8/19/2018
یکشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
ما نمی خواهیم از دولت پول بکنیم/اختلاف بین دولت و شهرداری، اختلاف شخصی نیست/برنامه ششم توسعه برای همه شهرها ایجاد مشکل می کند
انتقادات چمران از دولت و دفاع از شهرداری ها

ما نمی خواهیم از دولت پول بکنیم/اختلاف بین دولت و شهرداری، اختلاف شخصی نیست/برنامه ششم توسعه برای همه شهرها ایجاد مشکل می کند

رئیس شورای شهر می گوید با قانون برنامه ششم توسعه، بخشی از درآمدهای شهرداری ها به دولت می رود و شهرداری ها "فشل" می شوند.
اعتمادآنلاین- مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران در نشستی خبری انتقادات زیادی را متوجه دولت کرد.

لیست انتقادات چمران از دولت:
  • در بزرگراه چمران و خیابان سئول، نمایشگاه راه و ساختمان راه بندان به وجود می آورد. به رغم آماده شدن نمایشگاه شهر آفتاب، نمایشگاه تهران همچنان به کارهای خود ادامه می دهد و جز آزار و اذیت و ترافیک برای ساکنان منطقه دستاورد دیگری ندارد.
  • برنامه ششم توسعه مسایل و مشکلاتی دارد که برای همه شهرها ایجاد مشکل می کند. این برنامه به جای حل مشکلات شهری، به مشکلات اضافه می کند و شهرداری ها "فشل" خواهند شد چون عوارض دائمی مالیات بر ارزش افزوده سوخت که با سرعت در اختیار شهرداریها قرار می گیرد را قرار است کاملا دولتی شود. این عوارض به مصرف حقوق کارکنان شهرداری ها می رسد و اگر یک ماه پرداخته نشود، شهرداریها حقوق ندارند به کارکنان خود بدهند.
  • در چند ماه اول سال، شهرداری چیزی نمی تواند از دولت دریافت کند. شهرداری باید بلافاصله حقوق به پرسنل بدهد و برخی شهرداری ها دو سه ماه حقوق رفتگران و کارگران خود را ندارند بدهند و با این قانون، موضوع بدتر می شود. آنها فکر می کنند هر چه شهرداریها بیشتر آسیب ببینند، طوری نیست ولی ما هر طوری هست درآمدهای دولت را بالا ببریم. باید افکار عمومی را در این باره آگاه کرد. همچنین در برنامه ششم یک بند هم به شوراهای شهر اشاره نشده، در حالی که در برنامه های قبلی به مدیریت شهری و مدیریت یکپارچه، اشاره شده بود.
  • اختلاف بین دولت و شهرداری، اختلاف شخصی نیست، بلکه اختلاف مبنایی و سنتی است، وزارت کشور، صاحب شهرداری ها بوده و حالا شهردار را گروه دیگری منصوب می کند و به او نظارت می کند. در مشهد و اصفهان، شهردار اشخاص دیگری هستند ولی می بینید اختلافات شهرداری ها با دولت و وزارت راه و شهرسازی چقدر بالا می گیرد که به محاکم قضایی و مراجع هم می کشد. روحیه دولت درباره شهرداری ها هنوز از بین نرفته. باید بپذیریم هر چه دولت چالاکتر و کوچکتر باشد، موفق تر است. اصل مشکل اینجاست که دولت نمی خواهد امپراتوری خود را دست بدهد.
  • ما انتظار داریم پول تجمیع مالیات دوباره به شهرداری ها برگردد. چون ممکن است این پول نیز به سرنوشت سهمیه شهرداری ها از جریمه های رانندگی دچار شود که مثلا به استاندار، سهم شهرداری را 300 میلیارد تومان می دهند ولی استاندار از این بودجه، تنها 6 میلیارد را به شهرداری می دهد. ما نمی خواهیم از دولت پول بکنیم، بلکه می خواهیم بدهی خود را بگیریم. مثلا دولت موظف بوده 50 درصد هزینه نوسازی بافتهای فرسوده را به شهرداریها بدهد ولی یک ریال هم به هیچ شهرداری نداده است.
  • (شورای شهر اول) با وجودی که همه اعضای شورا از یک طیف بودند، اختلافات در این شورا آنقدر شدید شد که حتی به ترور هم انجامید و برخی از اعضا متهم شدند. شاید رسانه ها در این اختلافات موثر بودند. هیجان خبر و داشتن تندی و داغی و تیزی نباید به کسی آسیب برساند.
  • من هنوز برای انتخابات آینده کاری نکرده ام و فکر می کنم درست نیست یک سال آخر را برای انتخابات بگذاریم و یک سال بعد از انتخابات را هم به آن بپردازیم. من تصمیم خاصی در زمینه انتخابات ندارم، نه از کسی دعوت کرده ام و نه به دعوت کسی جواب داده ام. ولی از لحاظ آرامش دوست دارم به کارهای فرهنگی خود بپردازم. هرچند ما خود را انقلابی می نامیم و باید تلاش کنیم. همه چیز ما برای انقلاب است و اگر دنبال آسایش بودیم، سالها به خاکریز و جبهه و جنگ نمی رفتیم.


منبع: خبرآنلاین
دیدگاه ها