5/23/2018
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
ظریف : در نیویورک اجرای جدی برجام از سوی واشنگتن را دنبال می کنیم

ظریف : در نیویورک اجرای جدی برجام از سوی واشنگتن را دنبال می کنیم

این سفر فرصت خوبی برای جلوگیری از اجرای طرح ها و اقدامات گروه های معاند ایران در فضاسازی های پسا برجام است/ برجام بدنبال عدم مداخله آمریکا در ارتباطات ایران با سایر کشورها بود/موانعی که آمریکا در سالهای گذشته برای ایران ایجاد کرده با وجود برجام رفع شده است.
اعتمادآنلاین: محمد جواد ظریف وزیرخارجه کشورمان گفت : در حاشیه اجلاس های سازمان ملل در نیویورک در دیدار با جان کری ، اجرای جدی برجام از سوی واشنگتن و جلوگیری از مداخلات آمریکا در ممانعت از ارتباطات موسسات بانکی و مالی سایر کشورها با ایران را دنبال می کنیم.
محمد جواد ظریف روز دوشنبه در بدو ورود به نیویورک در جمع خبرنگاران، شرکت در دو اجلاس اهداف توسعه پایدار ،امضای تعهدات کنوانسیون تغییرات آب و هوایی که در پاریس انجام شد و همچنین دیدارهای دوجانبه با سران دیگر کشورها را از اهداف سفر و برنامه های خود و هیات همراه به امریکا ذکر کرد.
ظریف خاطرنشان کرد: تعهدات اعلام شده از سوی ایران در کنوانسیون تغییرات آب و هوایی با تصویب دولت به امضا خواهد رسید.
وی همچنین اجلاس اهداف توسعه پایدار ۲۰۳۰ را حول محور معرفی برنامه های کشورها و توقعات آنها از جامعه بین الملل عنوان کرد.
وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: این سفر فرصت خوبی برای جلوگیری از اجرای طرح ها و اقدامات گروه های معاند ایران در فضاسازی های پسا برجام که با هدف ایران هراسی در جریان است، از طریق مصاحبه ها و نشست ها با مجامع فکری و آکادمیک آمریکا است .
ظریف اذعان داشت: با توجه به ضرورت پیگیری اجرای جدی برجام توسط آمریکا روز سه شنبه نشست دوجانبه ای با جان کری وزیر خارجه آمریکا خواهیم داشت.
وزیر خارجه کشورمان با بیان این که با وجود این که منعی در ارتباطات سالم اقتصادی با آمریکا از سوی ایران وجود ندارد و ما نیز به دنبال ارتباطات اقتصادی با آمریکا نبوده ایم، اظهار کرد: آمریکایی ها در مصوبات کنگره مشکلاتی دارند که برجام بدنبال تغییر این مصوبات نبود بلکه برجام بدنبال عدم مداخله آمریکا در ارتباطات ایران با سایر کشورها بود.
ظریف خاطرنشان کرد: پیگیری های روزهای اخیر ولی الله سیف، رییس بانک مرکزی و اینجانب و پس از آن همکارانمان در جلسه کمسیون مشترک که روز جمعه در وین برگزار خواهد شد، همه با هدف جلوگیری از مداخلات آمریکا از طرق قوانین قبلی خود در ممانعت از ارتباطات موسسات بانکی و مالی سایر کشورها با ایران است.
وی گفت: آمریکا در سال های گذشته مجموعه ای موانع و مقرراتی برای ایران ایجاد کرده بود که این موانع و مقررات با وجود برجام از نظر قانونی رفع شده است.
رئیس دستگاه دپیلماسی ایران ادامه داد، در این مرحله نوبت به اطمینان سازی به موسساتی است که در گذشته به علت وجود این موانع در ارتباطاتشان با ایران خسارت دیده اند که باید به همه آنها این اطمینان داده شود در آینده از این ارتباطات خسارت نخواهند دید.
دیدگاه ها