5/23/2018
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اولین کنسرت موسیقی باکلام خارجی بعد از انقلاب در ایران

اولین کنسرت موسیقی باکلام خارجی بعد از انقلاب در ایران

زمزمه های حضور جیپسی کینگ در ایران از زمان مدیریت پیروز ارجمند در دفتر موسیقی شنیده می شد اما با گذشت مدت زمانی، این اتفاق در زمان مدیریت فرزاد طالبی رخ داد.
اعتمادآنلاین - گروه « جیبسی کینگز» که قرار بود سال گذشته برای اجرای برنامه به تهران بیاید اما مجوزهای لازم برای اجرای‌شان فراهم نشد، جمعه شب 22 مردادماه وارد ایران شد تا پائول ریه‌س به همراه گروهش شنبه و یک‌شنبه در تالار وحدت ترانه های خود را برای مخاطبان ایرانی اجرا کنند.
در این آشفته بازار ممنوع شدن ها و لغو شدن کنسرت ها این کنسرت با استقبال خوبی از سوی مخاطبان داخلی مواجه شد و حتی در شب آخر اجرای کنسرت یک سانس ویژه برای مخاطبات تدارک دیده شد.
جیپسی کینگز (به اسپانیایی: Gipsy Kings) به معنای سلطان‌های کولی، یک گروه موسیقی است که با سبک منحصربه‌فرد خود در جهان شناخته شده‌است. موسیقی این گروه با آواز استثنایی نیکلاس ری به عنوان خواننده اصلی و نوازندگی شگفت‌انگیز تونینو بالیاردو با ترکیبی از سازهای مختلف آمیخته شده است، با اینحال همواره دارای برداشتی آزاد از فضای موسیقی فلامنکو است. اعضای این گروه شامل برادران Reyes و Baliardo است که با یکدیگر نسبت فامیلی دارند. به گفته خودشان از دانش موسیقی آکادمیک بی اطلاع هستند. بسیاری از ملودی‌های ساخته شده توسط این گروه دارای شهرت جهانی است و گروه‌های بسیاری در سراسر جهان از آنها الگو برداری می‌کنند.اگر در اردیبهشت ماه 1394 وقتی خبر کنسرت گروه « جیبسی کینگز» در شبکه های اجتماعی و سایت های خبری منتشر شد اجازه برگزاری به این کنسرت داده می شد، برای نخستین بار بعد از انقلاب سال 1357 بود که یک گروه موسیقی خارجی با موسیقی باکلام قرار بود در ایران روی سن بروند و ترانه های خود را اجرا کنند. در همان زمان که این خبر منتشر شد برای خیلی ها سوال شده بود که این گروه چطور قرار است از سد موانع و ممیزی ترانه بگذرد و اما و اگرهای احتمالی بسیاری در رسانه ها مطرح می شد. هرچند که در آن زمان مدیرکل دفتر موسیقی گفت که « در این باره مشکلی وجود ندارد و ما مشترکات قومی و فرهنگی زیادی با اسپانیا داریم. این یک گروه موسیقی کلاسیک و به نوعی سنتی اسپانیا است و این تفاوت می‌کند با موسیقی غربی آمریکا و یا اروپا مثل موسیقی پاپ. این موسیقی مردمی آن کشور است، همانند فرهنگ ما که موسیقی سنتی داریم. در این زمینه محدودیتی برای همکاری با این گروه‌ها نداریم. ضمن اینکه متون این گروه تأیید شده و مشکل خاصی ندارد و مضامین و محتوایش با فرهنگ ما ناهمخوان نیست.»
سال گذشته در روزهایی که خبر ورود گروه «جیبسی کینگز» به ایران داغ بود، روزنامه «شرق» گفت‌وگویی با این گروه منتشر کرد و در آن مصاحبه روی این موضوع تاکید شد که جیپسی کینگز قصد سفر به ایران را ندارد. انتشار این مصاحبه جنجال‌های زیادی به پا کرد. در تاریخ 23 اردیبهشت ماه پیروز ارجمند در گفت وگو با «ایسنا» و در واکنش به همان مصاحبه روزنامه شرق، نکته جالبی را برای اولین بار اعلام کرد. او گفت: « دو گروه موسیقی وجود دارد که نام یکی از آن‌ها «جیپسی‌کینگز» و نام دیگری «جیپسی‌کینگز فامیلی» است. بعد از فوت تعدادی از اعضای گروه «جیپسی‌کینگز» این گروه تجزیه و یک گروه دیگر هم به نام «جیپسی‌کینگز فامیلی» ایجاد شد که در واقع فرزندان آن‌ها همراه سه نفر از اعضای قدیمی گروه، آن را اداره می‌کنند. رسانه‌ای که خبر تکذیب این کنسرت را منتشر کرد، با گروه «جیپسی‌کینگز» گفت‌وگو کرده بود. در صورتی که قرار است گروه «جیپسی‌کینگز فامیلی» به ایران بیاید که قطعات‌شان برای مردم ایران آشنا و مورد علاقه آن‌ها است.»
30 اردیبهشت روزنامه «صبا» هم مطلبی در این رابطه منتشر کرد که یکی از بخش‌های آن صحبت با معین فرزاد، مدیر شرکت نوفه بود. این شرکت در مصاحبه اول ارجمند به عنوان برگزارکننده کنسرت جیپسی کینگز معرفی شد. فرزاد در آن مصاحبه گفته بود:« در حال نامه‌نگاری با پلیس امنیت، دایره اماکن ناجا هستیم تا مجوز این نهاد را نیز کسب و پس از آن، نسبت به فروش بلیت اقدام کنیم. ما تالار بزرگ وزارت کشور را از 26 لغایت 30 اردیبهشت رزرو کرده بودیم اما حالا که پروسه گرفتن مجوز طول کشیده، مکان برگزاری کنسرت را به استادیوم 12هزار نفری آزادی، تغییر می‌دهیم و در این صورت، این گروه دو شب در ایران برنامه اجرا می‌کنند. شرکت نوفه تنها برگزار‌کننده کنسرت است و کارهایی از قبیل اخذ مجوز، دریافت ویزاها و هماهنگی‌‌های داخلی را انجام می‌دهد.»اتفاقی که با گذشت زمان وحرف های اخیر پیروز ارجمند از دست شرکت نوفه خارج شده و قرار است شرکت دیگری این کنسرت را در قالبی جدید به روی صحنه ببرد.اتفاقی که خیلی دور و سخت به نظر می رسد.
در نهایت سال 94 کنسرت گروه « جیبسی کینگز» در ایران برگزار نشد و اداره اماکن با برگزاری این کنسرت مخالفت کرد. مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در همین رابطه درباره‌ تأخیر در روند حضور گروه «جیپسی‌کینگز فامیلی» در ایران به ایسنا گفت که « پاسخ استعلام از اداره‌ اماکن برای حضور این گروه در ایران منفی بود اما درباره‌ جزییات این برنامه توضیحات بیشتری داده نشد.در حال حاضر برگزاری این کنسرت را شرکت دیگری تقبل کرده و قرار است که اجرای این گروه به شکلی متفاوت همراه با سخنرانی و با همراهی یک گروه ایرانی روی صحنه برود که جزییات آن به زودی اعلام خواهد شد. البته ناگفته نماند ارجمند پیش از این گفته بود که حضور این گروه اواسط خردادماه در تهران قطعی است. »
زمزمه های حضور جیپسی کینگ در ایران از زمان مدیریت پیروز ارجمند در دفتر موسیقی شنیده می شد اما با گذشت مدت زمانی، این اتفاق در زمان مدیریت فرزاد طالبی رخ داد.
حالا که کنسرت این گروه اسپانیایی در ایران و تالار وحدت برگزار شده است، پیروز ارجمند (مدیرکل سابق دفتر موسیقی) امروز( 26 مرداد ماه ) در گفت و گویی با ایلنا با بیان اینکه در زمان مدیریت من بحث حضور گروه جیپسی کینگز اصلی مطرح شد و قرار بود که آن‌ها به ایران بیایند ولی به دلیل دستمزد بالای گروه، امکان قیمت‌گذاری محدود برای بلیت‌ها و ظرفیت محدود سالن‌ها، امکان دعوت این گروه از نظر مالی فراهم نشد، گفته است که همچنین در آن زمان امکان لغو کنسرت وجود داشت و امنیت چندانی برای تهیه‌کننده نبود تا این کنسرت را برگزار کند. بعد از آن ما با گروه gipsy kings family آشنا شدیم. این گروه نسل سوم جیپسی کینگز است و گروه جیپسی کینگز اصلی این گروه را به رسمیت پذیرفته و اجازه اجرای برخی آثار گروه را به آن‌ها داده است.خوشحالی مردم از حضور بزرگان موسیقی جهان در کشور قطعا موجب افزایش سرمایه اجتماعی دولت می شود و این مهم به ادامه راه دولت نه تنها کمک می کند بلکه باعث می شود که مشارکت اجتماعی مردم و نسل جوان در جامعه بیشتر شود. از طرفی توجه به این نکته که جوانان کشورمان به شادی و تفریح نیاز دارند نیز از دیگر عواملی است که مسئولین کشور می توانند با توجه به این نکته در صدد برگزاری چنین مراسمی باشند تا از تفریحات غیرقانونی و خارج از عرف جلوگیری شود.
دیدگاه ها