2/24/2018
شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
17 گزینه در صف انتظار رای اعتماد/ 4 روز کاری فرصت بررسی صلاحیت ها/ وقت 150 دقیقه ای روحانی برای دفاع از کابینه دوازدهم
صلاحیت وزرای پیشنهادی چگونه بررسی می شود؟

17 گزینه در صف انتظار رای اعتماد/ 4 روز کاری فرصت بررسی صلاحیت ها/ وقت 150 دقیقه ای روحانی برای دفاع از کابینه دوازدهم

مجلس شورای اسلامی در حال بررسی وزرای پیشنهادی رییس جمهوری است. قرار است حسن روحانی سه شنبه در مجلس حاضر و به دفاع از لیست پیشنهادی بپردازد. این جلسات احتمال دارد 4 روز به طول بیانجامد.
اعتمادآنلاین- رییس جمهور 17 مرداد ماه وزرای پیشنهادی خود بجز وزیر علوم را به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. از زمان معرفی کابینه، به مدت یک هفته مجلس وقت دارد تا به بررسی بپردازد. فراکسیون های مختلف با دعوت از وزرای پیشنهادی به رایزنی و دریافت برنامه ها مشغول هستند و روزهای پرکاری در مجلس در جریان است. برخی وزرای پیشنهادی برای مجلسی ها شناخته شده هستند و برخی دیگر تازه وارد بر همین اساس می طلبد که فراکسیون ها با حساسیت و دقت بیشتری نسبت به برنامه های ارائه شده برنامه ریزی کنند.
آنچه از روز اعلام لیست کابینه پیشنهادی در مجلس در جریان است به نظر می رسد یکی دو وزیر با اقبال زیادی از سوی نمایندگان مواجه نشوند.
قرار است روز سه شنبه 24 مرداد ماه حسن روحانی رییس دولت دوازدهم برای دفاع از کابینه در مجلس حاضر شود. در این جلسه رئیس جمهوری برنامه‌ها و خط مشی دولت دوازدهم را برای وکلای ملت تشریح می کند.
بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور دو ساعت و نیم فرصت دارد از برنامه‌های وزرای پیشنهادی خود دفاع کند و همچنین پس از آن، 5 نماینده مخالف و 5 نماینده موافق کلیات برنامه‌ها، هر کدام 15 دقیقه فرصت نطق دارند. در ماده ۲۰۶ آیین‌نامه هم آمده که قبل از تشکیل اولین جلسه بررسی برنامه‌های دولت و أخذ رأی اعتماد هیأت وزیران، نمایندگان مخالف و موافق برنامه، خط مشی و اصول کلی و ترکیب هیأت وزیران و نیز نمایندگان مخالف و موافق هر یک از وزیران به تفکیک برنامه و هر وزیر در برگه‏ های جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت نام می‌کنند که البته می‌توانند بخشی از زمان خود را به نمایندگان دیگر واگذار کنند و پس از آن مجلس وارد بررسی صلاحیت و رای اعتماد به تک‌ تک وزرای پیشنهادی می‌شود.
صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی براساس ترتیب الفبای وزارت‌خانه‌ها بررسی می شود. رئیس جمهور می‏ تواند با استفاده از وقت وزیران در پایان و به ‏طور یکجا از آنان دفاع نماید. پس از آن رأی‏ گیری به عمل می‏ آید و شمارش و اعلام نتیجه آراء پس از رأی‏ گیری برای همه وزرا صورت خواهد گرفت. سؤالات کتبی نمایندگان در طول مدتی که برنامه دولت مطرح است از طریق رئیس مجلس به رئیس جمهور یا وزیر مربوط داده خواهد شد.
رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در دو نوبت صبح و عصر در جلسات علنی مجلس انجام و در صورت نیاز و جهت تسریع روند کار، احتمال برگزاری جلسات در سه شیفت کاری نیز وجود دارد. به نظر می رسد روند رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم در 4 روز کاری به پایان برسد.
در حال حاضر وزاری پیشنهادی در کمیسیونهای تخصصی و فراکسیون های مجلس حضور پیدا می کنند و بازار رایزنی ها گرم است. برای معرفی 17 وزیر پیشنهادی دولت برای کسب رای اعتماد به مجلس مشورت ها و رایزنی های بسیاری با بزرگان نظام، نمایندگان کمیسیون های تخصصی مجلس و فراکسیون های مختلف و همچنین جریان های مختلف سیاسی انجام شد و گروههای مختلف ائم از سه فراکسیون مجلس شاخصه ها ودیدگاههای خود را به دولت ارائه کردند.
سرانجام سیدمحمد بطحائی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش،محمد جواد آذری جهرمی به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات، سید محمود علوی به عنوان وزیر پیشنهادی اطلاعات،کرباسیان به عنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی،محمد جواد ظریف به عنوان وزیر پیشنهادی امور خارجه،حسن قاضی‌زاده هاشمی به عنوان وزیر پیشنهادی بهداشت،علی ربیعی به عنوان وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمود حجتیبه عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، سید علیرضا آوایی به عنوان وزیر پیشنهادی دادگستری، امیر حاتمیبه عنوان وزیر پیشنهادی دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، عباس آخوندیبه عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، محمد شریعتمداریبه عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، سید عباس صالحیبه عنوان وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی،عبدالرضا رحمانی فضلیبه عنوان وزیر پیشنهادی کشور،بیژن نامدار زنگنهبه عنوان وزیر پیشنهادی نفت،حبیب‌الله بیطرفبه عنوان وزیر پیشنهادی نیرو، مسعود سلطانی‌فربه عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان از سوی رییس جمهور به مجلس معرفی شدند.
حال باید منتظر ماند و دید خانه ملتی به کدام یک از وزرای پیشنهادی اعتماد خواهند کرد.
دیدگاه ها