7/21/2018
شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۷
حق ندارم به خواست مردم بی توجه باشم/ تازه مسیر شروع شده و خرداد 96 را در پیش داریم
محمدرضا عارف:

حق ندارم به خواست مردم بی توجه باشم/ تازه مسیر شروع شده و خرداد 96 را در پیش داریم

منتخب مردم تهران در مجلس دهم گفت: نمیدانم در قاموس اصلاح‌طلبی عقب‌نشینی جایی دارد یا خیر، اما در چارچوب نظام ارزش‌های اسلامی آنجا که کسی عقب‌نشینی کند اصلاح طلب نیست، البته تغییر آرایش و موقعیت و تصمیم با توجه به شرایط در ذات گفتمان اصلاح‌طلبان وجود دارد؛ چون بنای ما این است که از منافع فردی عبور کنیم و کسی که از منافع فردی خود در راستای منافع جمعی کوتاه نیاید، اصلاح طلب نیست.
اعتمادآنلاین - محمدرضا عارف منتخب مردم تهران در مجلس دهم عصر پنجشنبه و شب گذشته دو سخنرانی داشت. او پنجشنبه در نشست تشکیلاتی و هم اندیشی تشکل های اسلامی دانشجویان که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد شرکت کرد و در آنجا با اشاره به شرایط کشور و اتفاق های جنبش دانشجویی در سال های مختلف، گفت که ویژگی جنبش دانشجویی شادابی، نشاط و انگیزه بالا و پویایی است چرا که زمان عضویت در جنبش دانشجویی محدود و فرصتی است برای تولید و تربیت نیرو تا افراد آماده نقش آفرینی در جامعه شوند.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم با تاکید بر این که جنبش دانشجویی باید آسیب‌شناسی شود چرا که در دهه هشتاد آسیب‌های بسیاری دیده است، خاطرنشان کرد: این که امروز دانشجویان تلاش کردند به یک اتحادیه برسند کاری بسیار ارزشمند است چون در شرایط فعلی هیچ راهی جز هم‌افزایی نداریم و در این شرایط رسیدن به انسجام کاری قابل تقدیر است.

عارف با تاکید بر این که شرط موفقیت حرکت در مسیر مشترکات است، گفت: اختلاف نظر از برجستگی‌های انسان و نه نقاط ضعف انسان است، چرا که اختلاف نظر با حفظ روحیه برادری، حرکت ایجاد می‌کند که در جنبش اصلاحات نیز همین نگاه را در اوایل دهه 90 مورد توجه قرار دادیم.

او در صحبت هایش با بیان این که بعد از حضور نیافتن جنبش اصلاحات در انتخابات مجلس شرط حضور موفقیت برای اصلاحات، وحدت وانسجام درون جبهه اصلاحات بود، گفت: برای اولین بار همه جبهه اصلاحات به اجماع کامل و وحدت رسیدند و یک مرکز مدیریت و فرماندهی و دبیرخانه مشترک جریان اصلاحات را مدیریت کرد که نتیجه آن را در انتخابات شاهد بودیم.

عارف با بیان این که انسجام به خیلی از آنها که انگیزه حضور نداشتند، انرژی داد و مردم را تشویق به حضور کرد تا به لیست امید رای بدهند، گفت: برای نخستین بار در تهران انتخابات مجلس در دور اول به اتمام رسید و هر 30 نفر از یک لیست رای آوردند.

منتخب مردم تهران در مجلس دهم با اشاره به این که از اوایل دهه 90 یک صدا را از اردوگاه اصلاحات شنیدیم افزود: البته این به معنای موافقت تک‌تک اعضاء نبوده است اما همه به نظر جمعی تمکین کرده و از سلیقه و منافع فردی عبور کردند. اعتقاد نداریم که باید از منافع‌مان دست برداریم اما وقتی یک منفعت بالاتر مطرح می‌شود باید از منافع فردی عبور کنیم و این کاری بود که اصلاح‌طلبان انجام دادند و لیست اصلاحات تحت عنوان ائتلاف امید، شامل افرادی بود که مورد اعتراض خیلی‌ها واقع شد اما ما منافع فراتر از منافع فردی را مد نظر قرار دادیم.

عارف با بیان این که در لیست امید مجلس دهم به ائتلافی بالاتر از ائتلاف اصلاح‌طلبان دست یافتیم، گفت: تشکل‌های دانشجویی نیز باید از خواسته‌های تشکلی خود به نفع جمع عبور کنند و امروز تشکیل اتحادیه مجمع اسلامی دانشجویان را تبریک می‌گویم و به شما تاکید می‌کنم که باید یک الگو کامل از بچه مسلمان در دانشگاه باشید تا بتوانید تاثیرگذاری ملی داشته باشید.

او در صحبت هایش در جمع دانشجویان در پاسخ به پرسش چند تن از دانشجویان مبنی بر ضرورت پایداری عارف برای کسب کرسی ریاست مجلس دهم و عقب نشینی کردن او در این رقابت گفت: نمی‌دانم در قاموس اصلاح‌طلبی عقب‌نشینی جایی دارد یا خیر، اما در چارچوب نظام ارزش‌های اسلامی آنجا که کسی عقب‌نشینی کند اصلاح طلب نیست، البته تغییر آرایش و موقعیت و تصمیم با توجه به شرایط در ذات گفتمان اصلاح‌طلبان وجود دارد؛ چون بنای ما این است که از منافع فردی عبور کنیم و کسی که از منافع فردی خود در راستای منافع جمعی کوتاه نیاید، اصلاح طلب نیست.

عارف با تاکید بر این که تصمیم صحیح و به موقع گرفتن از اهمیت بالایی برخوردار است، خاطرنشان کرد: در فضای ناامیدی، شما دانشجویان ما بزرگترها را به جلو هل دادید و در آن شرایط تغییر در سیستم اداری کشور به عنوان اصل مد نظر قرار گرفت.

این منتخب مردم تهران در مجلس دهم با اشاره به این که در انتخابات ریاست جمهوری 1392 در راستای ادامه مسیری که مردم برای تغییر در پیش گرفته بودند و برای این که این حماسه پایدار بماند تصمیمی گرفته شد که آن را وظیفه خود می‌دانستم ، تاکید کرد ، تصمیمی که گرفته شد این بود که بر اساس عقل و خرد جمعی یک نفر بماند و یک نفر کنار برود که این تصمیم را باید به حساب گفتمان بگذاریم و نه یک فرد خاص و من آن را وظیفه خود می‌دانستم .

عارف با تاکید بر این که امروز هیچ راهی جز حضور نداریم، تصریح کرد: تازه مسیر شروع شده است و خرداد 96 را در پیش داریم و باید مسیر عقلانیت را ادامه دهیم.

او در پایان این نشست گفت: البته حرف آخر را مجلس می‌زند و اگر دوستان لیست امید به عهدی که بستند پابرجا بمانند تکلیف روشن است اما اگر معجزه‌ای رخ دهد باید به خدا توکل کرد و بدانید که هر اتفاقی می‌افتد انشاء‌الله خیر و سلامت بوده است.

سخنرانی دیگر محمد رضا عارف در دیدار با شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران بود که شب گذشته برگزار شد. عارف در این نشست در خصوص بحث ریاست مجلس گفت: شخصا حق ندارم به خواست مردم بی توجه‌ای کنم.

او همچنین در ادامه صحبت هایش در باره مطالبات معلمان گفت: پیگیری معضلات ومشکلات معلمان آموزش و پرورش از اولویت تحول خواهی است.

منتخب مردم تهران ، ری ، شمیرانات و اسلامشهر در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این باره افزود: در خصوص مسایل و مشکلات معیشتی ومطالبات سیاسی، اقتصادی وفاصله حقوقی وتحولات اموزش وپرورش بحث و تبادل نظر نمودند .
دیدگاه ها