2/24/2018
شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
بزرگان اصولگرا تصوری از ضریب نفوذ فضای مجازی نداشتند
نماینده مجلس نهم:

بزرگان اصولگرا تصوری از ضریب نفوذ فضای مجازی نداشتند

رمضان شجاعی: در پایان دوره ریاست آقای ضرغامی بر صداوسیما، موضوع جانشینان احتمالی وی مطرح بود. خبرنگاری در این باره از من سوال کرد و من گفتم که آقای حدادعادل یکی از گزینه‌ها هستند. چند روز بعد ایشان مرا صدا کردند. روی میزشان هم مشتی گل یاس بود. به من گفتند امروز چه روزی است؟ گفتم 17 شهریور. گفت پس بیا این گل مال تو. گفتم منظورتان را نفهمیدم؟! با خنده گفت «در این روز مردم به نیروهای نظامی گل هدیه دادند که معروف شد به روز پیروز گل بر گلوله. من هم به توپخانه تو گل هدیه می‌کنم! من می‌خواهم در این کشور رئیس جمهور شوم، بعد تو می‌گویی من می‌خواهم رئیس صداوسیما شوم؟ درست است که اینطوری مرا از عرش به فرش بیاوری؟
اعتمادآنلاین - رمضان شجاعی نماینده ساری در مجالس هشتم و نهم در گفت وگویی بیان کرده است که « مگر آقای ناطق نوری اصولگرا نیست؟ کسی در اصولگرا بودن ایشان شک دارد؟ اما انقدر تعارض میان اصولگراها زیاد شده و انقدر در تعریف اصولگرایی افراط و تفریط شده که این روزها آقای ناطق بیشتر مورد حمایت اصلاح طلبان است تا اصولگراها.» او که در انتخابات مجلس دهم رد صلاحیت شد، در گفت و گو با خبرآنلاین گفته است: به نظرم بزرگان اصولگرا که همچنان این طیف را پیروز می‌پنداشتند تصوری از برد و ضریب نفوذ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نداشتند و نمی‌دانستند که این فضاها جامعه را به سمتی می‌برد که چنین اتفاقاتی می‌افتد.*من معتقدم که مردم به جا و درست تصمیم گیری می کنند. در این بازاری که با انبوهی از اطلاعات روبرو هستیم و منابع متعدد در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی لحظه به لحظه اخبار و اطلاعات را مخابره می‌کنند، نمی‌توان گفت که مردم بدون اطلاع تصمیم گرفتند و به گروهی رای داده‌اند. اصلا اینطور نیست. به نظر من رای مردم و انتخابشان با اطلاع کامل بوده است. تصمیم اخیر مردم می‌تواند جهت گیری فکری قوای سه گانه را در آینده تعیین کند.

*عملکرد نماینده‌ها در تغییر سلیقه مردم موثر بوده است. این را هم بگویم که مردم هم واقعا، خیلی تمایزی میان اصلاح طلب و اصولگرا قائل نیستند و عملکردها و نوع رفتار و برخوردها را می‌بینند و رای می دهند. این همیشه در انتخابت کشور ما شگفتی ساز بوده و هست و بعدها هم ممکن است اتفاق دیگری بیفتد. کما اینکه کسی فکر نمی‌کرد کسی مثل احمدی‌نژاد در ایران رای بیاورد! در مورد آقای روحانی هم کمتر کسی فکر می‌کرد که او رای بیاورد. اینها نشان می‌دهد که مردم بر اساس شعارها و رفتارها تصمصم می‌گیرند و رای می‌دهند.

*احتمال بازگشت احمدی نژاد دور از ذهن نیست. او در نحوه عملکردش به گونه‌ای عمل کرده که عده‌ای خواهان اداره کشور به شکل احمدی نژادی هستند! البته طرفدارانی هم دارد. ولی نوعا دولت‌ها در ایران دو دوره‌ای بوده‌اند و نمی‌شود تصور کرد که دولت آقای روحانی در دور بعد ادامه نیابد. چرا که معمولا روسای جمهور در دوره اول حضورشان در این سمت برنامه‌هایشان را پایه ریزی می‌کنند و به ثمر نشستن آنها را در دور دوم شاهدند.

*من نمی‌دانم نظر شورای نگهبان درباره احمدی‌نزاد چیست و آیا واقعا 11 روز عدم تمکین رئیس‌جمهور از رهبری، برخی مسائل مالی و ... را در بررسی صلاحیت او لحاظ می کند یا نه؟ تا این مشخص نشود من نمی‌توانم نظری بدهم.

*فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در تغیر آرای مردم خیلی نقش داشت. با عقل محاسباتی و سیاسی نمی توان چنین فضاهای اجتماعی را تحلیل کرد. به نظرم بزرگان اصولگرا که همچنان این طیف را پیروز می‌پنداشتند تصوری از برد و ضریب نفوذ فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نداشتند و نمی‌دانستند که این فضاها جامعه را به سمتی می‌برد که چنین اتفاقاتی می‌افتد.


*فضای تبلیغ و انتخابات مدرن و جدید شده و اصلاح طلب ها این فضا را درک کردند. برای همین هم در تهران و اکثر شهرها با استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نتیجه گرفتند.

*اصولگراها به شدت دچار تفرقه و تشتت شده‌اند و دیگر مبانی یکسان و هدف مشترک ندارند. برای همین است که نوعا همدیگر را تخریب می‌کنند و به هم فضا نمی‌دهند. در تبیین اصولگرایی افراط و تفریط دارند و در عملکردشان هم همینطور. اساسا تکلیفشان با مردم روشن نیست. برای مردم شفاف نیست که اصلا در این جریان چه کسانی هستند؟ همه خودشان را اصولگرا می‌دانند و همه با هم تعارض دارند! در چنین وضعیتی است که شخصیت های سردمدار اصولگرا، تحت حمایت اصلاح طلبان هستند و چهره‌های اصلاح طلب هم گاهی در زمره اصولگرایان قرار می‌گیرند!


*مگر آقای ناطق نوری اصولگرا نیست؟ کسی در اصولگرا بودن ایشان شک دارد؟ اما انقدر تعارض میان اصولگراها زیاد شده و انقدر در تعریف اصولگرایی افراط و تفریط شده که این روزها آقای ناطق بیشتر مورد حمایت اصلاح طلبان است تا اصولگراها.

* وقتی دیگر لیدرهای اثرگذار اصولگرا همچون آیت الله مهدوی کنی و مرحوم عسگراولادی حضور ندارند، فضا به این سمت پیش رفت. وقتی چهره هایی مثل این آقایان حضور داشتند، اختلافات را حل می کردند و مرجع حل اختلاف بودند. اما با رفتن آنها شیخوخیت هم از میان اصولگرایان رفت.

*به نظرم این مجلس کارنامه قابل قبولی دارد. چون هم بحث سیاست خارجی را به خوبی پیگیری کرد که مورد تشویق رهبری قرار گرفت و هم مناسبات و نیازهای کشور را خوب شناخت. معتقدم ما کمبود قانون نداریم که بگوییم دولت به دلیل نبود قانون، لنگ مانده است. اما این مجلس در بحث نظارت، خیلی قوی نبود.

*مهمترین اولویت مجلس دهم، تحقق اقتصاد مقاومتی، افزایش زمینه تولید داخلی و اهتمام به بخش صنعت و کشاورزی و تاکید جدی‌تر بر نظارت می تواند باشد.

*قطعا آقای لاریجانی رئیس است و حتی اگر با آقای عارف رقابت کند هم 150 تا 160 رای برای ریاست دارد. اگر هم عارف با او رقابت نکند، رای 90 درصدی در مجلس بعد می‌آورد.

*برای نواب رئیس کسانی همچون آقایان بروجردی، جلالی، تاج گردون، مطهری و حاجی بابایی مطرح هستند.

*در پایان دوره ریاست آقای ضرغامی بر صداوسیما، موضوع جانشینان احتمالی وی مطرح بود. خبرنگاری در این باره از من سوال کرد و من گفتم که آقای حدادعادل یکی از گزینه‌ها هستند. چند روز بعد ایشان مرا صدا کردند. روی میزشان هم مشتی گل یاس بود. به من گفتند امروز چه روزی است؟ گفتم 17 شهریور. گفت پس بیا این گل مال تو. گفتم منظورتان را نفهمیدم؟! با خنده گفت «در این روز مردم به نیروهای نظامی گل هدیه دادند که معروف شد به روز پیروز گل بر گلوله. من هم به توپخانه تو گل هدیه می‌کنم! من می‌خواهم در این کشور رئیس جمهور شوم، بعد تو می‌گویی من می‌خواهم رئیس صداوسیما شوم؟ درست است که اینطوری مرا از عرش به فرش بیاوری؟» بعد هم اضافه کرد در این مملکت هر وقت که قرار بوده رئیس صداوسیما عوض شود، گفته شده که من یکی از گزینه‌ها هستم و هیچ وقت هم این پیش بینی محقق نشده.
دیدگاه ها