8/19/2018
یکشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
زیر پوست شهر را فراموش کرده اند
عضو شورای شهر تهران مطرح کرد:

زیر پوست شهر را فراموش کرده اند

غلامرضا انصاری گفت: شمال شهر تهران باغ شهر با فضای زیبایی بود اما با تغییر کاربری این مناطق صد سال هم اگر بگذرد دیگر شمال شهر مانند گذشته اش نمی شود / ما نسبت به توجیه اقتصادی طرح ها وقیمت تمام شده طرح ها انتقاد جدی داریم، چرا که معتقدیم قیمت تمام شده متاسفانه با واقعیت ها تفاوت دارد و دلایل زیادی هم برای آن وجود دارد /
اعتمادآنلاین - غلامرضا انصاری عضو شورای شهر تهران: اتفاقاتی که امروز در حوزه شهری در حال وقوع است، نسل آینده را با مشکل مواجه می کند / با پروژه شهرآفتاب چند ده هکتار به سرمایه شهر تهران اضافه شده اما شهر آفتاب جایگزین زمین هایی که در منطقه کامرانیه، قیطریه و ... تغییر کاربری داده اند را نمی گیرد

امروز ( 5 مرداد ماه ) شهردار تهران به طور سرزده راهی شورای شهر تهران شد تا با اعضای این شورای جلسه داشته باشد. جلسه ای که بیشتر دفاع از عملکرد شهرداری و توجیه طرح هایی بود که مورد انتقاد اکثر اعضای شورای شهر تهران است. محمدباقر قالیباف در جلسه شورای شهر در انتقاد به فروش اموال و دارایی های تهران آنطور که خود گفت با قدرت اعلام کرد که در این سالها کل دارایی های تهران 5.2 برابر شده است.
او پل سازی در شهر تهران را از نقاط قوت شهرداری دانست و گفت که تعداد پل های ساخته شده در زمان او برابر با کل تاریخ شهرداری است.
شهردار تهران به پروژه های روبنایی و پروژه هایی که ظاهر شهر را بهبود می بخشد علاقه خاصی دارد. اکثر منتقدان آقای شهردار معتقدند که قالیباف می خواهد دیده شود و برای همین تهران را تبدیل کرده است به یک نمایشگاهی پر از پل، تونل، زیرگذر و روگذر با مال ها و مجتمع هایی که شهر را در بر گرفته است.
در جلسه علنی سه شنبه شورای شهر غلامرضا انصاری بیان کرده بود که شهر یک موجود زنده است و برای ادامه حیاتش نیاز به تنفس دارد. او از تخریب خانه ملکه توران گلایه و بیان کرده بود که در کشور نسبت به هویت تاریخی خود بی توجه هستیم.

غلامرضا انصاری عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با «اعتمادآنلاین» با بیان اینکه ساخت آزاد راه، پل و تونل دیده می شود، گفت: آقای شهردار زیر پوست شهر را فراموش کرده اند چون دیده نمی شود و همه پتانسیل کاری خود را برای بیشتر دیده شدن در نظر گرفته اند.

انصاری توضیح داد که امروزه در شهرهای بزرگ دنیا زیر زمین برای خودش به یک شهر تبدیل شده است و زیر زمین ها نقش پر رنگی در فضای شهر مدرن دارند. در حالی که بیشتر فضای خیابان های ما را جای پارک ماشین ها اشغال کرده است، آیا ساخت آزاد راه مهم تر بود یا ایجاد پارکینگ برای مردم؟

این عضو شورای شهر تهران معتقد است که مشکل شهر تهران با ایجاد آزاد راه و پل و تونل حل نمی شود اما تاکید می کند که چون چنین کارهایی دیده می شوند، شهرداری دست به این کارها می زند.

انصاری به مشکلات تونل سازی و پل سازی که اتفاقا در جلسه امروز مد نظر قالیباف بود نیز اشاره کرد و با بر شمردن مشکلات تونل توحید گفت: اگر در تهران سیل بیاید یا در تونل آتش سوزی شود چقدر می توان سلامت جان مردم را تضمین کرد، در حالی که این تونل در مقابل یک نشت آب دوام ندارد و بسته می شود.

او در صحبت هایش به پل فتح اشاره می کند و می گوید زمانی که ما این پل را در کشور ساختیم در همان زمان شهر سئول نیز چنین تجربه ناموفقی داشت و پروژه اش شکست خورده بود، ما می توانستیم به جای ساخت این پل سه ایستگاه مترو در شهر ایجاد کنیم که مردم از آن استفاده کنند.
قالیباف امروز ( 5 مرداد ماه ) در صحن شورای شهر تهران از توسعه شهر صحبت کرد. او گفت که در منطقه یک غریب به 8 هکتار باغ و فضای سبز به قیمت روز از مردم خریداری و به پارک تبدیل شده است. قالیباف گفت: 200 هکتار برای شهر آفتاب و 180 هکتار زندان قصر را برای مردم خریداری کرده‌ایم و این در حالیست که این املاک برای شهر تهران باقی می‌مانند.

اما غلامرضا انصاری از زاویه ای دیگر به صحبت های شهردار تهران نگاه می کند. انصاری البته تایید می کند که با پروژه شهرآفتاب چند ده هکتار به سرمایه شهر تهران اضافه شده است اما این موضوع را مطرح می کند که شهر آفتاب جایگزین زمین هایی که در منطقه کامرانیه، قیطریه و ... تغییر کاربری داده اند را نمی گیرد.

این عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با «اعتمادآنلاین» می گوید در شمال شهر تهران باغات زیادی فضای زیبایی را ایجاد کرده بودند که با تغییر کاربری این مناطق صد سال هم اگر بگذرد دیگر شمال شهر مانند گذشته اش نمی شود.

انصاری همچنین به صحبت های قالیباف در خصوص ایجاد فضای سبز در تهران اشاره می کند و با بیان اینکه سرانه فضای سبز شهر سه برابر شده است، این سوال ها را مطرح می کند که آیا میزان مصرف آب فضای چمن کاری با بحران آبی که در تهران داریم همخوانی دارد؟ آیا فضای سبز ایجاد شده جای چنارستان ها و درختان سر به فلک کشیده را می گیرد؟

او با اشاره به موضوع آلودگی هوا و ورود و خروج جمعیت متناسب با ظرفیت جامعه تاکید می کند که ساخت پل های دو طبقه و حتی سه طبقه در حالی که ضرورت های شهر در نظر گرفته نشده است چه فایده ای دارد و چه نفعی برای مردم دارد؟
غلامرضا انصاری به مشکلات مردم در شهر تهران و اولویت ها نیز اشاره می کند و می گوید که خط مترو ناقص است، ناوگان حمل و نقل اتوبوس فرسوده است و باید به اینها توجه شود نه اینکه تمام هدفمان پل سازی و تونل سازی باشد که جزو اولویت های شهر و مردم نیست.

یکی دیگر از محورهای امروز صحبت های محمدباقر قالیباف در شورای شهر در رابطه با بودجه شهرداری تهران بود. او گفت که « 109 هزار و 876 میلیارد تومان طی سال‌های اخیر برای شهرداری بودجه در نظر گرفتید که شامل 62 هزار و 26 میلیارد تومان نقد و 47 هزار و 850 میلیارد تومان غیرنقد بوده است.»

انصاری در همین رابطه با اشاره به بودجه های مختلف در ادوار شهرداری ها می گوید که در دوره غلامحسین کرباسچی در شهرداری تهران آخرین بودجه 200 میلیارد تومان بوده است، در زمان الویری بودجه شهرداری 550 میلیارد شد و زمان محمد حسن ملک مدنی بودجه به 200 میلیارد بازگشت چرا که معتقد بود افزایش بودجه تورم ایجاد می کند.
او افزود: اما این رقم در دوره محمود احمدی نژاد در شهرداری به 2500 میلیارد رسید و در دوره اول قالیباف تبدیل به 8000 میلیارد و در دوره دوم نیز 15000 میلیارد شد.
این عضو شورای شهر تهران گفت: وقتی بودجه در این حد سنگین است از کجا باید منابع آن تامین شود؟

غلامرضا انصاری می گوید : ما نسبت به توجیه اقتصادی طرح ها وقیمت تمام شده طرح ها انتقاد جدی داریم، چرا که معتقدیم قیمت تمام شده متاسفانه با واقعیت ها تفاوت دارد و دلایل زیادی هم برای آن وجود دارد.
انصاری تخصیص های نا به جا، موانع بروکراسی اداری را از جمله نکات هزینه بر می داند و می گوید: هنر یک مدیر این است که کاهش هزینه را در دستور کار قرار دهد.
انصاری بیان کرد: هنر این است که منابع پایدار شفاف و سالم را برای طرح ها ایجاد شود و سهم هر دوره را در همان دوره دید.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه هزینه منابع مالی که امروز می گیریم را بر گردن نسل اینده می اندازیم، گفت: اتفاقاتی که امروز در حوزه شهری و شهرداری در حال وقوع است، نسل آینده را با مشکل مواجه می کند.

غلامرضا انصاری با اینکه از صحبت های شهردار قانع نشده است اما از پاسخگویی مدیریت شهری تشکر و ابراز امیدواری کرد که قالیباف مطالب را به صورت شفاف با مردم و نمایندگان آنها مطرح کند چرا که به گفته انصاری نتیجه شفافیت بالا رفتن بهره وری، کاهش هزینه ها و توجیه اقتصادی طرح ها است.

او جلسه امروز شورای شهر را مثبت دانست و ابراز امیدواری کرد که این تعامل ادامه داشته باشد.
انصاری گفت: در جلسه امروز قرار بر این شد کمیسیون ها به صورت جدی تر موارد را ارزیابی کنند تا در آینده آنها را با شهردار تهران در میان بگذارند.

غلامرضا انصاری عضو شورای شهر تهران در پایان گفت: نقدهایی داریم که در آینده با حضور شهردار تهران آنها را مطرح می کنیم و امیدوارم که بتوانیم در عمر باقی مانده از شورای شهر تهران این امور را سامان دهیم.

دیدگاه ها