4/25/2018
چهارشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
پرداخت بقیه بدهی نفتی هند به ایران از طریق بانک آلمانی

پرداخت بقیه بدهی نفتی هند به ایران از طریق بانک آلمانی

همکاری های نفتی ایران و هندپالایشگاه های هندی برای سرعت بخشیدن به تصفیه بدهی نفتی چند میلیارد دلاری خود به ایران، پس از بروز تاخیر در یک مسیر پولی، اکنون به استیت بانک هند و هندلزبانک آلمان (ای آی اچ) روی آورده اند.
اعتمادآنلاین- پالایشگاه های هندی که مهمترین مشتریان نفت ایران پس از چین هستند، پس از لغو تحریم های ایران، ماه گذشته بخشی از بدهی حدود 6.6 میلیارد دلاری خود به ایران را پرداخت کردند.
اولین قسط این بدهی ها در ماه می از طریق یونیون بانک هند و از کانال هالک بانک ترکیه پرداخت شد.

اما به گفته منابع آگاه، یونیون بانک از پالایشگاه ها خواسته تا یک روز قبل از آغاز پرداخت بدهی های خود، محدودیت اعتباری خود را افزایش دهند یا پول ها را به روپیه سپرده گذاری کنند. از این رو پالایشگاه ها از ترس بروز تاخیر در پرداخت بدهی ها تصمیم به انتخاب مسیری دیگر گرفته اند.

پرداخت به موقع بدهی نفتی ایران نه تنها برای خریدهای آینده از این کشور اهمیت دارد، بلکه می تواند در سرمایه گذاری های بعدی هندی ها در ایران که موجب تقویت روابط تجاری تهران و دهلی خواهد شد، نقش موثری ایفا نماید.

به گفته منابع دولتی و کارخانه ای، از ماه ژوئن، یعنی ماه جاری میلادی، پالایشگاه های هندی پول نفت ایران را از طریق استیت بانک هند و بانک ای آی اچ آلمان پرداخت می کنند. این مسیر پرداخت سریعتر از مسیر قبلی خواهد بود، زیرا حساب های اصلی اکثر پالایشگاه ها در استیت بانک هند قرار دارد.

یک مقام ارشد یونیون بانک هند تایید کرده که این بانک دیگر دخالتی در پرداخت بدهی های نفتی ایران ندارد. وی از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرده است.

ماه گذشته شرکت های مانگالور، ایندین اویل و هندوستان پترولیوم مجموعا 770 میلیون دلار از بدهی ایران را به یورو و از طریق یونیون بانک و هالک بانک به شرکت ملی نفت ایران پرداخت کردند.
دیدگاه ها