4/24/2018
سه شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
توافق تهران و آنکارا بر سر کاهش ۱۳درصدی قیمت گاز ایران
منابع ترکیه ای ادعا کردند

توافق تهران و آنکارا بر سر کاهش ۱۳درصدی قیمت گاز ایران

منابع ترکیه ای مدعی شدند ایران و ترکیه بر سر تخفیف ۱۲ تا ۱۳ درصدی درباره قیمت گاز فروشی تهران به آنکارا توافق کرده اند و قرار است ایران ما به التفاوت قیمت گاز صادراتی به ترکیه از سال ۲۰۱۲ را به صورت قسطی به این کشور بپردازد.
اعتمادآنلاین- به نقل از دیلی صباح، پس از لغو تحریم های غرب علیه ایران، ظاهرا ترکیه بر سر تخفیف 12تا 13 درصدی در قیمت گاز با ایران توافق خواهد کرد.

بر اساس این گزارش داوری ها در روابط با ایران و روسیه اخیرا به موضوع اصلی بحث در بین مقامات انرژی آنکارا تبدیل شده است. ترکیه احتمالا در پرونده داوری بین المللی علیه ایران در زمینه قیمت گاز برنده خواهد شد. کمیته داوری رای داده که باید قیمت گاز فروشی ایران به ترکیه 10 تا 15 درصد کاهش یابد. ایران و ترکیه گفته اند، بر سر تخفیف 12 تا 13 درصدی در قیمت گاز به توافق رسیده اند. رقم توافق شده به کمیته داوری ارائه شده و کمیته تصمیم خود در این باره را قبل از ماه سپتامبر اعلام خواهد کرد. ترکیه سالانه 10 میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می کند.

بر اساس موافقتنامه خرید و فروش گاز، ایران و ترکیه مقدار گاز خریداری شده از سال 2012 تا تاریخ طرح پرونده و رقم پرداخت شده را محاسبه خواهند کرد. مقدار گازی که ترکیه از سال 2012 تاکنون از ایران خریده، باید بر اساس قیمت تخفیفی جدید محاسبه شود. ایران باید مابه التفاوت رقم دریافت شده را به ترکیه پس بدهد. در حالی که انتظار می رود این پول به صورت نقدی پرداخت شود، گفته می شود که این بدهی قسط بندی خواهد شد.
دیدگاه ها