5/27/2018
یکشنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
پاداش یک میلیاردی مدیران قبلی در گزارش دیوان محاسبات/ فساد بمبی از این سنگر به آن سنگر برای جریان های سیاسی

پاداش یک میلیاردی مدیران قبلی در گزارش دیوان محاسبات/ فساد بمبی از این سنگر به آن سنگر برای جریان های سیاسی

نایب رئیس اول مجلس گفت: مسأله فساد تبدیل به بمبی شده که جریان‌های سیاسی هر کدام، آن را از سنگر خود به سنگر دیگری پرتاب می‌کند و این آخرش یک جایی منفجر می‌شود و همه را با هم آسیب می‌زند.
اعتمادآنلاین-مسعود پزشکیان معتقد است که نه گزارش‌های دیوان محاسبات و کمیسیون اصل 90 گزارش‌های جامعی بودند و نه طرح‌هایی که برای اصلاح قوانین مطرح می‌شوند می‌تواند گره این ماجرا را باز کنند. او حتی هشدار می‌دهد که این تلاش‌های «عجولانه» ممکن است به بدتر شدن اوضاع منجر شوند، چرا که از نظر او پشتوانه کارشناسی جدی ندارند.در ادامه چکیده ای از این گفتگو را می خوانید

 • گروه‌هایی که با شعار عدالتخواهی آمدند این بحث را (حقوق های کلان)با هدف زمین زدن دولت به سمتی خاص بردند، روندی را شروع کردند که من فکر نمی‌کنم پایان آن به ایجاد عدالت اقتصادی در پرداخت‌ها منجر شود. این اقداماتی هم که الان انجام می‌شود اگر درست به آن دقت کنیم خیلی چشم‌انداز خوبی ندارد.قدری این بحث سیاسی شده
 • در این کشورعدالت پرداخت نداریم. من هم هر چند خیلی‌ها الان می‌گویند این پرداخت‌ها تخلف و خلاف قانون بوده اما هنوز اصرار دارم که برای تمام این پرداخت‌ها ما قانون داشتیم. قانون اجازه می‌داد و هنوز هم می‌دهد که یک نفر در این مملکت 800هزار تومان بگیرد و یک نفر بالای 150میلیون تومان.
 • در گزارش دیوان محاسبات آمده بود که سال 91 بالای 130 مورد پرونده راجع به همین موضوع برای مدیران دولت قبل تشکیل شده بود. در همین گزارش عنوان مدیران قبلی که بالای 900 میلیون و یک میلیارد تومان پاداش گرفته بودند، آمده بود. خب این سؤال پیش می‌آید چرا کسی آن زمان چیزی نمی‌گفت؟ چرا کسی پیگیری نمی‌کند که پاداش‌های غیرعادلانه اینها به بیت‌المال بازگشته یا نه؟
 • اینکه می‌خواهیم از موضوع بهره‌برداری سیاسی بکنیم، یک بیراهه است
 • انگیزه عملیاتی و کارشناسی جدی پشت این کارها برای مبارزه با فساد و ناعدالتی نمی‌بینم. عرض کردم که به نظر من خیلی‌ها می‌خواهند از این طریق کاری کنند که جا برای حرف‌زدن داشته باشند. کار سیاسی الزاماً کار کارشناسی نیست. حالا من که می‌گویم مسیر کج راهه است به این دلیل می‌گویم که ناعدالتی و فساد ما ریشه در ساختار و قوانین ما دارد و همه هم می‌دانند بسیار پیچیده است.
 • مگر می‌شود با دو تا گزارش و طرح این را حل کرد؟ مگر می‌شود یک شبه به مسأله جواب داد؟ ما اگر می‌خواهیم چهار روزه قانونی بنویسیم که این مورد را حل کنیم من با چشم بسته و از قبل به شما می‌گویم آن قانون خودش سوراخ‌هایی دارد که دوباره ناعدالتی به بار خواهد آورد و فساد از آن به وجود می‌آید.
 • از نظر من خنده‌دار است که بخواهیم با طرح دو فوریتی بیاییم و با فساد و ناعدالتی مبارزه کنیم. کار کارشناسی زمانبر است.
 • قوانین ما الان چرا سوراخ فسادزا و ضد عدالت دارند؟ چون همه را در حالت اضطرار نوشته‌ایم. همه را با عجله نوشته‌ایم و یادمان رفته خیلی چیزها را در آن مورد تدقیق قرار دهیم.
 • اینکه فلان تعداد مدیر فلان مقدار حقوق و پاداش گرفتند که غیرعادلانه یا حتی غیر قانونی بوده.اصل ماجرا نیست. خیلی از مردم حتی قبل از اینکه دستگاه‌های نظارتی هم بگویند می‌فهمیدند که در این سیستم عده‌ای دارند حقوق ناحق می‌گیرند.
 • ما نیازمند یک کارگروه ملی برای اندیشیدن در باب این موضوع هستیم. جایی که از همه دیدگاه‌های اجتماعی و کارشناسی در آن باشند.
 • مسأله فساد تبدیل به بمبی شده که جریان‌های سیاسی هر کدام، آن را از سنگر خود به سنگر دیگری پرتاب می‌کند و این آخرش یک جایی منفجر می‌شود و همه را با هم آسیب می‌زند.
 • باید رسانه‌های ما آزاد باشد تا بتوانند مسائل را رصد کنند.
 • وگرنه من واقعاً نه تنها خوشبین نیستم که این طرح‌ها و قوانین عجولانه به جایی برسند بلکه نگرانم و هشدار می‌دهم که با این عجله و سرعت و بدون پشتوانه کارشناسی احتمال دارد به چاله بدتری بیفتیم. خصوصاً اینکه داریم با عینک سیاسی به موضوع نگاه می‌کنیم.
 • این گزارش‌ها و طرح‌ها اگر کار را بدتر نکنند، دردی از ما دوا نخواهند کرد.

منبع: روزنامه ایران
دیدگاه ها