7/17/2018
سه شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۷
آیت الله دری نجف آبادی: نباید به افراطیون میدان دهیم

آیت الله دری نجف آبادی: نباید به افراطیون میدان دهیم

به نتیجه رسیدن برجام کار بزرگی بود/ ارتقاء اعتبار خبرگان به نفع نظام است/ حمله به سفارت عربستان گل به خودی بود/ با قاطعیت می گویم، ما نباید میدان را دست آدم های افراطی و تفریطی بدهیم/ اگر سهل انگاری کردیم حتما یک عده افراد افراطی و تفریطی کار دست ما می دهند/ موفقیت دولت موفقیت کل نظام است
آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی گفت: شاید دغدغه اصلی این باشد که به نظر من آرزوها و آرمان های ما در رابطه با تحقق آرمان های عدالت خواهانه امام و ارزش های متعالی انقلاب با آنچه که در مقام عمل اتفاق افتاده فاصله دارد.
وی تاکید کرد: باید تلاش کنیم که آن آرمان ها چه از نظر اعتقادی، اخلاقی و عملی در درون خانواده بزرگ جمهوری اسلامی ایران و چه در عرصه منطقه ای و جهان اسلام هرچه بیشتر با شاخص های عملیاتی لباس عمل بپوشد و عینیت پیدا کند.
آیت الله دری نجف آبادی در تشریح فعالیت های دولت یازدهم گفت: به نظر می رسد این دولت تا الآن بیشتر همتش به نتیجه رسیدن برجام بوده است. کار اصلی دولت تا اینجا این بود و در مجموع کار بزرگی هم انجام دادند. حالا اینکه در پسا برجام چه اتفاقاتی پیش بیاید بحث دیگری است. تا اینجا زحمت زیادی کشیده شده است. البته مقام معظم رهبری، مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی نیز کمک کردند تا برجام به جایی برسد که تحریم ها برداشته شدند و دیگر ما به شورای امنیت نمی رویم. این قدم خیلی بزرگی است.
وی با تاکید بر اینکه موفقیت آقای روحانی موفقیت کل نظام است گفت: آرزو می کنیم در عرصه اقتصادی نیز موفق باشند. اگر از ما هم کاری ساخته باشد کمک می دهیم که ایشان موفق باشند. همه باید این وظیفه را انجام دهیم. یعنی بدون تردید وظیفه قانونی و اخلاقی همه ما است که به دولت کمک دهیم تا اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و سیاست های پس از برجام از جمله اشتغال سالم و مولّد، رشد اقتصادی، رشد صادرات غیر نفتی و همچنین استفاده از ظرفیت های کشور برای حل معضل بیکاری و مشکل کارخانه ها و واحدهای صنعتی و غیر صنعتی محقق شود.
وی همچنین اضافه کرد: مردم ما بسیار ارزشمند و قابل تقدیر عمل کردند و می کنند. این مردم به دین، اهل بیت (علیهم الاسلام) و قرآن و البته به خاطر امام خمینی (س)، مقام معظم رهبری، مراجع، بزرگان، علمای دین، و به خاطر شهدا و عزت و شرف خودشان با تمام وجود در این صحنه ها حضور داشته و دارند. حدود 4 دهه از عمر انقلاب اسلامی می گذرد باز می بینیم مردم علی رغم همه تحریم ها و فشارهایی که از جانب آمریکا، آل سعود و دیگران وارد می شود با روحیه فداکاری و ایثار وفاداری خود را به اسلام و اهل بیت (علیهم السلام) نشان می دهند.
دری نجف آبادی گفت: اگر یک نفر هم در یک گوشه ای فاسد باشد آن یک نفر را به حساب کل نمی گذارند و به جریان کلی نظام اعتماد می کنند.حالا کشور ما همینطور است. یعنی مردم به مقام معظم رهبری و مراجع عالی قدر اعتماد کامل دارند.
وی تصریح کرد: مجلس آینده باید مجلسی باشد که همه منافع و مصالح ملی و نیز اسلام برای آن اصل باشد. این خیلی مهم است که فرد فرد نمایندگان باید مدرس باشند، کار مدرس را انجام دهند و خلأ مدرس را پر کنند. امام زندگی و سیره مدرس را به عنوان یکی از الگوهای خود انتخاب کرده بود. این امر باید برای مجلس شورای اسلامی الگو باشد.

وی با تاکید بر اینکه مردم نباید تحت تأثیر عوامل انحرافی و تبلیغات پر آب و رنگ قرار گیرند گفت: باید ملاک ها برای مردم مهم باشد و بر اساس ملاک ها افراد را انتخاب کنند. پس قوانین جای خودش و دستگاه نظارتی و اجرایی در جای خود قرار دارند و جریان های سیاسی هم که می خواهند نامزد معرفی کنند، نخست بیاندیشند که مصالح کشور چگونه حفظ می شود؟ نبینند چه کسی باند و رفیق آنها است یا نه و یا چه کسی در مجلس به من رأی می دهد یا نه؟ اگر رسانه ها و صدا و سیما برای مردم خوب تقریر کنند متوجه مسائل هستند.
وی افزود: کسانی که تبلیغ می کنند، حتی صدا و سیما باید خیلی هوشیارانه عمل کنند. باید هر چه بیشتر روی ملاک ها تأکید کنند و هیچ کدام فریب بعضی از آب و رنگ ها و تبلیغات باندی، گروهی و جناهی را نخورند. یعنی مصالح کشور برایشان اصل باشد. جریان هایی که می‌خواهند کاندیدا معرفی کنند نیز باید بر اساس مصالح کشور عمل کنند. آنها نباید نگاه کنند که یک شخصی در باند آنها هست با نیست. باید مصالح کشور برای همه ما اصل باشد. این معنای امانتداری است. همه ما باید امانتدار باشیم چنانچه امام سجاد (ع) فرمود: «اگر شمشیر و یا خنجر که با آن شمشیر یا خنجر سر مقدس سیدالشهدا را از بدن جدا کردند پیش من امانت گذاشتند من به امانت خیانت نمی کنم.» بنابراین همه باید امانتدار باشیم و باید حفظ امانت کنیم.
دری نجف آبادی تاکید کرد: تخریب ها و فتنه انگیزی ها دو حالت دارد. یک زمان بیگانه ها، اجانب، منافقان و فراری ها که کم هم نیستند و با نظام مسأله داشتند و اکنون به اروپا، آمریکا و کانادا و یا به استرالیا رفتند، کارشکنی کرده و مسأله سازی می کنند. خیلی از آنها برای رادیوها، تلویزیون‌ها و ماهواره های بیگانه، که کم هم نیستند، برای تخریب مزدوری می کنند.
وی تصریح کرد: مردم ما هم تا حدود زیادی نسبت به موضوع آگاه هستند. در عین حال صدا و سیما و دیگر رسانه ها تا جایی که توان دارند باید روشنگری و افشاگری کرده و خطر این جریان های نفوذی را گوشزد کنند. آنها باید جریان های تفرقه افکن، فتنه گر و یا جریان‌های بیماری که از کاه کوه می سازند، که متأسفانه کم هم نیستند، را آشکار سازند.
بخش دیگر تخریب گران و مزدوران به داخل بر می گردد. اگر افراد داخلی ابزار دست خارجی ها باشند باید همان مهر باطلی که بر آنها زده ایم باید روی اینها نیز زد. اما اگر انسان هایی هستند که غرض ندارند و اشتباه می کنند، قضیه متفاوت است.
وی همچنین اعتراض های به بررسی صلاحیت ها را علمی و طلبگی دانست و گفت: البته شرایط کاندیداهای خبرگان 5 شرط مهم دارد که یکی از آنها فقاهت است. الحمدالله زمینه خوبی است. حساب خبرگان از مجلس شورای اسلامی جدا است. ما نباید حساب مجلس خبرگان را با مجلس شورای اسلامی یکی بدانیم. در مجلس شورای اسلامی یک محاسبات دیگری است زیرا یکی می خواهد به بودجه، اقتصاد و دردهای اجتماعی مردم برسد.
دری نجف آبادی مجلس خبرگان را گنجی برای شرایط ویژه و استثنائی دانست و گفت: این مجلس اگر خدای نکرده حادثه ای مانند حادثه زمان حضرت امام خمینی (س) اتفاق افتاد، می تواند تصمیم بگیرد که آن تصمیمشان همان طور که در 27 سال گذشته یک تصمیم مورد قبول ملت بوده و روز به روز ملت ما نسبت به این تصمیم هوشیارتر و قدرشناس تر می شود، اگر 10 و یا 20 سال بعد نیاز شد خبرگان چنین تصمیم بگیرند، دوباره تصمیمشان همین طور صحیح باشد و وقتی خبرگانی تصمیم می گیرند، تصمیمی باشد که همه روی سر بگذارند و همه مراجع قم و نجف، مردم، نخبگان، فرهیختگان و همه اقشار سیاسیون غیر سیاسیون به آن آفرین بگویند. بنابراین هرچه تعداد کاندیداها به گونه ای باشد که کسانی که شایستگی لازم و خبرویت، بصیرت، آگاهی لازم و شناخت لازم را دارند و حرفشان در جامعه حرف متاع و مورد اعتماد است و مردم به حرف آنها اعتماد ویژه دارند، بتوانند حضور یابند.
وی با اشاره به اینکه اعضای مجلس خبرگان شخصیت های مورد اعتماد نظام، روحانیت، مراجع عالی قدر قم و نجف و وفادار به آرمان های امام و رهبری هستند گفت: جوان و پیر بودنشان مسأله دوم است. مسأله اول حفظ اصول، شاکله و شاخص ها است. بعضی از بزرگان وجودشان در مجلس خبرگان نعمت، برکت و مؤثر است و نیامدشان نیز ممکن است خسارت باشد. ممکن است در صورت حضور در مجلس خبرگان نیز خیلی نتوانند فعال باشند. اما آنها برای کشور یک وزنه به حساب می آیند و 50 سال در خدمت نظام و اسلام بودند. آنها شخصیت های محترم، شناخته شده و ارکان نظام هستند. اگر در مجلس خبرگان هم نباشند مثل مراجع می مانند حالا رده دوم مراجع هستند. بنابر این ما هرچه مجلس خبرگان و اعتبار خبرگان و اعتماد ملی به آن را ارتقا ببخشیم به نفع نظام است.
دری نجف آبادی در خصوص حمله به سفارت عربستان گفت: افراط و تفریط در هر جامعه ای انحراف است. جامعه اسلامی تعادل حکیمانه، خردمندانه و خداپسندانه لازم دارد. مثلا در حادثه شهادت شیخ نمر باقر النمر دنیای اسلام داشت مقابل این جنایت آل سعود یک جبهه می شد، بعضی افراد افراطی شبانه به سفارت عربستان حمله کردند. مثل دروازه بانی که گل وارونه به خودمان زدند. این اقدام آنها را تحریک کرد تا بعد از این همه جنایت در منا و حوادث دیگر از جمله حمله یه یمن و بحرین به جای بدهکار بودن طللبکار شوند.
وی افزود: افراط و تفریط ها 100 درصد نه تنها نتیجه مثبت ندارد بلکه نتیجه منفی می دهد. تجربه 40 ساله من این است که با قاطعیت می گویم، ما نباید میدان را دست آدم های افراطی و تفریطی بدهیم. اگر ما سهل انگاری کردیم حتما یک عده افراد افراطی و تفریطی کار دست ما می دهند. اگر ما وظیفه خود را درست و قاطع انجام ندادیم، افراطیون و تفریطیون میدان داری می کنند.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دولت، مجلس شورای اسلامی، روحانیون و دیگر اقشار وظایفمان را با قاطعیت و با صلابت و دور از افراط و تفریط انجام دهیم تا میدان برای افراد افراطی باز نشود. در غیر این صورت میدان برای آنها باز می شود و آنها خدای ناکرده می خواهند بینی اش را پاک کنند چشمش را کور می کنند. البته ما وظیفه داریم تا جایی که ممکن است توجیه و ارشاد کنیم.
وی تصریح کرد: این جلسه های کمیته ها، شب نشینی ها و گعده هایی که لیدرهایی مثل همین ماجرا پیدا می کنند، به این لیدرها نباید میدان داد. این لیدرها باید در چهارچوب ضوابط و قوانین حرکت کرده و خدای ناکرده از رهبر معظم انقلاب جلوتر نروند. این گناه است و آثارش هم می بینیم واقعا این کار غلطی بوده که انجام دادند. این کار غلط به ضرر منافع جمهوری اسلامی تمام شد. حالا ممکن است آنها ندانسته فکر کنند کار خوبی می کنند. من نمی گویم مستقیم و دستگاه های قضایی این را باید بگویند ولی شاید غیر مستقیم خود آل سعود هم دست داشته باشند. ما نباید خدای ناکرده به این مسائل دامن بزنیم که قطعا به مصلحت ما و جامعه ما نیست.
دیدگاه ها