5/22/2018
سه شنبه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
زلزله مشابه کرمانشاه در تهران حداقل یک‌میلیون کشته می‌دهد/ وقوع زلزله تهران حداقل 700 هزار ساختمان را فرو می‌ریزد
فریبرز ناطقی الهی، استاد تمام پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»:

زلزله مشابه کرمانشاه در تهران حداقل یک‌میلیون کشته می‌دهد/ وقوع زلزله تهران حداقل 700 هزار ساختمان را فرو می‌ریزد

استاد تمام پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی معتقد است زلزله‌ای به بزرگی 7 ریشتر بیشتر از یک میلیون تهرانی را از بین می‌برد. او می‌گوید اگر این زلزله در شب اتفاق بیفتد تعداد کشته‌ها 4 میلیون نفر خواهد بود.
اعتمادآنلاین| هفته گذشته زلزله‌ای به بزرگی 7/2 ریشتر شهرهای مرزی ایران و عراق را لرزاند. زلزله‌ای که بزرگی‌اش خیلی‌ها را به وحشت انداخت و تلفات زیادی را به دنبال داشت.

هر بار که گوشه‌ای از کشور می‌لرزد این سؤال پیش می‌آید که اگر همین زلزله در تهران روی می‌داد چه اتفاقی می‌افتاد و میزان تلفات چقدر بود. ویژگی‌های خاص تهران ازجمله تراکم و تعداد بالای جمعیت و ساختمان‌ها شرایط خاصی را برای آن ایجاد کرده است.

فریبرز ناطق الهی استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شرایط تهران را بعد از وقوع چنین زلزله‌ای فوق بحرانی اعلام می‌کند و به اعتمادآنلاین می‌گوید: «من سال‌ها پیش، در زمان شهرداری آقای کرباسچی تحقیقی انجام دادم و به این نتیجه رسیدم که تعداد کشته‌های زلزله‌ای که نیمه‌شب در تهران اتفاق بیفتد 4 میلیون نفر خواهد بود. این بدترین حالت ماجرا است. شما فکر کنید که این زلزله در روز و در شرایطی بهتر اتفاق بیفتد و سه چهار از این مقدار کم شود. باز به عدد بزرگ یک‌میلیون نفر می‌رسیم. تعداد زخمی‌ها هم در همین حدود خواهد بود. البته باید توجه کنیم که رسیدگی به زخمی‌های زلزله بسیار سخت است و شرایط تهران طوری است که هنگام بروز زلزله امدادرسانی به خیلی از نقاط تقریباً غیرممکن است.»

او ادامه می‌دهد: «ما بارها گفته‌ایم که تهران هرلحظه باید منتظر و آماده زلزله باشد اما این آمادگی دیده نمی‌شود. متأسفانه ما هیچ نشانه‌ای از آمادگی و تقویت ساختمان‌ها نمی‌بینیم. ساختمان‌های نوساز ما هم اصلاً مقاومت ندارند. پیش‌بینی ما این است که در صورت وقوع زلزله حداقل 700 هزار ساختمان ریزش می‌کنند. این بهترین حالتی است که می‌توان متصور بود.»

ناطق الهی تفاوتی بین جنوب و شمال تهران قائل نیست و می‌گوید: «گسل شمال تهران که از لواسانات شروع می‌شود و تا کرج ادامه دارد، گسل ری، گسل فشم که حدود 300 کیلومتر طول دارد و از فیروزکوه تا کندوان کشیده شده است و گسل لشکرک یا پارچین هرکدام می‌توانند زلزله‌ای به بزرگی 7 ریشتر در تهران به وجود بیاورند و خیال ما از هیچ‌کدام از این مناطق راحت نیست.»

دیدگاه ها