4/20/2018
جمعه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
مذاکره عراقچی - روانچی با اشمید پیش از نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5

مذاکره عراقچی - روانچی با اشمید پیش از نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5

سید عباس عراقچی و مجید تخت روانچی که برای شرکت در ششمین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 به وین رفته اند، پیش از این نشست با 'هلگا اشمید' معاون هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت و گو کردند.
اعتمادآنلاین- این گفت و گو ساعت 9 به وقت محلی - 11 و نیم به وقت تهران آغاز شد و یک ساعت به طول انجامید.
ریاست هیات 1+5 در کمیسیون مشترک به عهده هلگا اشمید است و ریاست طرف ایرانی را سید عباس عراقچی به عهده دارد.
قرار است این نشست ساعت 12 به وقت محلی - 14 و سی به وقت تهران - در هتل کوبورگ آغاز شود ولی پیش از آن و در ساعت یازده، یک جلسه دیگر میان عراقچی و روانچی با اشمید برگزار شود.
به طور معمول این جلسات برای هماهنگی طرح مباحث در نشست کمیسیون برگزار می شود.
ششمین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 به درخواست 26آذر - 16 دسامبر- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و برای بررسی بدعهدی های آمریکا و تمدید قانون ایسا برگزار می شود.
روز گذشته نشست کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم ها با حضور هیات‌های کارشناسی از ایران و آمریکا در وین برگزار شد.
در گفت وگوهای کارشناسی در قالب «کارگروه اجرایی کردن لغو تحریمها»، اسماعیل بقایی دبیر ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه ریاست هیات کارشناسان ایران را به عهده داشت.
هیات کارشناسی ایران روز گذشته به طور جداگانه دیدارهایی با هیات های چین، روسیه و ایالات متحده داشت.
امروز کمیسیون مشترک ایران و ١+٥ درحالی در وین تشکیل می شود که طی هفته های اخیر کریمی قدوسی با انتشار ناقص و گزینشی بخشی از سخنان وزیر امور خارجه در نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، عراقچی و مذاکره کنندگان ایرانی را در موقعیت دشواری قرار داده است.
ظریف در این دیدار از نقاط قوت و ضعف طرف خودی در موضوع تمدید قانون آیسا برای نمایندگان صحبت کرد.
حال با این هدیه گرانبها که کریمی قدوسی به طور رایگان در اختیار ١+٥ قرار داد، معلوم نیست تیم ایرانی در مذاکرات امروز چگونه می تواند خواسته های مندرج در نامه ظریف به موگرینی مربوط به موضوع آیسا یا همان داماتو را به پیش برد.
دیدگاه ها