7/17/2018
سه شنبه، ۲۶ تیر ۱۳۹۷
پرداخت ۲.۵ میلیارد دلار ایران به آمریکا /بدهی ایران را باید پرداخت می‌کردیم
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مطرح کرد

پرداخت ۲.۵ میلیارد دلار ایران به آمریکا /بدهی ایران را باید پرداخت می‌کردیم

سخنگوی وزیر امور خارجه آمریکا در واکنش به سوالاتی در مورد دلیل پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار به ایران بابت بدهی‌های این کشور قبل از انقلاب اسلامی گفت: ایران متعاقبا از سال ۱۳۵۷ تا امروز تقریبا ۲.۵ میلیارد دلار به شهروندان و کمپانی‌های آمریکایی پرداخت کرده است.
اعتمادانلاین-مارک تونر سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد گزارش اخیر وزارت خزانه‌داری آمریکا مبنی بر پرداخت الباقی بدهی‌های آمریکا به ایران در دو قسط و به صورت نقدی گفت: روز گذشته در یک جلسه غیر علنی با کنگره در این مورد بحث شده است. این یک جلسه استماع متشکل از چند نهاد بود که در این جلسه در مورد حکم دادگاه لاهه به طور کامل پاسخ‌هایی داده شد.

او ادامه داد: صراحتا باید بگویم این یک جلسه ارائه گزارش بود که چندین بار هم در گذشته برگزار شده است. این‌بار برای پاسخ به سوال کنگره حول بدهی‌های آمریکا به ایران این جلسه تشکیل شد که شما هم اطلاعات آن را متعاقبا دریافت کردید. برخی از اطلاعات این جلسه غیر علنی به رسانه‌ها نیز درز پیدا کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اذعان داشت: وزارت خزانه‌داری پرداخت نقدی به ایران در دو مرحله را تایید کرد. این پرداخت در مجموع ۱.۳ میلیارد دلار بوده که بخشی از بدهی‌های آمریکا به ایران و سود این بدهی‌ها در طول سال‌ها بوده که بر اساس حکم دادگاه لاهه به صورت نقد به این کشور پرداخته شد.

مارک تونر در خصوص اینکه چه چیزی از ماه آگوست تا الان تغییر کرده که می‌توانند درمورد موضوعی که قبلا محرمانه قلمداد می‌شد امروز پاسخ بدهند؟ خاطرنشان کرد: شرکای خارجی ما از ما خواسته‌اند که در عموم نسبت به نقش‌مان در این مبادله صحبت کنیم و چیزی که ما همیشه می‌گفتیم این است که هیچ نقل‌وانتقال مستقیمی از حساب‌های آمریکایی به ایران صورت نگرفته است.‌

او ادامه داد: به دلیل تحریم‌ها مبادله پول به این صورت انجام گرفت، چراکه ایران با سیستم‌ها و موسسات مالی بین المللی در ارتباط نبود، به همین دلیل برای ایران باید چنین استثنایی را قائل می‌شدیم تا بتوانیم بدهی‌هایمان را به این کشور بپردازیم زیرا این پول‌ها به ایران تعلق داشت.

تونر خاطرنشان کرد با این وجود باید بدانیم چه چیزهایی را می‌توانیم در عموم مطرح کنیم و چه مسائلی را به دلیل حفظ حریم شرکای‌مان که این مبادله را با کمک آنها انجام دادیم، نمی‌توانیم مطرح کنیم. می‌دانم که این مسئله خسته‌کننده است؛ چه برای من چه برای خیلی‌ها که خواهان شفافیت بوده‌اند.

او اضافه کرد: از روزی که تصمیم گرفتیم یا روزی که این حکم برای ما صادر شد، بسیار صریح بودیم و همزمان با روز اجرایی شدن برجام که اوج این تلاش‌ها بود فعالیت را آغاز کردیم. اما در همان اوایل گفته شد که این بدهی باید طی فرایندی پرداخته شود که ما در طول این دهه‌ها روی آن کار کرده بودیم. ما همیشه درباره حقیقت اینکه این پول به ایران تعلق دارد در دادگاه لاهه نیز صادق بوده است.

او تصریح کرد: فکر می‌کنم این مبادله در شرایطی رخ داد که نسبت به احتیاط در قبال حفط حریم شرکایمان در این مبادلات مالی کمی زیاده‌روی صورت گرفت. اما حقیقت این است که ما سعی کردیم تا جایی که ممکن بود شفاف باشیم.

تونر تاکید کرد: ما در مورد نحوه این بدهی و اینکه این بدهی چه بود و چرا باید پرداخت می‌شد توضیحات داده‌ایم و گفته‌ایم که دلیل عدم توضیح درباره جزییات این بازپرداخت برای حفظ حریم شرکای‌مان بوده نه برای احساس مسئولیت در قبال منافع ایران. اما باید بدانیم ما این پول را به ایران بدهکار بودیم. اجازه بدهید به همه کسانی که در آمریکا این را می‌شنوند یادآوری کنم که ایران نیز متعاقبا میلیاردها دلار به شهروندان آمریکایی و کمپانی‌های آمریکایی در مکانیسم مشابه پرداخت کرده است.

او افزود: اما برای روشن شدن مطلب باید بگویم بخشی از این مسئله به زیاده‌روی در محافظه‌کاری ما در قبال حفظ حریم شرکای‌مان مربوط بود. در این مورد باید بگویم ما همیشه در معاملات مالی به حریم خصوصی شرکا و طرف‌های قراردادمان اهمیت می‌دهیم.

او خطاب به مالیات‌دهندگان آمریکایی گفت: یکی از شرکای ما پول نقد را برای ما تامین کرد و تاکید می‌کنم که این مبلغ و سود آن را به ایران بدهکار بوده‌ایم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در مورد این ادعا که گفته بود ایران نیز پرداخت‌های مشابهی به شهروندان آمریکا و به کمپانی‌های آمریکایی داشته است، گفت: از سال ۱۹۷۹ تاکنون حدس می‌زنم چیزی حدود ۲.۵ میلیارد دلار به شهروندان و کمپانی‌های آمریکایی پرداخته است.

تونر در مورد مکانیسم این پرداخت‌ها گفت: دقیقا خبر ندارم به چه صورت بوده، چرا که این به مدت‌ها پیش مربوط بوده و قبل از آغاز رژیم تحریم‌ها بوده است. در واقع برنامه هسته‌ای ایران دست‌های برای اینکه چطور در مورد بدهی‌هایمان با آنها مذاکره کنیم، بسته بود.
دیدگاه ها