3/19/2018
دوشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
جرایم سایبری نسبت به مدت مشابه در سال قبل 62 درصد افزایش داشته است
رئیس پلیس فتا بیان کرد:

جرایم سایبری نسبت به مدت مشابه در سال قبل 62 درصد افزایش داشته است

سردار کمال هادیانفر گفت: در این مدت پرونده‌های زیادی در پلیس فتا ناجا مورد رسیدگی قرار گرفته است که از جمله آن می‌توان به کشف دو پرونده شاخص به ارزش بیش از 60 میلیارد ریال معادل 6 میلیارد تومان اشاره کرد. در این پرونده اطلاعات بیش از 209 هزار حساب بانکی، توسط تعدادی از کارمندان دو شرکت متوالی تراکنش و امنیت سرقت شده بود.
اعتمادآنلاین - سردار کمال هادیانفر رییس پلیس فتا ناجا در نشست خبری خود با خبرنگاران از دستگیری چهار تن که اقدام به سرقت اطلاعات حساب بیش از 209 هزار مشتری بانکی کرده بودند، خبر داد و گفت: این افراد از کارمندان دو شرکت تراکنش بودند.

به گزارش ایسنا، او با اشاره به برخی از پرونده‌های پلیس فتا در یکی دو هفته اخیر گفت: در این مدت پرونده‌های زیادی در پلیس فتا ناجا مورد رسیدگی قرار گرفته است که از جمله آن می‌توان به کشف دو پرونده شاخص به ارزش بیش از 60 میلیارد ریال معادل 6 میلیارد تومان اشاره کرد. در این پرونده اطلاعات بیش از 209 هزار حساب بانکی، توسط تعدادی از کارمندان دو شرکت متوالی تراکنش و امنیت سرقت شده بود که چهار نفر از متهمان این پرونده دستگیر و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی تحویل داده شده‌اند .

گزیده ای از صحبت های رییس پلیس فتا در ادامه می آید:

*کل جرایم سایبری نسبت به مدت مشابه در سال قبل 62 درصد افزایش داشته است.

*بیشترین جرایم به ترتیب اولویت شامل برداشتهای غیر مجاز از حسابهای بانکی ، مزاحمت های اینترنتی ، موضوعات اخلاقی ، نشر اکاذیب و کلاهبرداری است.

*در آخرین نشست روسای پلیسهای سایبری اوراسیا که در ماه جاری برگزار شد، پلیس فتا با ارائه گزارشی در خصوص فعالیت گسترده گروه‌های تروریستی مانند داعش ، القاعده و النصره در فضای مجازی و انتقاد به مستندات ارائه شده در نشست مبنی بر باز بودن پروفایل‌های توییتر ، فیس بوک و برخی پیام رسانهای تلگرام جهت فعالیت های گروه‌های تروریستی به منظور جذب ، آموزش و به کارگیری نیروهایی برای انجام فعالیتهای تروریستی در دنیا پیشنهادی ارائه شد که خوشبختانه با حمایت چند کشور دیگر از ایران، منجر به ایجاد سیستم جدید مرکز سایبری اینترپل در جهت پیوستن به ائتلاف ضد داعش شد.

*در نشست روسای پلیس های سایبری اوراسیا از تلاش های پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با جرایم سایبری تروریستی تقدیر شد.


*در رابطه با پرونده هکر عربستانی باید بگویم که این هک ارزش مالی زیادی ندارد. هیچگونه اطلاعاتی از سایتهای دیفیس(deface) برداشت نشده و اساسا هکر قادر به سرقت اطلاعات نبوده است؛ البته در این خصوص کلیه مستندات فنی و قانونی به پلیس کشور عربستان از طریق مجاری بین المللی پلیسی ارسال شده و منتظر اعلام پلیس عربستان در خصوص شناسایی و برخورد قانونی با هکر مذکور هستیم.

*پلیس عربستان می‌بایست بر اساس تعهدات و همکاری پلیسی پاسخ مستند ، قانونی و فنی در این خصوص به پلیس سایبری ایران ارائه دهد.
دیدگاه ها