7/21/2018
شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۷
انگلستان نمی تواند جایگاه تاریخی ایران در منطقه و جهان را نادیده بگیرد/لندن گرایش صوری به درآمدهای نفتی خلیج فارس دارد/ تل آویو به دنبال سواستفاده از فرصت حضور ترامپ علیه ایران است/اقدام های ضدایرانی تل آویو آب در هاون کوبیدن است
بهرام قاسمی،سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به"اعتماد":

انگلستان نمی تواند جایگاه تاریخی ایران در منطقه و جهان را نادیده بگیرد/لندن گرایش صوری به درآمدهای نفتی خلیج فارس دارد/ تل آویو به دنبال سواستفاده از فرصت حضور ترامپ علیه ایران است/اقدام های ضدایرانی تل آویو آب در هاون کوبیدن است

قاسمی: انگلیسی ها مواضع نابجا،غلط و بی ربطی را به تازگی مطرح کردند.خانم می در سفری که به بحرین داشتند و در نشست شورای همکاری خلیج فارش شرکت کردند، الفاظ تندی را بیان کردند و ما هم اعتراض سیاسی و دیپلماتیک خودمان را مطرح کردیم و پاسخ آنها را دادیم.فکر می کنم این نوع برخوردها نیز غیر واقع بینانه و تا حدی فرصت طلبانه است و تحت شرایط خاصی رخ می دهد و بعید میدانم، انگلستان در دراز مدت در این چارچوبی که اکنون در خصوص آن صحبت می کنیم اقدامی صورت دهد.چرا که آنها اگر بیش از دیگر کشورها با حوزه نفت،خلیج فارس و جهان اسلام آشنا هستند.
اعتمادآنلاین- بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امورخارجه ایران در نشست هفتگی با خبرنگاران رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوال خبرنگار«اعتماد» مبنی بر تلاش رژیم صهیونیستی برای ایجاد ائتلاف میان انگلیس،رژیم اسراییل و امریکا علیه ایران و ادعای اخیر نخست وزیر این رژیم گفت:آرزو برجوانان عیب نیست. به هرحال رژیم صهیونیستی همواره از این آرزوها داشته و خواهد داشت. همواره در طول حیات جمهوری اسلامی ایران ، تل آویو در هر دوره ای که توانسته یارگیری انجام داده و در نهایت علیه منافع جمهوری اسلامی، مسلمین و مردم مظلوم فلسطین تلاش های خود را داشته است.
وی در ادامه با اشاره به فرصت طلبی رژیم صهیونیستی گفت:در حال حاضر این رژیم احساس می کند فرصتی به وجود آمده و می خواهد از آن به طور کامل استفاده کند. اما سوال اینجاست که آیا میتواند به ائتلاف دست پیدا کند؟ ائتلاف معانی و ابعاد خودش را دارد.من تصور نمی کنم و فکر می کنم از آرزوهای خام و خیالاتی است که رژیم صهیونیستی به دنبال آن است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران تاکید کرد:اکنون فکر نمی کنم نه شرایط جمهوری اسلامی ایران و نه شرایط منطقه و جهان اجازه دهد چنین اتفاقی رخ دهد. فکر می کنم سایر کشورهایی اروپایی دارای عقلای قوم زیادی هستند و نهایتا با دقت و خردورزی بیشتری جایگاه جمهوری اسلامی و جهان اسلام و همچنین وضعیت رژیم صهیونیستی را محاسبه می کنند و سپس تصمیم گیری انجام می دهند.به هر حال این تلاش ها قطعا از جانب رژیم صهیونیستی وجود دارد و خیلی هم این اقدام غیرطبیعی نیست.
قاسمی در ادامه تصریح کرد،فکر می کنم این اقدامات بیشتر آب در هاون کوبیدن است و آنها آرزوهای خود را با این سخنان بیان می کنند.به هر حال آنها مشغول تلاش های خود هستند،اما من چندان امیدوار نیستم که آنها بتوانند به این اهداف خبیث خود نایل شوند.
وی در پاسخ به بخش دوم سوال خبرنگار «اعتماد» در خصوص مواضع تند نخست وزیر انگلیس علیه ایران نیز گفت:به هر حال باید گفت که انگلیسی ها مواضع نابجا،غلط و بی ربطی را به تازگی مطرح کردند.خانم می در سفری که به بحرین داشتند و در نشست شورای همکاری خلیج فارش شرکت کردند، الفاظ تندی را بیان کردند و ما هم اعتراض سیاسی و دیپلماتیک خودمان را مطرح کردیم و پاسخ آنها را دادیم.فکر می کنم این نوع برخوردها نیز غیر واقع بینانه و تا حدی فرصت طلبانه است و تحت شرایط خاصی رخ می دهد و بعید میدانم، انگلستان در دراز مدت در این چارچوبی که اکنون در خصوص آن صحبت می کنیم اقدامی صورت دهد.چرا که آنها اگر بیش از دیگر کشورها با حوزه نفت،خلیج فارس و جهان اسلام آشنا هستند.
سخنگوی وزارت خارجه ایران با اشاره به وضعیت بحرانی انگلستان پس از خروج این کشور از اتحادیه اروپا عنوان کرد،فکر می کنم وضعیت بحرانی که انگلستان پس از خروج از اتحادیه اروپا با آن روبرو شد و عواقب جانبی که این خروج به همراه داشت،نهایتا لندن را مجبور کرد تا گرایشی صوری را به درآمدهای نفتی حوزه خلیج فارس و نگاهی هم به دولت جدید امریکا داشت تا بتواند آنچه که از دست داده و یا میتواند از دست دهد را تثبیت کند و تا حدی جلوی ضرر و زیان بیشتر را بگیرد.فکر نمی کنم انگلستان بتواند بیش از این در میان مدت،واقعیت های تاریخی و واقعیت های موجود در منطقه را نادیده بگیرد و یک بعدی به مسایل نگاه کند و جایگاه ایران را در منطقه و جهان فراموش کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه مواضع آمریکایی ها در قبال مسایل داخلی و موشکی ایران را مهم ندانست و گفت: بحث موشکی به دولت، حاکمیت و مردم ایران مربوط است و نیازی به مشورت یا صحبت با دیگران نداریم.
بهرام قاسمی روز دوشنبه در نشست خبری با رسانه های داخلی و خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه دولت جدید واشنگتن از زمانی که راس حکومت قرارگرفت، موضع گیری سختی درباره ایران به خصوص در بحث موشکی داشته است و برخی دولت های منطقه نیز در موج جدید ایران هراسی شریک بوده اند، به اعتقاد برخی از کارشناسان موضع گیری های تند و ناگهانی دولت ترامپ درصدد عصبانی کردن ایران در عرصه بین المللی است. چه اندازه با این موضع موافق هستید و شما چه راه کاری برای این موضع اندیشیده اید؟ گفت: بحث موشکی و مسایل داخلی ایران، موضوعی است که به دولت، حاکمیت و مردم ایران مربوط است و ما در مورد منافع و مصالح ایران، خودمان تصمیم می گیریم و نه نیاز به مشورت داریم و نه صحبت با دیگران.
قاسمی افزود: آنچه که از دولت جدید بر می آید نشان می دهد که هنوز دولت تا استقرار کامل فاصله دارد و به شکل قابل قبولی که انتظار می رود، دولت به صورت یک دولت مستقر وجود ندارد.
وی ادامه داد: صحبت هایی گفته می شود که ضد و نقیض است و با هم تطابق ندارد. بعضی صحبت ها غیردوستانه، خصمانه و حتی تهدید آمیز است و ما از آن زیاد تعجب نمی کنیم. خیلی هم برایمان مهم نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: ما عادت کردیم در بیش از سه دهه با حاکمیت های مختلف در آمریکا که از این گونه صحبت ها بشنویم اما فکر می کنم واقعیت ها خودشان را در زمان لازم و مناسب نشان می دهند و شرایط را بر دیگران تحمیل می کنند.
قاسمی تصریح کرد: منتظر یم وضعیت کمی جلوتر برود و یک ارزیابی دقیق تر و بهتری از دولت آمریکا داشته باشیم. من هنوز فکر می کنم باز هم باید صبر کرد و خیلی عجولانه صحبت نکرد. منتظر باشیم تا ببینیم در عمل نهایتا دولت آمریکا چگونه می خواهد در مورد مسایل داخلی خودش، اروپا و جهان که یک آشفتگی ایجاد کرده، عمل کند. باید صبور بود و کمتر صحبت کرد و بیشتر تماشا کرد.
قاسمی در خصوص تحریم‌های جدید علیه ایران گفت: «ما در قبال اقدامات غیر‌منصفانه و غلط دولت امریکا برخی اقدامات خاصی را داشتیم که بتوانیم برخی مؤسسات و افراد آمریکایی که به عناصر تکفیری مثل داعش کمک کردند و در کنار رژیم صهیونیستی مشمول تحریم بودند را در لیست تحریم قرار دهیم که مراحل پایانی خود را طی می‌کند و بزودی لیستی را از این‌ها منتشر می‌کنیم».
قاسمی در پاسخ سوالی در خصوص پیام کویت به ایران و تصمیم تهران در قبال گفت: «سفر وزیر خارجه کویت به تهران مدتها مطرح بوده و به دلایلی که بیشتر فنی بوده تنظیم تاریخ برای هفته گذشته شد. وزیر خارجه کویت حامل پیام امیرکویت برای ریاست جمهوری اسلامی ایران بود. این سفر را در چارچوب روابط دوجانبه و نیز تلاش برای داشتن روابط حسنه با همسایگان بود. وزیر کویتی یک دیدار مفصل با آقای ظریف داشت و بعد در دیدار با رئیس جمهوری کشورمان، پیام مکتوب امیر کویت را داد. در نشست با طرف کویتی روابط دو جانبه را مورد بررسی قرار دادیم، (همچنین) در خصوص تحولات منطقه با یکدیگر گفتگو کردیم. این سفر میانجی‌گرانه نبود بلکه تبادل نظر بود و روابط را بررسی کردیم. ما در فرصت مناسب، پاسخ مناسب را برای امیر کویت خواهیم داشت و از بعدی دیگر نیز این سفر پاسخ به سفر آقای ظریف بود که سال گذشته انجام شد».

دیدگاه ها