

او گفت: خلق حماسه خرداد ۹۲ تا بیش از ۹۹ درصد متعلق به اصلاحات بود و این سرمایه اجتماعی اصلاح‌طلبان بود که در واقع متکی بر همین جوانان است و این جوانان بودند که در لحظات آخر بزرگتر‌ها را به میدان آوردند و معتقدیم باید این سرمایه اجتماعی حفظ شود تا به حماسه دیگری در اسفند ۹۴ منتهی شود.

عارف با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سال ۹۶ اعلام کرد: برای اینکه خرداد ۹۶ را به آرامی و با موفقیت پشت سر بگذاریم راهی جز پیروزی در اسفند ۹۴ نداریم.
او با اشاره به همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ گفت: جوانان بودند که در فضایی که هیچ انگیزه‌ای وجود نداشت و درست در آخرین لحظات فضا را تغییر دادند و امروز نیز باز این جوانان خواهند بود که باید در ۱۰ تا ۱۲ روز پیش رو فضا را دگرگون کنند.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان یادآور شد: برای نخستین بار تمام جریان‌های اصلاح‌طلب تحت یک مدیریت و زیر نظر یک شورا فعالیت کردند و افتخار دارم به عنوان خدمت‌گزار این شورا اعلام کنم که حمایت همه‌جانبه تمام اعضا پشتوانه ما بود.

عارف تصریح کرد: اصلاحات یعنی مسئولیت پذیری حداکثری و سهم خواهی حداقلی و ما هیچ‌گاه به دنبال سهم خواهی نبوده و نیستیم.او در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر موفقیت‌های دولت اصلاحات اعلام کرد: شاخصه‌های رشد ۸ ساله در دولت اصلاحات به هیچ عنوان با هیچ دولتی قبل و بعد از آن قابل مقایسه نسیت.
او اضافه کرد: امروز نیز اگر این تفکر اصلاح‌طلبی موفق به کسب اکثریت مجلس شود با ردیگر به جای کارشکنی و رقابت با دولت، با همراهی و همدلی مسیر توسعه را هموار خواهیم کرد و بجای مچ‌گیری از حق نظارتی مجلس بر کار دولت استفاده می‌کنیم و سعی خواهیم کرد بجای گذران روز‌ها به دنبال برنامه‌های بلندمدت و منسجم باشیم.

اوبا اشاره به اساسنامه ۱۲۸ بندی مصوب شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاحطلبان در خصوص برنامه‌های کاری مجلس دهم اعلام کرد: در صورت کسب اکثریت مجلس سعی خواهیم کرد این اصول را سرلوحه کار خود قرار دهیم و در شرایط کنونی هیچ راهی جز حفظ آرامش نداریم و ان‌شاءالله پس از پیروزی در انتخابات مجلس به دنبال رونق اقتصاد خواهیم بود و شعار رونق اقتصاد، شعار اصلی ما پس از ورود به مجلس خواهد بود.

عارف همچنین با اشاره به نحوه تهیه لیست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان اعلام کرد: نگاه کلی ما در تهیه لیست‌ها‌‌ همان نگاه ائتلاف ۹۲ بود و از آنجا که سهم اصلی و کلیدی پیروزی آقای روحانی از آن اصلاح‌طلبان بود این بار نیز ما در این مسیر پیش‌قدم شدیم.

عارف در ادامه به ارائه توضیحاتی در خصوص نحوه دستیابی به لیست‌های انتخاباتی در شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان پرداخت و با اشاره به تعامل مثبت این شورا با حامیان دولت اعلام کرد: در پی زحماتی که دوستان متحمل شده‌اند، امشب یا فردا لیست ائتلافی خود را اعلام خواهیم کرد و مردم باید توجه کنند که در صورت ارائه لیست ائتلافی، همه اعضا، اصلاح‌طلب نخواهند بود و طبیعتاً برخی از نزدیکان دولت نیز در این لیست حضور خواهند داشت، اما می‌خواهم به همه دوستان قول بدهم که به هیچ عنوان هویت اصلاح‌طلبی و گفتمان اصلاحات را فدای منافع کوتاه مدت نخواهیم کرد.
رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح‌طلبان ادامه داد: لیستی که معرفی خواهیم کرد مطمئنا وزین و افتخارآمیز خواهد بود، اما اگر بزرگان ما رد صلاحیت نمی‌شدند هر کدام با حضورشان وزن این لیست را بالا‌تر می بردند و به همین دلیل از شما خواهش می‌کنم به طور جدی درباره هر ۳۰ نفر این لیست تحقیق کنید و به لیست کامل رای بدهید.

عارف در پایان یادآور شد: فراموش نکنیم ما در این انتخابات علاوه بر مجلس شورای اسلامی برای مجلس خبرگان هم لیست ارائه می‌دهیم، بنابراین از مردم می‌خواهم از همه ۳۰ به علاوه ۱۶ نفری که برای خبرگان معرفی می‌شوند حمایت کرده و در واقع در روز انتخابات به ۴۶ نفر رای بدهند، چرا که ما به دنبال کسب اکثریت کرسی‌ها هستیم که این با پیروزی مردم مترادف خواهد بود.محمدرضا عارف در حاشیه مراسم فرزندان انقلاب که در حسینیه جماران برگزار شد، در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد لیست اصلاح طلبان گفت: جلسات مختلفی با اعضای حزب اعتدال و توسعه برگزار شده که در نهایت امیدواریم به نتیجه مطلوب برسیم و چنانچه نتیجه حاصل شود، از حزب اعتدال و توسعه نیز در لیست خواهند بود.

رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در واکنش به سوال خبرنگاری که می‌گفت فردی گفته‌ اسنادی داریم که نباید عارف سرلیست اصلاح‌طلبان شود، تاکید کرد: اینها شیطنت است و وحدت ما را بر هم نمی‌زند. ما در جبهه اصلاحات وحدت و انسجام کامل داریم و وارد بحث‌های این‌چنینی نخواهیم شد.
دیدگاه ها