4/21/2018
شنبه، ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
فساد را از ریشه بخشکانیم

فساد را از ریشه بخشکانیم

در مسیر مبارزه با فساد مالی نمی‌توان به برکناری چند مدیر اکتفا کرد. در این مسیر بیش از هر چیز باید ریشه ماجرا را یافت و فساد را در هر نهادی از ریشه خشکاند، اتفاقی که در چندین سال گذشته با آن رو‌به‌رو بودیم.
اعتمادآنلاین- ناصرقوامی، نماینده سابق مجلس برای اعتماد در خصوص فساد نوشت: اگرچه تلخ است اما حقیقتی است که نمی‌توان چشم بر روی آن بست. واقعیت این است که بحث بی‌انضباطی‌های مالی در دستگاه‌های دولتی، شبه‌دولتی و نهادهای حاکمیتی گسترده‌تر از چند فیش حقوقی برخی مدیران دولتی است.

همین بی‌انضباطی‌های مالی است که سبب شده تا با فسادهای چند میلیارد تومانی در دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی روبه‌رو باشیم. فسادهایی نظیر اختلاس سه هزار میلیاردی. حقیقت این است که تنها با برکناری چند مدیر نمی‌توان رو به روی همچنین مساله گسترده‌ای ایستاد. در روزهای گذشته شاهد بودیم که رییس‌جمهور گزارش کاملی از اقداماتش در زمینه ماجرای فیش‌های حقوقی به مردم ارایه داد اما از سوی دیگر هم شاهد بودیم که جناب آقای لاریجانی گفتند که سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات هم از میزان حقوق دریافتی مدیران دولتی هیچ اطلاعات درستی ندارند.

این فرمایش جناب آقای لاریجانی نشان از یک نقص و ضعف بزرگ در دستگاه‌های نظارتی کشور ما دارد و همین نقص و ضعف است که می‌تواند زمینه مناسب برای بی‌انضباطی‌های مالی و فساد در دستگاه‌های دولتی و نیمه دولتی و دیگر نهادهای حاکمیتی را فراهم کند. اینکه رییس‌جمهور این‌گونه و تمام قد وارد میدان شده است امر مبارکی است اما حقیقت این است مبارزه با فساد نیازمند عزمی ملی است، عزمی که هوشیاری و همکاری همه نهادها و به ویژه نهادهای نظارتی را می‌طلبد.

در مسیر مبارزه با فساد مالی نمی‌توان به برکناری چند مدیر اکتفا کرد. در این مسیر بیش از هر چیز باید ریشه ماجرا را یافت و فساد را در هر نهادی از ریشه خشکاند، اتفاقی که در چندین سال گذشته با آن رو‌به‌رو بودیم. همین چند سال پیش بود که ماجرای فساد سه هزار میلیاردی تبدیل به داغ‌ترین سوژه رسانه‌های داخلی شده بود اما با اعدام یک نفر قضیه به فراموشی سپرده شد و هرگز شاهد این نبودیم که نهاد یا سازمانی گزارشی در مورد ریشه‌های این ماجرا به افکار عمومی ارایه کند.

امروز در مورد ماجرای بابک زنجانی هم دقیقا با چنین مساله‌ای رو‌به‌رو هستیم. یک نفر به نام بابک زنجانی در دادگاه محاکمه می‌شود اما تا امروز هیچ خبر و گزارشی در مورد اینکه چه کسانی در نهادها و سازمان‌های دولتی با بابک زنجانی همکاری می‌کردند منتشر نشده است. حقیقت این است که بابک زنجانی ریشه فساد نیست بلکه اشخاصی که در سازمان‌ها و نهادهای دولتی و شبه دولتی با وی مشارکت داشتند و این زمینه را فراهم کردند که وی دست به چنین فسادهای گسترده‌ای بزند ریشه فساد هستند و مادامی که آنها در حاشیه باقی بمانند فساد هم کما فی‌السابق باقی خواهی ماند.

برای مبارزه با فساد اقتصادی که امروز ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته است هیچ راهی پیش روی مسوولان وجود ندارد به جز اینکه ریشه فساد را در دستگاه‌ها شناسایی و با آنها برخورد کنند. فساد را باید از ریشه خشکاند وگرنه با پاک کردن صورت مساله راه به جایی نخواهیم برد.

*ناصرقوامی نماینده اسبق مجلس/اعتماد

دیدگاه ها