2/24/2018
شنبه، ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
مهمترین بندهای توافق آشتی میان دو جنبش فتح و حماس

مهمترین بندهای توافق آشتی میان دو جنبش فتح و حماس

جنبش‌های فتح و حماس توافقنامه نهایی آشتی ملی را زیر نظر مصر در قاهره به امضا رساندند تا به 11 سال شکاف داخلی فلسطین پایان دهند.
اعتمادآنلاین-جنبش‌های فتح و حماس توافقنامه نهایی آشتی ملی را زیر نظر مصر در قاهره به امضا رساندند تا به 11 سال شکاف داخلی فلسطین پایان دهند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، این توافق توسط عزام احمد عضو کمیته مرکزی جنبش فتح و صالح عاروری نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی "حماس" به امضا رسید.

مهمترین بندهای این توافق امضا شده میان جنبش‌های فتح و حماس عبارتند از:

- فراهم کردن زمینه فعالیت دولت فلسطین در نوار غزه حداکثر تا 1 دسامبر آینده.

- وضع راه حل های لازم برای مساله کارمندان غزه توسط کمیته حقوقی و اداری که فعالیت خود را حداکثر از 1 فوریه 2018 آغاز می‌کند.

- دولت فلسطین متعهد به تداوم پرداخت حقوق کارمندان در طول دوره فعالیت این کمیته می شود و این حقوق نباید از حقوق فعلی آنها کمتر باشد.

- روسای سرویس‌های امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین حداکثر تا تاریخ 1 دسامبر 2017 راهی باریکه غزه شده و با مسئولان سرویس های امنیتی این منطقه دیدار می کنند تا راه‌های بر عهده گرفتن مسئولیت اداره امور این منطقه را مورد بررسی قرار دهند.

- دولت تشکیلات خودگردان تا تاریخ 1 نوامبر 2017 اداره امور تمامی گذرگاه‌های غزه را بر عهده می‌گیرد.

- نشستی در تاریخ 1 دسامبر 2017 به منظور پیگیری و ارزیابی تمامی اقدامات قبلی در قاهره برگزار می‌شود.

- نشست فراگیر گروه‌های فلسطینی در تاریخ 14 نوامبر 2017 به منظور بررسی ساز و کار اجرای مفاد توافق قاهره برگزار می‌شود.

- از گروه‌های فلسطینی برای مشارکت در نشست قاهره در اواخر ماه آینده دعوت به عمل می‌آید تا پرونده های سازمان آزادی بخش فلسطین "ساف"، انتخابات و تشکیل دولت وحدت ملی مورد بررسی قرار گیرد.

منبع:ایسنا
دیدگاه ها