6/25/2018
دوشنبه، ۰۴ تیر ۱۳۹۷
همه دولت زنان

همه دولت زنان

مطالبه حضور زنان در عرصه های مهم همواره در ادوار دولت های نظام جمهوری اسلامی مطرح بوده است. با روی کارآمدن هر رئیس جمهوری این خواست از سوی جامعه مطرح می شود.
اعتمادآنلاین- رعنا زوره: طی سال های بعد از انقلاب،جامعه زنان همواره بدنبال حضور موثر در روند تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی بوده است. اما این امر با اقبال کمی در سطوح بالای دولت مواجه شده است. طی این 39 سالی که از پیروزی انقلاب می گذرد تنها یک بار سهم وزارت به زنان رسیده است. در ادوار دولت های دوازده گانه جمهوری اسلامی بیشترین سهم زنان از کابینه و حضور در جلسه هیات وزیران کرسی های معاونت رئیس جمهوری بوده است. هرچند در دولت دوازدهم سعی بر این است که از زنان بعنوان معاون وزرا هم استفاده شود تا شاید سهمی بیشتری به این قشر تاثیرگذار داده شود.
اعتمادآنلاین در بررسی ادوار کابینه دولت های نظام جمهوری اسلامی نگاهی به نقش زنان کلیدی کابینه داشته است.

اولین زن دولتی نظام جمهوری اسلامی

شهلا حبیبی اولین زن دولتی در نظام جمهوری اسلامی. او در دولت های هاشمی رفسنجانی مشاور رئیس جمهوری بود.البته فرصت حضور در جلسات هیات دولت را پیدا نکرد.

زنی که در کابینه کرسی گرفت

زهراشجاعی سیاستمدار اصلاح طلب است او 8 سال ریاست مرکز امور مشارکت زنان ریاست جمهوری را در دولت اصلاحات بر عهده داشت. او به همراه ابتکار اولین زنانی بودند که در جلسات هیات دولت کرسی گرفتند

ژنرال محیط زیست

معصومه ابتکار فعالیت های مختلفی در کارنامه خود به ثبت رسانده است. او را بیشتر با خاطرات اشغال سفارت آمریکا می شناسند. ابتکار از همان روزهای ابتدای پیروزی انقلاب فعال بود. او کارنامه ای 12 ساله در کسوت معاونت رئیس جمهوری دارد هشت سالی در دولت اصلاحات در امور محیط زیست و 4 سال در دولت اول روحانی با همین سمت... حالا در دولت دوازدهم با حکم حسن روحانی برای معاونت زنان انتخاب شد ، پستی که شاید کمتر به ابتکار می آید. که اگر تا پایان دولت در این سمت بماند دوران معاونتش 16 ساله می شود.

بردارزاده آیت الله

فاطمه واعظ جوادی برادرزاده آیت الله جوادی آملی است، او برای معاونت سازمان حفاظت از محیط زیست به مدت 4 سال از احمدی نژاد حکم گرفت و در دولت دهم جای خود را به یک مرد داد. واعظ جوادی پس از انتصابش به ریاست سازمان حفاظت محیط زیست و با توجه به رشته تحصیلی و تجارب همسرش درموضوعات زیست محیطی، او را به سمت مشاور خود برگزید.

زنی از تبار پایداری ها

زهره طبیب‌زاده نوری از اعضای جبهه پایداری است و البته در مجلس نهم هم نماینده مردم تهران بود، او در دولت نهم به مدت 4 سال ریاست مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری را برعهده داشت.

همسر دیپلمات ربوده شده

مریم مجتهدزاده لاریجانی به مدت 4 سال معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری در دولت دهم را بر عهده داشت. او بیشتر در عرصه بهداشت و درمان فعال بوده است.او در همایش ملی بانوی وفا در سال 90 بعنوان یکی از ده کاندیدای دریافت عنوان خبرسازترین زن ایرانی معرفی شد.همسر او یکی از ۴ دیپلمات ربوده شده ایران در لبنان در سال ۱۳۶۱ است.

تنها وزیر زن جمهوری اسلامی ایران

مرضیه وحید دستجردی اولین وزیر زن نظام جمهوری اسلامی است... او همچنان هم این صفت را در اختیار دارد. در دولت احمدی نژاد برای اولین بار یک وزیر زن در کنار دیگر وزرا در جلسات دولت نشست.البته تنها به مدت سه سال این سمت حفظ شد و در نهایت هفتم دی ماه 91 رئیس جمهوری دستور به عزل او را داد. دستجردی از همان اوایل انقلاب فعال بود،دو دوره نماینده مجلس بوده است،بعد از وزارت هم با حکم رهبر معظم انقلاب در سال 94 عضو هیئت امنای کمیته امداد امام خمینی شد.

یک زن در کسوت پرورش نخبگان

نسرین سلطانخواه هم در دولت دوم احمدی نژاد معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان بود و در کنار فاطمه بداغی معاون حقوقی در دولت دهم در جلسات هیات دولت حاضر می شدند.

فعال زنان در امور شهروندی

شهین دخت مولاوردی یک فعال امور زنان و دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان و مسئول کمیته حقوقی ائتلاف اسلامی زنان است. او به مدت 4 سال معاونت زنان دولت یازدهم را بر عهده داشت و در دولت دوازدهم هم باحکم حسن روحانی دستیار رییس جمهور در امور حقوق شهروندی شد.

زن حقوقدان

الهام امین زاده زن فعالی است. مدرک دکترا حقوق بین الملل از دانشگاه گلاسگو بریتانیا دارد، او یک حقوقدان است و نماینده دوره هفتم مجلس بوده و البته در مباحث سیاست خارجی بیشتر فعالیت کرده است . امین زاده در سه سال اول دولت یازدهم معاون حقوقی روحانی بود و در سال چهارم، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی شد. امین زاده در دولت دوازدهم از روحانی حکمی دریافت نکرد.

چهره ی جدید علمی در کسوت حقوقی

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری در دولت دوازدهم... نام او کمتر در محافل سیاسی شنیده شده است. او یک چهره‌ی علمی‌است، دکتری حقوق خصوصی و اسلامی دارد و برای فوق دکتری دانشگاه هاروارد را انتخاب کرده است.جنیدی به سه زبان انگلیسی،فرانسه و عربی مسلط است. در سوابق اجرایی او مهمترین سمت، مدیر کلی اداره لوایح و تدوین و تنقیح قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری است.

دیدگاه ها