4/25/2018
چهارشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
برنده جایزه نوبل ادبی آمریکا معرفی شد

برنده جایزه نوبل ادبی آمریکا معرفی شد

ادویج دانتیکات، نویسنده هاییتی-آمریکایی به عنوان برنده ۵۰ هزار دلاری جایزه معتبر نوی‌اشتات که به عنوان نوبل آمریکا شناخته می‌شود، معرفی شد.
اعتمادآنلاین| این جایزه که هر دو سال یک بار برای تجلیل از دستاوردهای ادبی در صحنه جهانی اهدا می‌شود، شهریور ماه امسال فهرست اولیه نامزدهای ۲۰۱۸ خود را معرفی کرده بود. جایزه نوی‌اشتات که برای یک عمر دستاورد ادبی به یک نویسنده تعلق می‌گیرد، ادویج دانتیکات را از میان ۹ نامزد برگزید. ادویج دانتیکات برای «موج شکن شبنم» به عنوان برنده ۲۰۱۸ انتخاب شد.

دانتیکات، نویسنده داستان، مقاله، گزارش سفر، فیلمنامه، رمان کودکان ونوجوانان و چهار رمان است. او علاوه بر دریافت این جایزه، جایزه پوشکارت را هم در کارنامه دارد و پیش از آن نیز جایزه منتقدان کتاب ملی آمریکا، جایزه بوکاس و چند جایزه دیگر را دریافت کرده است. او دو درجه افتخاری گرفته و بورسیه جایزه مک‌آرتور شده است.

نخستین رمان دانتیکات با عنوان «نفس، چشم‌ها، خاطره» سال ۱۹۹۸ منتشر شد. او در آثارش به کرات به تاریخ و زندگی در هاییتی و آمریکا ارجاع می‌دهد و ارایه حس زندگی مهاجران در نیویورک و میامی با جزییات و تشابهات دو کشور را مورد نظر قرار می‌دهد.

امسال یک گروه داروی هشت نفری برنده این جایزه را انتخاب کردند. اهدای این جایزه ۹ نوامبر در مراسمی که در دانشگاه اوکلاهما برگزار می‌شود، صورت می‌گیرد.

آمیتاو قوش برای «دریای عروسک‌ها»، آرسلیس گیرمی برای «ماریای سیاه»، محسن حمید برای «بنیادگرای بی‌میل»، جاماییکا کینسید برای «پاتر»، یوسف کومونیاکا برای «گنبد خوشی: مجموعه اشعار»، پاتریشیا اسمیت برای «هنر آتش افروز» و لودمیلا اولیتسکایا برای «خیمه بزرگ سبز» از دیگر نامزدهای دریافت این جایزه بودند.
به جز مبلغ ۵۰ هزار دلار، برنده این جایزه، یک پر عقاب در قاب نقره دریافت می‌کند که نشان این جایزه است. گابریل گارسیا مارکز و توماس ترنسترومر از برندگان پیشین این جایزه هستند.

منبع: مهر
دیدگاه ها