5/23/2018
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
بیمه «پیوند عضو» در دولت تصویب شد
رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت اعلام کرد:

بیمه «پیوند عضو» در دولت تصویب شد

دکتر کتایون نجفی‌زاده گفت: اهدای عضو یکی از مهم‌ترین مسائل درمانی کشور است که لازم است سایر دستگاه‌ها و مسئولان استانی در کنار مسئولان دانشگاه علوم پزشکی در این راستا فعالیت کنند.
اعتمادآنلاین - دکتر کتایون نجفی‌زاده رئیس اداره شبکه فراهم‌آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت از تصویب بیمه فرآهم‌آوری و پیوند اعضا در دولت خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر کتایون نجفی‌زاده با اشاره به مرگ روزانه هفت تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی در ایران،گفت: این بدان معناست که در فاصله هر جلسه دو – سه ساعته‌ای که برای مسائل مختلف تشکیل می‌دهیم، حداقل یک نفر فوت می‌کند؛ به این ترتیب در بحث اهدای عضو جای هیچ تعللی نیست و شاید همین جلسه گذاشتن چناچه عملکردی به همراه نداشته باشد، دردی از بیماران منتظر پیوند عضو دوا نکند.

نجفی‌زاده افزود: اقدام بعدی وزارت بهداشت در این راستا واقعی کردن تعرفه‌های پیوند است که خوشبختانه هفته گذشته هیات دولت بیمه فرآهم آوری و پیوند اعضا را تصویب کرد و پس از ابلاغ آن تامین هزینه بیمارستان مربوط به فرآهم آوری و پیوند اعضا بر عهده بیمه خواهد بود.

گزیده ای از صحبت های رئیس اداره شبکه فراهم آوری اعضای پیوندی وزارت بهداشت در ادامه می آید:

*اهدای عضو یکی از مهم‌ترین مسائل درمانی کشور است که لازم است سایر دستگاه‌ها و مسئولان استانی در کنار مسئولان دانشگاه علوم پزشکی در این راستا فعالیت کنند.

* آذربایجان‌شرقی به عنوان قطب پیوند شمال غرب کشور انتخاب شده است. این مرکز به عنوان قطب شمال غرب باید به تجهیزات و سیستم پیوند قلب و ریه نیز مجهز شود.

*اگر فرهنگ‌سازی نشود و مسئولان مختلف دست به دست هم ندهند، اهدای عضو در استان پیشرفت نخواهد کرد. بنابراین تمام مسئولان استان از استاندار و امام جمعه گرفته تا مسئولان ارگان‌های مختلف و حتی مشاهیر و نام‌آوران استان باید دست به دست هم دهند تا هم ساختارهای لازم برای تجهیز مراکز فراهم‌آوری و پیوند اعضا را ایجاد کنند و هم در شورای عمومی استان تقسیم وظایف کرده و اهدای عضو را به عنوان مسئله‌ای استانی مطرح کرده و تمام ارگان‌ها را موظف کنند که در این مسئله ایفای نقش کنند.

*مسئولین صدا و سیمای استان لازم است در زمینه فرهنگ‌سازی تلاش بسیاری کنند و به گونه‌ای نباشد که مسئولان درمان استان برای پخش یک زیرنویس در شبکه استانی تکدی کنند. البته خوشبختانه در دیداری که با ریاست محترم صدا و سیمای این استان داشتیم متوجه شدیم که بسیار در این زمینه همراهند و آماده هر گونه همکاری برای ارتقای فرهنگ مقدس اهدای عضو در استان هستند.


دیدگاه ها