4/24/2018
سه شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
اعتراضات به اجرای کنسرت در قم ادامه دارد؛ از مراجع تقلید تا بیانیه ای با امضا علی لاریجانی

اعتراضات به اجرای کنسرت در قم ادامه دارد؛ از مراجع تقلید تا بیانیه ای با امضا علی لاریجانی

وزیر ارشاد: آنچه در قم اجرا شد کنسرت نبوده، یک برنامه همسرایی بود
بازهم کنسرت حاشیه ساز شد، این بار در شهر قم. و این مراجع و علما نسبت به آن معترض هستند. این کنسرت اعترضات بسیاری را به همراه داشت تا آنجا که نمایندگان مردم قم در مجلس از جمله علی لاریجانی رییس مجلس هم معترض شد. اما وزیر ارشاد می گوید آنچه در قم اجرا شد کنسرت نبوده بلکه یک برنامه همخوانی یا همسرایی بود که نه محتوا و نه شکل آن هیچ اشکالی نداشت.
اعتمادآنلاین- ششم مهرماه برنامه ای به مناسبت هفته دفاع مقدس در شهر قم برگزار شد که علمای حوزه و مراجع تقلید این برنامه را کنسرت عنوان کردند و نسبت به آن انتقادات شدیدی داشتند.
آیت الله صافی گلپایگانی اولین مرجع تقلیدی بود که روز پنجشنبه نسبت به اجرای کنسرت در قم اعتراض کرد. او در دیدار دبیر کل ستاد امربه معروف ونهی از منکر کشور و مسئولان ستاد قمگفت: نمی دانم متوجّه خبر تأسّف باری که در قم انجام دادند شدید یا نه؟ صبح در روزنامه خواندم و گریه کردم. این چه وضعی است که اداره ارشاد شهر مقدّس قم، کنسرت موسیقی آن هم با بیت المال مسلمین برگزار کند و مروّج بی‌دینی شود. خدا شاهد است از وقتی این خبر را خواندم بسیار ناراحت شدم و نمی‌توانم صحبت کنم. آخر رواج این منکرات آن هم در قم چه معنایی دارد؟ بعد هم روزنامه‌ها بیایند و بنویسند که اولین کنسرت موسیقی در قم برگزار شد. همه باید اعتراض، و نهی از منکر کنند. باید جلوی این فسادها را گرفت.
حجت الاسلام والمسلمین عباس دانشی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم اما با اشاره به اینکه هیچ گونه کنسرتی در قم برگزار نشده است، خاطرنشان کرد: هیچگونه درخواستی برای اجرای کنسرت و موسیقی در شهر مقدس قم ارائه نشده و تاکنون مجوزی هم برای آن صادر نکردیم.همانگونه که بارها اعلام کردیم انتظار فضای عمومی قم این است که در عرصه های هنری ما، رویکرد ارزشی، معنوی و رعایت هنجارهای اسلامی را به صورت عمیق مورد توجه داشته باشیم و حتی بر این موضوع دقت کافی داریم که آیین هایی از این دست، بهانه ای برای ارائه موضوعات دیگر و حاشیه های ناخواسته نباشند.
جامعه مدرسین نیز در بیانیه ای به برگزاری کنسرت پرحاشیه در شهر مقدس قم واکنش نشان داد، در بخشی از این بیانیه آمده است: برگزاری این کنسرت که به بهانه هفته دفاع مقدس در ام القرای کشور اسلامی «قم» صورت گرفت؛ متدینان را متأثر نمود. این حرکت ناشایست نه تنها حریم احکام الهی را نشانه رفت، بلکه قداست حرم اهل بیت(ع) را پاس ننهاد و مرجعیت بزرگ شیعه را به موضع واداشت.باید توجه داشت صبر و حوصله مردم متدین و مراجع بزرگ محدود است، نگذارید در برخورد با این حرکات با حواشی زشتی که دارد مردم وارد عمل شوند که در آن‌صورت شاید خسارت‌های مادی و معنوی آن به راحتی قابل جبران نباشد.
همچنین آیت‌الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه (س) با انتقاد از تلاش برای ترویج شادی و نشاط کاذب در جامعه اظهار داشت: جوانانی که در هیئت‌ها حضور می‌یابند، دارای نشاط روحی می‌شوند ولی برخی به‌جای این‌که با این راهکارهای معنوی و عرفانی روحیه مردم را بانشاط کنند، می‌آیند و کنسرت برگزار می‌کنند و پیوسته از آن دفاع می‌کنند. من به آن آقا گفتم که به‌عنوان مسئول شورای فرهنگ عمومی استان حداقل با من مشورت می‌کردید و به شما می‌گفتم که قم جای چنین برنامه‌هایی نیست، چرا این برنامه را اجرا می‌کنید و مراجع و علما را ناراحت و نگران می‌کنید؟
آیت‌الله سعیدی قم را شهر اهل‌بیت(ع) معرفی کرد و گفت: شهر مقدس قم، جای مهمی است، چراکه در روایات، به‌عنوان حرم اهل‌بیت(ع) مطرح‌شده است. گفته می‌شود که مگر شهرها باهم فرقی می‌کنند و هر چیزی که در دیگر شهرها حلال است، در قم هم حلال است. باید به آن‌ها بگوییم که هر حلالی در همه‌جا حلال نیست، چرا این را نمی‌فهمید و درک نمی‌کنید؟ هر مکانی نسبت به دیگر مکان‌ها متفاوت است، مکه، مدینه، کربلا، قم و…، هرکدام شرایط خاصی دارند.همه جای قم، حرم اهل‌بیت(ع) است ولی می‌آیند و کنسرتی را دزدانه برگزار می‌کنند و بعد هم خوشحال‌اند که در قم کنسرتی برگزار شد و می‌گویند این مسئله شکسته شد. چه چیزی را شکستید؟ داد مراجع و متدینین را درآوردید، مردم و علما نگران شدند. شما دلتان خوش است که چند آدم بدحجاب در این جلسه شرکت کردند و گمان کردید شکسته شد؛ برای خودتان بد شد.
آیت‌الله سید احمد خاتمی نیز حرمت شکنی‌های اخیر را در دستور کار استکبار دانست وگفت: شکستن حریم شهرهای مقدس مشهد و قم، گامی در این راستا است.
آیت‌الله حسن ممدوحی نیز نسبت به برگزاری کنسرت در قم واکنش نشان داد و با اشاره به تأسف‌بار بودن برگزاری کنسرت موسیقی در شهر مقدس قم اظهار داشت: هدف از برگزاری این کنسرت‌ها ترویج فحشا است و دارای هیچ نظام فرهنگی نیست و نمونه‌ای از ابتذال فرهنگی است. تذکراتی که مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی، ولنگاری فرهنگی، بیکاری وغیره داده‌اند، متأسفانه روی زمین‌مانده و دولت هیچ کاری در این زمینه انجام نداده است که در این موضوعات ناراحتی و نگرانی وجود دارد. متأسفانه برخی فعالیت‌ها در کشور برنامه‌ریزی‌شده تا مردم را به سمت بی‌دینی و بی‌ایمانی سوق دهند.
روز گذشته نیز آیت الله محمد یزدی در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: بنده نسبت به کنسرتی که در قم برگزار شد اعتراض کردم. اگر فیلم آن کنسرت را ندیده بودم تصمیم دیگری می‌گرفتم ولی وقتی فیلم کنسرت را دیدم، متوجه شدم تا چه حد حریم شکنی شده است.او خطاب به شخص رییس جمهور اظهارداشت: مسائلی که در این کنسرت روی داد مسائل بسیار زننده‌ای بود، زیرا این شهر، شهر اهل بیت است و نباید این مسائل در آن دیده شود. بنده به رییس جمهور توصیه می‌کنم که با توجه به غیرت دینی و لباس روحانیت که به تن دارید جلوی این فعاللیت‌ها را بگیرید و در مقابل آنها عکس‌العمل نشان دهید. از رییس جمهور می‌خواهم به آنها تذکر نشان بدهد چراکه این فعالیت‌ها نتیجه‌ای جز کاهش محبوبیت دولت نخواهد داشت.
آیت الله مکارم شیرازی هم امروز نسبت به اجرای کنسرت در قم واکنش نشان داده و خاطرنشان کرده که گویا وزارت ارشاد اجرای کنسرت را در همه شهرها و حتی در قم که قداست خاص آن بر هیچ‌کس پوشیده نیست با آن حواشیِ زننده از واجب‌ترین واجبات خود می‌شمرد که این همه روی آن پافشاری و سرمایه‌گذاری می‌کنند و توجه ندارند که این کار موجب تضعیف دولت و فاصله گرفتن از مراجع دینی و آثار نامطلوب در برنامه‌های آینده خواهد داشت.وی همچنین گفت: متاسفانه وزارت ارشاد نه تنها در اینجا به بیراهه می‌رود، در موارد مختلف دیگری نیز نشانه‌های آن دیده می‌شود، امیدواریم بیدار شوند و به راه برگردند.
اعتراضات اما تنها منحصر به مراجع تقلید و طلاب نماند و به علی لاریجانی رییس مجلس هم رسید. روز گذشته مجمع نمایندگان استان قم در بیانیه ای با امضای لاریجانی خواستار حفظ حرمت و جایگاه شهر قم شدند. در بخشی از این بیانیه آمده است : ما نمایندگان مردم در استان قم ضمن محکوم کردن رخدادهای غیراخلاقی و غیراسلامی در سالن اداره کل ارشاد اسلامی استان قم از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌خواهیم ضمن برخورد با متخلفان به ویژه مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، تمهیدات لازم برای جلوگیری از تکرار این گونه ساختارهاشکنی‌ها و هتک‌حرمت‌ها در شهر مقدس قم و حریم اهل بیت (ع) اقدام عاجل و موثر به عمل آورد.
وزیر ارشاد هم نسبت به آنچه کنسرت در قم نامیده شد، ساکت نماند و گفت:آنچه که در قم اجرا شد اصلا کنسرت نبود یک برنامه همخوانی یا همسرایی بود که نه محتوا و نه شکل آن هیچ اشکالی نداشت.حتی خانم‌هایی که مجری بودند کاملا با حجاب اسلامی شرکت کرده بودند برخی از شرکت‌کنندگانی که در این جمع‌خوانی بودند تماشاچیان حدود و ثغور لازم را رعایت نکرده بودند و بعضی عناصر نیز از آنها عمدا عکس گرفتند و عکس را در اختیار برخی از مراجع تقلید و جامعه مدرسین گذاشتند.

دیدگاه ها