3/18/2018
یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
تهدید روسیه به اقدامات تلافی‌جویانه بیشتر در قبال دیپلمات‌های آمریکایی

تهدید روسیه به اقدامات تلافی‌جویانه بیشتر در قبال دیپلمات‌های آمریکایی

دیدار میان معاون وزیر خارجه روسیه با همتای آمریکایی‌اش در هلسینکی فنلاند به جایی نرسید و روسیه تهدید کرد که اقدامات تلافی جویانه بعدی در قبال دیپلمات‌های آمریکایی حتمی است.
اعتمادآنلاین-دیدار میان معاون وزیر خارجه روسیه با همتای آمریکایی‌اش در هلسینکی فنلاند به جایی نرسید و روسیه تهدید کرد که اقدامات تلافی جویانه بعدی در قبال دیپلمات‌های آمریکایی حتمی است.
به گزارش خبرگزاری راشاتودی، در پایان روز نخست نشست دو روزه سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در هلسینکی با توماس شنون، همتای آمریکایی‌اش، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: به دولت آمریکا تاکید کردیم که به جای تخریب روابط میان دو کشور و تضعیف قوانین بین الملل خودشان را مشغول یافتن راه حلی برای مشکلاتی کنند که بوجود آورده‌اند.

براساس بیانیه وزارت خارجه روسیه بسته شدن کنسولگری روسیه در سان‌فرانسیسکو و تعطیلی دفاتر تجاری روسیه در واشنگتن و نیویورک، موضوع اصلی گفت‌وگوی دو طرف بوده است. مقامات آمریکایی تاکنون در مورد این دیدار و بیانیه وزارت خارجه روسیه اظهارنظری نکرده‌اند اما گفته‌اند که اقدامات آمریکا خلاف قوانین بین‌المللی نبوده است.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام تلافی‌جویانه شامل اعمال محدودیت‌های بیشتر در روابط دیپلماتیک با روسیه ظرف یک ماه می‌شود یا خیر، گفت: فکر نمی‌کنم انقدرها طول بکشد.

اوایل روز دوشنبه، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه متعهد شد که مسکو در روابط با آمریکا و در پی تعطیلی سه مقر دیپلماتیک روسیه در آمریکا در ماه جاری میلادی تعادل و توازن کامل را برقرار می‌کند.

این دستور برای تعطیلی مقرهای دیپلماتیک روسیه در آمریکا توسط وزارت امور خارجه آمریکا اعلام شد.

روزنامه کومرسانت روسیه نیز گزارش داد که اقدام متقابل از سوی دولت روسیه شامل کاهش بیشتر تعداد کارمندان سفارت آمریکا در مسکو و محدودیت صدور ویزا و کاهش تعداد فضای پارک خودرو خارج از ساختمان های دیپلماتیک است.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد:‌ طرف روس یکبار دیگر به اقدام خصمانه دولت آمریکا اعتراض کرده است.

ریابکوف به توماس شانون، همتای آمریکایی خود گفت که مسکو به دنبال تسریع دادخواست خود علیه آمریکا درباره حضور غیرقانونی در کنسولگری روسیه در سان فرانسیسکو، دو مورد از الحقاقات تجاری در واشنگتن دی سی و نیویورک و همچنین املاک روسیه است که در آخرین روزهای ریاست جمهوری باراک اوباما بسته شد.

مقامات آمریکایی پیش‌تر اعلام کرده بودند که در این دور از مذاکرات قرار است شنون و ریابکوف درباره توسعه روابط استراتژیک و کنترل تسلیحات گفت‌وگو کنند.

انتظار می‌رود رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، همتای روس وی در آینده نزدیک در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند. وزرای خارجه این دو کشور در اوایل امسال شنون و ریابکوف را مسئول برگزاری مذاکرات درباره راه‌های گسترش روابط دوجانبه و رفع اختلافات کرده‌اند.
دیدگاه ها