2/24/2018
شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
مجلس دهم تفاوتی بنیادین با مجالس اخیر خواهد داشت
عضو حزب اتحادملت ایران:

مجلس دهم تفاوتی بنیادین با مجالس اخیر خواهد داشت

جلال جلالی زاده گفت: تعداد کمی از افراد تندرو به مجلس کنونی راه یافته‌اند و قطعا نسبت به گذشته صدای آنها چندان از مجلس شنیده نخواهد شد؛ از این رو مشکلات کمتری سر راه اصلاح‌طلبان و دولت ایجاد خواهند کرد. هر چه فراکسیون اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل در مجلس قوی‌تر عمل کند از اثر این جریان در مجلس کمتر خواهد شد.
اعتمادآنلاین - جلال جلالی زاده عضو حزب اتحاد ملت ایران، امروز ( 25 اردیبهشت ماه) در گفت و گو با روزنامه اعتماد بیان کرده است که « چند دوره اخیر مجلس در اختیار تندروهای اصولگرا بود و منافع ملی در مجلی بسیار نادیده گرفته شد. همچنین طرح‌هایی که مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را کمتر کند در مجالس پیشین مورد توجه نبود.» این فعال سیاسی اصلاح طلب گفته است: « تعداد کمی از افراد تندرو به مجلس کنونی راه یافته‌اند و قطعا نسبت به گذشته صدای آنها چندان از مجلس شنیده نخواهد شد.»

گزیده ای از صحبت های جلال جلالی زاده در ادامه می آید:

*موفقیت یکپارچه لیست امید تهران و شهرهای بزرگ موجب شد نمایندگانی که در گذشته در لیست اصلاح‌طلبان نبودند از شعارها و برنامه‌های اصلاح‌طلبان در این انتخابات حمایت کرده و پیروز شوند؛ از این‌رو تعداد نمایندگان اعتدالی و اصلاح‌طلب در این مجلس نسبت به مجالس پیشین افزایش یافت. پیامد تشکیل مجلسی با رویکرد اعتدالی این است که مشکلات و موانعی که در مجلس نهم پیش ‌روی دولت روحانی بود، از میان برداشته شود.

*فراکسیون امید در ابتدای کار باید تلاش کند تا در جریان مشکلات و گرفتاری‌های حوزه انتخابیه نمایندگان مستقل قرار گیرد، با تفکر و اندیشه آنها بیشتر آشنا شوند، از مطالبات و خواسته‌های مردم در حوزه‌های انتخابیه مختلف در مجلس دهم حمایت کنند. به عقیده من با یک رایزنی درست و منطقی می‌توان بسیاری از نمایندگان مستقل را به فراکسیون امید جذب کرد چراکه مردم مناطق مختلف کشور نیز خواستار تغییر هستند و این مساله به مسیر اصلاحات نزدیک‌تر است. با اشراف بر مسائل و پیگیری و ارتباط مداوم می‌توان بسیاری از این افراد را در تصویب طرح‌ها و لوایح مطلوب اصلاح‌طلبان همراه کرد.

*چند دوره اخیر مجلس در اختیار تندروهای اصولگرا بود و منافع ملی در مجلی بسیار نادیده گرفته شد. همچنین طرح‌هایی که مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم را کمتر کند در مجالس پیشین مورد توجه نبود. همچنین تندروها وضعیت بدی را برای آزادی‌های سیاسی و اجتماعی در کشور ایجاد کرده بودند. مجلس دهم با فضایی که ایجاد شده می‌تواند طرح‌هایی به تصویب برساند که در جهت منافع ملی باشد. از این جهت مجلس دهم تفاوتی بنیادین با مجالس اخیر خواهد داشت. مجلس دهم با حضور شخصیت‌هایی همچون محمدرضا عارف و دیگر افراد می‌تواند ارتباط مثبتی با بخش‌هایی از حاکمیت داشته باشد. از سویی این مجلس می‌تواند توسط قانونگذاری‌ها و نظارت‌های دقیق خود با دولت روحانی در حل مشکلات معیشتی مردم همکاری داشته باشد و با ایجاد بستر قانونی مناسب حرکت دولت را تسهیل بخشد.

*جریان اصولگرایی نیز نماینده یکی از تفکرات موجود در مجلس است و می‌تواند با بیان مشکلات پایگاه اجتماعی خود و نقاط ضعف جریان مقابل در کنار اصلاح‌طلبان به افزایش کارکرد مجلس کمک کند؛ از این رو وجود فراکسیون اصولگرای عاقل در مجلس بسیار ضروری است. آنها می‌توانند متناسب با وزن خودشان در حرکت مجلس در راستای منافع ملی اثرگذار باشند. البته مهم این است که اصولگرایان معتدل و عاقل در مجلس بتوانند اثر بخش تندروی این جریان را کم کنند. همان‌طور‌که جریان اصولگرای معتدل در جریان تصویب برجام توانست اثرگذار باشد و با توجه به منافع ملی در راستای تحقق برنامه گفتمان اصلاحات تاثیرگذار باشد، در مجلس دهم نیز این جریان می‌تواند در کنار اصلاح‌طلبان به حل مشکلات کشور و ایجاد تحولات مهم و اثرگذار در کشور کمک کنند.

*نمایندگان مجلس باید نسبت به طرح‌ها و مسائل ملی احساس مسوولیت داشته باشند. قطعا اصولگرایان نیز واقف هستند که امروز مردم مشکلات زیادی دارند؛ مشکلاتی که باقی‌مانده از دولت احمدی‌نژاد است. مسائلی همچون بیکاری، فقر، فساد اقتصادی و رانتخواری‌ها، بیکاری و مشکلات اجتماعی دامنگیر کشور است. هر نماینده لازم است که در جهت حل اینها تلاش کند.

*تعداد کمی از افراد تندرو به مجلس کنونی راه یافته‌اند و قطعا نسبت به گذشته صدای آنها چندان از مجلس شنیده نخواهد شد؛ از این رو مشکلات کمتری سر راه اصلاح‌طلبان و دولت ایجاد خواهند کرد. هر چه فراکسیون اصلاح‌طلبان و اصولگرایان معتدل در مجلس قوی‌تر عمل کند از اثر این جریان در مجلس کمتر خواهد شد.

دیدگاه ها