5/24/2018
پنج شنبه، ۰۳ خرداد ۱۳۹۷
وزیربهداشت اگر در قبال فعالیت در بخش خصوصی پول نگیرد دو شغله محسوب نمی‌شود
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد:

وزیربهداشت اگر در قبال فعالیت در بخش خصوصی پول نگیرد دو شغله محسوب نمی‌شود

علی نوبخت گفت: افرادی مثل من که پزشک هستند به طور مثال در کمیسیون بهداشت مجلس فعالیت کرده و یا به وزارت بهداشت می‌روند همچنین به دلیل اینکه قوانین عوض می‌شود برخی از دوستان پزشک ما نسبت به فعالیت در بخش دولتی بد خاطره هستند لذا نسبت به فعالیت در بخش خصوصی اقدام می‌کنند.
اعتمادآنلاین - علی نوبخت رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی در ارتباط با موضوع دو شغله بودن پزشکان در بخش خصوصی و دولتی، بیان کرده است: بسیاری از کشورها که الگوی پزشکی به شمار می‌روند پزشکان یا جذب بخش خصوصی یا بخش دانشگاهی و دولتی می‌شوند ولی در ایران به دلیل اینکه در بخش دولتی اطمینان‌خاطر برای پزشکان در اجرای قوانین و مقررات جاری وجود ندارد سبب می‌شود تا آنها به فکر شغل دوم در بخش خصوصی باشند. نوبخت در این گفت و گو در پاسخ به این سوال که آیا تخلف دو شغله بودن شامل حال وزیر بهداشت نیز می‌شود یا خیر، بیان کرده است که « این سؤال را از خود وزیر بهداشت بپرسید البته وی در اصل یک شغل دارد و تمام وقتش را برای وزارت بهداشت می‌گذارد و ممکن است از لحاظ سیاسی شرایطی ایجاد شود که بر وی واجب باشد فعالیت در حوزه پزشکی انجام دهد که مشکلی نیست و اگر در قبال فعالیت در بخش خصوصی پول نگیرد و برای رضای خدا باشد دو شغله محسوب نمی‌شود و مشکلی نیست؛ ولی اگر خلاف این باشد و پول بگیرد، دو شغله محسوب می‌شود.»

گزیده ای از صحبت های علی نوبخت در گفت و گو با فارس می آید:

*در سال 65 من معاون اداری مالی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بودم که در آن زمان دوستان انجمن اسلامی اطلاع دادند که این پزشکان همیشه در بخش دولتی حضور ندارند و مدام به بخش خصوصی می‌روند و پولی که آنها می‌‌گیرند حلال نیست.

*عدم اعتماد بر قوانین و مقررات دولتی بیشترین دلیل این مسأله بود و مسائل و مشکلات اقتصادی در رده دوم قرار گرفت.

* بسیاری از پزشکان در بخش دولتی اگر مطمئن شوند که پولی که با آنها پرداخت می‌شود، می‌توانند امور زندگی‌شان را بگذرانند حاضر نبوده که شغل دوم داشته باشند و خود را گرفتار کنند.

*در قانون بیان شده که پزشکان باید یک شغله باشند. من نیز با این مسأله صد درصد موافقم البته اشتباهاتی در این قانون وجود داشت از جمله اینکه کسانی که جذب دانشگاه یا مؤسسه دولتی می‌شوند و زحمت کشیده و مطبی را دایر کرده‌اند تخلف محسوب می‌شود لذا این مسأله عطف به ما سبق شد که بعضی از پزشکان در مقابل قانون گارد بگیرند.

* یکی از مشکلات دیگری که وجود دارد این بوده که افرادی مثل من که پزشک هستند به طور مثال در کمیسیون بهداشت مجلس فعالیت کرده و یا به وزارت بهداشت می‌روند همچنین به دلیل اینکه قوانین عوض می‌شود برخی از دوستان پزشک ما نسبت به فعالیت در بخش دولتی بد خاطره هستند لذا نسبت به فعالیت در بخش خصوصی اقدام می‌کنند.

*باید ضریب مقبولی را برای تعرفه‌ها در بخش خصوصی و دولتی در نظر گرفت که مسئولین، پزشکان و صنوف پزشکان آن را قبول داشته باشند البته با کمک نظام پزشکی می‌توان به این عدد متعادل رسید.
دیدگاه ها