2/24/2018
شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
50 کشته و 239 زخمی در انفجارهای انتحاری فرودگاه استانبول/ 1 کشته و 3 زخمی ایرانی هستند
شب گذشته رخ داد:/این خبر به روز می شود/

50 کشته و 239 زخمی در انفجارهای انتحاری فرودگاه استانبول/ 1 کشته و 3 زخمی ایرانی هستند

فرودگاه آتاتورک مورد حمله انتحاری قرار گرفت. دو مهاجم انتحاری پیش از ورود به قسمت عبور از اشعه ایکس در قسمت ورودی پروازهای بین المللی فرودگاه استانبول خود را منفجر کردند.
اعتمادآنلاین- بخش مسافرین فرودگاه آتاتورک استانبول مورد انفجار و تیراندازی قرار گرفت. به گفته شاهدان عینی حاضر در محل حادثه بدنبال این انفجارها که سه بمب به شکل انتحاری بوده است تعدادی زیادی از مسافرین زخمی شده اند. نخست وزیر ترکیه عامل حمله تروریستی به فرودگاه استانبول را منتسب به داعش معرفی کرد.

شرح ماجرا:

دو مهاجم انتحاری پیش از ورود به قسمت عبور از اشعه ایکس در قسمت ورودی پروازهای بین المللی فرودگاه استانبول خود را منفجر کردند.
بعد از وقوع انفجارها دهها آمبولانس و نیز خودروهای اطفای حریق به فرودگاه استانبول منتقل شده اند.
شبکه تلویزیونی سی.ان.ان.ترک به نقل از یک شاهد عینی گزارش کرد که صدای شلیک گلوله شنیده شده و متعاقب آن صدای چند انفجار به گوش رسیده است.
بر اساس جدیدترین آمار به گفته مقام‌های ترکیه حمله مهاجمان انتحاری به فرودگاه آتاتورک، به کشته شدن 36 نفر و زخمی شدن بیش از 140 نفر دیگر منتهی شده است.وزیر دادگستری ترکیه در همان ساعات ابتدایی حادثه از کشته شدن 10 نفر و زخمی شدن 20 نفر در این حادثه خبر داده است.
منابع خبری اعلام کردند انفجار نخست توسط فردی که از پرواز تونس وارد فرودگاه شده بود در قسمت ورودی خود را منفجر کرده و انفجار دوم نیز توسط شخص دیگری در طبقه دوم صورت گرفته است.
تیراندازی نیز در طبقه دوم رخ داده است.


همچنین گفته می شود که ‏گروه تروریستی داعش مسئولیت انفجارهای فرودگاه ⁧ آتاتورک ⁩استانبول ⁩را بر عهده گرفته است.
به گفته وزیر دادگستری ترکیه یکی از مهاجمان با کلاشنیکف به روی مردم آتش گشود. گزارش شده وقتی که ماموران امنیتی قصد داشتند با مهاجمان برخورد کنند آنها بمب‌های همراه خود را منفجر کردند.
یک مقام مسئول در فرودگاه‌های ترکیه گفته که مشخص نیست پروازهای بامداد چهارشنبه انجام می‌شوند یا اینکه لغو خواهند شد.در «حادثه آتاتورک» یک ایرانی کشته و پنج نفر مجروح شده‌اند

معاون پارلمانی و کنسولی و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه، اعلام کرد: طبق آخرین اطلاعات اعلام شده از سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در استانبول در حادثه تروریستی شب گذشته استانبول تا کنون یک نفر ایرانی کشته شده است.

قشقاوی افزود: بر اساس آخرین اطلاعاتی که به ما ارسال شده 5 نفر ایرانی نیز مجروح هستند که وضعیت یک نفر از آن‌ها وخیم است.

حال طارمی و رضاییان خوب است

در پی انتشار شایعه حضور مهدی طارمی و رامین رضائیان در فرودگاه آتاتورک، حضور این دو بازیکن در فرودگاه تکذیب شد.

طارمی در این خصوص گفت: خدا را شکر من و رامین سالم و سرحال هستیم. ما قرار بود اواخر سه شنبه شب به ایران بیاییم اما چون کار ما با باشگاه ریزه اسپور به عقد قرارداد کشید، دیگر به سمت فرودگاه نرفتیم و به هتل محل اقامت خود برگشتیم. باید بگویم ما حتی صدای انفجار را هم نشنیدیم و خدا را شکر سالم هستیم.

سران کشور ها در مورد حادثه آتاتورک چه گفتند؟

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در صفحه توئیترش نوشت: باز هم ترور در فرودگاه کشور دوست و همسایه ما (ترکیه) به زشتی سربرافراشت. خشونت افراط‌گرایانه یک خطر جهانی است. باید باهم با آن مقابله کنیم.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در حاشیۀ نشست رهبران اتحادیۀ اروپا در بروکسل، ضمن ابراز تسلیت به مردم ترکیه، افزود: «ما همگی برای مبارزه با تروریسم متحد هستیم و متحد می مانیم.»فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز با همدردی با مردم ترکیه، بر مقابله با تروریست ها تاکید کرد و گفت: «ما باید واکنش نشان بدهیم، این کاری است که در اروپا و در فرانسه انجام می دهیم و تا جاییکه ممکن است باید فعالیت های ضروری خود را علیه تروریسم و قاچاق [انسان] تا جاییکه ممکن است به طور هماهنگ پیش ببریم.»

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا نیز در کنفرانس خبری مجزا گفت: «اجازه بدهید از صمیم قلب به خانوادۀ قربانیان حملات فرودگاه آتاتورک و مردم ترکیه تسلیت بگویم، در چنین مواقعی همه ما باید با یکدیگر متحد بشویم و در کنار یکدیگر بمانیم.»

شارل میشل، نخست وزیر بلژیک که کشورش در ماه مارس گذشته با انفجارهایی در فرودگاه بروکسل و متروی این شهر روبرو بود، ضمن محکوم کردن این خشونت ها، از همدردی مردم بلژیک با مردم ترکیه در صفحۀ توییتر خود نوشت.

'هیلاری کلینتون' نامزد دمکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز گفت، حمله به فرودگاه بین المللی استانبول یادآور این نکته است که آمریکا نمی تواند عقب نشینی کند و به منظور غلبه بر این تهدید باید همکاری مان را با متحدان و شرکای مان در خاورمیانه و اروپا عمق بخشیم.

دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز در توییتر خود پس از انفجارهای فرودگاه آتاتورک نوشت: «باید هر کاری که می توانیم انجام بدهیم تا این تروریست وحشتناک را در خارج از مرزهای ایالات متحده نگهداریم.»

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید ضمن تسلیت به خانواده های کشته شدگان حمله به فرودگاه بین المللی استانبول را محکوم کرد و با آرزوی بهبودی سریع زخمی شدگان، گفت: ما به همراه همه دوستان و متحدان مان در جهان، در حمایت از ترکیه، متحد ما در ناتو، همچنان ثابت قدم هستیم و به مقابله با تهدید تروریسم ادامه می دهیم.

وضعیت فرودگاه آتاتورک استانبول به حالت عادی بازگشت

در پی حادثه ای که شب گذشته در فرودگاه آتاتورک استانبول بین المللی رخ داد، گزارش ها حاکی از آن است پرواز به حالت عادی بازگشته و پرواز ها و تلاش در حال انجام می باشند.

مجروحان ایرانی 3 نفر هستند

پیش از این مقامات ترکیه‌ای به جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده بودند که در این حادثه پنج نفر ایرانی مجروح و یک نفر کشته شده است، ولی با بررسی‌های بیش‌تر آمار اعلام شده اصلاح شد و طبق آخرین اطلاعاتی که استانداری استانبول به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در این شهر اعلام کرده است تعداد ایرانیان مجروح در این حادثه سه نفر و تعداد کشته‌شدگان یک نفر است.

عزای عمومی در ترکیه

ترکیه درپی حملات انتحاری فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول،یک روز عزای عمومی اعلام کرد.

کشته ها به 50 نفر رسید

شمار کشته های حملات تروریستی به فرودگاه آتاتورک در استانبول به 50 نفر رسیده است.

این حملات را سه فرد انتحاری در فرودگاه آتاتورک استانبول انجام دادند که بر اثر آن 239 نفر نیز زخمی شدند.

ملیت کشته شدگان مشخص شد

استانداری استانبول اعلام کرد: پنج تن از کشته شدگان شهروند عربستان، دو تن عراقی ، یک ازبکستانی، یک تن ایرانی و یک نفر از اوکراین هستند. تحقطقات برای شناسایی هویت یک قربانی دیگر ادامه دارد.


دیدگاه ها