5/28/2018
دوشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
جمع آوری و ساماندهی ۳۰۰ کودک کار در تهران
در نشست کمیسیون اجتماعی مجلس مورد آسیب‌شناسی قرار گرفت:

جمع آوری و ساماندهی ۳۰۰ کودک کار در تهران

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از آسیب شناسی طرح ساماندهی کودکان کار در تهران در جلسه این کمیسیون خبر داد.
اعتمادآنلاین/زهرا ساعی در تشریح جلسه آسیب شناسی ساماندهی کودکان کار گفت: دراین جلسه طرح جمع‌آوری و ساماندهی ۳۰۰ کودک کار در تهران با حضور مسئولان مربوطه از وزارت کشور، سازمان بهزیستی، قوه قضائیه، نیروی انتظامی، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و مرکز پژوهش های مجلس مورد آسیب شناسی قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: در این جلسه آمارهایی در خصوص اینکه چه تعداد از این کودکان جمع آوری شده‌اند، چند درصد آنها اتباع بیگانه هستند و به چه کارهایی مشغول بوده‌اند، به نمایندگان ارائه شد.
ساعی ادامه داد: بحثی که از سوی بنده به عنوان عضو کمیسیون اجتماعی و دیگر نمایندگان مطرح شد این بود که این طرح بناست به چه نحوی به موضوع کودکان کار ورود کند و با توجه به انتقادهایی که به این طرح می شود و نگرانی که نسبت به آن وجود دارد، باید مشخص شود که برای موفقیت این طرح چه تمهیداتی پیش بینی شده است.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه موضوع کودکان کار محصول فقر، نابرابری و مشکلات اقتصادی است که بیشتر در حاشیه کلان شهرها شکل گرفته و چهره شهر را مخدوش می کند گفت: این مسئله مشکلات بسیاری را برای شهروندان و کودکان که قربانیان اصلی این قضیه هستند، ایجاد می کند.
وی تاکید کرد: بر اساس لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان آنها باید تا رسیدن به سن ۱۸ سالگی تحت حمایت دولت قرار گیرند و از هر گونه آزار و اذیت مصون بمانند؛ این در حالی است که بسیاری از این کودکان مورد آزار و اذیت و سوء‌استفاده باندهای سازمان‌یافته تکدی گری قرار می گیرند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهرو اسکو درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهم ترین مشکل کودکان کار، مسئله بازماندن آن از تحصیل و متصور نبودن آینده روشن برای آن هاست، گفت: در برخی مواقع این کودکان دچار بزهکاری می شوند و برای آنها نیز مشکلات بهداشتی و بیماری‌های مختلف ناشی از آلودگی محیط شهری ایجاد می شود که همه اینها خطراتی است که این کودکان را تهدید می کند.
وی با اشاره به اینکه وظیفه نهادهای دولتی رسیدگی به این موضوع و حمایت از کودکان کار و آسیب‌دیده است افزود: ما از این جهت نگران هستیم و معتقدیم که این طرح‌ها نباید به صورت ضربتی و مقطعی اجرا شوند بلکه ابتدا باید لایحه حمایت از کودکان هرچه سریع تر به تصویب برسد تا از کودکان در مقابل سوء‌استفاده های مختلفی که از آنها می‌شود، حمایت جدی صورت گیرد و همچنین در قانون نیز، تمهیدات بسیار جدی و سخت برای سوء‌استفاده کنندگان در نظر گرفته شود.
سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید کنار جمع آوری کودکان کار، به موضوع ساماندهی و توانمندسازی آنها نیز توجه کرد یادآور شد: شورای اجتماعی کشور و دستگاه متولی اجرای این طرح نیز به دنبال حمایت از این کودکان هستند ولی ما به عنوان نمایندگان مجلس باید نظارت قوی داشته باشیم که این جمع آوری منجر به ساماندهی، توانمندسازی و حمایت همه جانبه از آنها شود تا آنها بتوانند به زندگی عادی خود برگردند که این موضوع مستلزم برنامه‌ریزی بسیار قوی‌ای است و همکاری همه دستگاههای را می طلبد.
ساعی افزود: در حال حاضر و در قالب این طرح، ۳۰۰کودک کار ساماندهی شده‌اند از این رو، اگر این طرح رها شده و ادامه‌دار نباشد و به درستی مدیریت نشود، فایده‌ای ندارد و ما مجددا با پدیده کودکان کار و خیابانی مواجه خواهیم بود. این طرح نیازمند حمایت است و ما می توانیم در این زمینه از تجربه موفق کشورهای دیگر استفاده کنیم.

منبع: مهر


دیدگاه ها