3/18/2018
یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
فاصله‌ای بین دولت و مردم وجود ندارد/ ظاهرا فکر می‌کنیم شادی و سرور جزو دین ما نیست/ تشکر از زحمات سردار سلیمانی برای پایان داعش
روحانی در کنگره سراسری خانه کشاورز:

فاصله‌ای بین دولت و مردم وجود ندارد/ ظاهرا فکر می‌کنیم شادی و سرور جزو دین ما نیست/ تشکر از زحمات سردار سلیمانی برای پایان داعش

رئیس‌جمهور گفت: دولت چیزی جز نمایندگی مردم ندارد و تمام قدرتش نمایندگی از طرف مردم است دولت منتخب مردم است و با رای مردم مسئولیت می‌پذیرد و بین دولت و مردم فاصله‌ای نیست. هرچه انجام می‌دهیم از پول شما است.
اعتمادآنلاین| حسن روحانی در پنجمین کنگره سراسری خانه کشاورز گفت: بسیار خوشحالم همانطور که در آغاز دولت یازدهم در جمع شما توانستم حضور یابم در آغاز دولت دوازدهم هم این توفیق آن هم در ماه مبارک ربیع نصیب من شد.

وی افزود: این ماه، ماه امام صادق(ع) و ماه نور و سرور است ما در ایران با عشقی که به اهل بیت داریم در عزاداری‌ها سنگ تمام می‌گذاریم و ادای وظیفه می‌کنیم اما در میلادها حد متوسط را مراعات می‌کنیم و ظاهرا فکر می‌کنیم شادی و سرور جزء دین ما نیست در حالیکه دین ما دین نشاط و سرور و لبخند و صلح و دوستی و برادری است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: در یک سالی در ماه ربیع در چند کشور آفریقایی بودم و تقریبا مسلمانان آفریقا تمام این ماه را جشن می‌گیرند. امیدواریم ما هم همانطور که در عزاداری‌ها با تمام وجود ادای احترام می‌کنیم در شادی‌ها و جشن‌ها هم ادای وظیفه کنیم. امیدوارم این ماه برای کشاورزانی که امنیت غذایی را برای ما فراهم می‌کنند هم ماه خوبی باشد.

روحانی خطاب به حاضران کنگره سراسری خانه کشاورز خاطرنشان کرد: آرامش جامعه ما با بازوان قدرتمند شما است. اگر کشور برای مواد غذایی دچار اضطراب باشد، چه می‌شود؟ در گذشته گاهی بر سر یک قرص نان جان افراد به خطر می‌افتاد. قحطی چیز بدی است و خدا این بلا را سالیان سال است از سر ملت ما رفع کرده و برای همین از ملت ایران سپاسگذاری و تشکر می‌کنم.

بین دولت و مردم فاصله‌ای نیست

وی تاکید کرد: از مردم غیور و پهلوان کرمانشاه که در زلزله غمبار ۷ و ۳ ریشتر که مخرب بود تشکر می‌کنم که همه در کنار هم بودند و هستند. غم هموطنان ما و برادران و خواهران ما غم همه ما است و کمک به آنها که در شرایط سخت هستند، وظیفه همه ما است. نمی‌گویم حرکت ما بی‌نقص بود اما همه مقامات و ارگان‌های دولتی و نیروهای نظامی و مردم تلاش کردند و چقدر زشت است که از برخی رسانه‌های خارجی که می‌خواهند خود را طرفدار نشان دهند در روز سخت این مردم، به جای حمایت، به فکر ایجاد اختلاف میان آنها هستند.

رئیس‌جمهور گفت: ملت ما بیدار و هوشیار و متحد است. دولت چیزی جز نمایندگی مردم ندارد و تمام قدرتش نمایندگی از طرف مردم است دولت منتخب مردم است و با رای مردم مسئولیت می‌پذیرد و بین دولت و مردم فاصله‌ای نیست. هرچه انجام می‌دهیم از پول شما است.

خزانه تعلق به ملت ایران دارد

رئیس شورای عالی اقتصاد اضافه کرد: اگر پول نفت و مالیات است، پول شما است. خزانه تعلق به ملت ایران دارد و دولت به نمایندگی از سوی مردم تلاش می‌کند. خداوند ایثار، انس، محبت و ایمان و همکاری ما را به ویژه در روزهای سخت بیشتر کند و ان‌شاالله غم و مصیبت از سیمای مردم کرمانشاه بردارد البته بعضی چیزها را باید خدا بدهد. مثلا کسانی که عزیزانشان را از دست داده‌اند، صبر را باید خدا بدهد.

داعش روی جنایتکاران تاریخ را سفید کرد

روحانی با تشکر از رزمندگان اسلام، دیپلمات‌های کشور، رهبری و نیروهای مسلح و همچنین ملت‌ها و دولت‌های ایران، سوریه، عراق و لبنان به خاطر پایان بخشی داعش اظهار داشت: داعش گروهکی بود که جز شر، نکبت، ویرانی و آدم‌کشی و توحش چیزی را به همراه نداشت. گروهک تروریستی که توسط قدرت‌های بزرگ و کشورهای مرتجع منطقه ارتزاق و مسلح شدند و پول به آنها داده شد.

وی افزود: آنچه در موزه‌های عراق و سوریه تاراج کردند توسط همان دولت‌ها در بازار فروخته شد. ای کاش به همین مسئله اکتفا می‌شد، دختران مردم را هم در بازار فروخته شد. جنایتی کردند که روی جنایتکاران تاریخ را سفید کردند. آدم‌ها را زنده زنده در قفس سوزانند و بهترین جوانان این منطقه را با خنجر سر بردیدند.

تشکر روحانی از سردار سلیمانی

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه داعشی‌ها به هیچ‌کسی رحم نکردند، تصریح کرد: هیچ وقت فکر نمی‌کردیم در قرن بیست و یکم جنایتکاران اینچنین وحشی و مورد حمایت قدرت‌های بزرگ به ویژه امریکا و رژیم صیهونیستی قرار بگیرند. اربابان آنها فکر می‌کردند آنها تا سالیان دراز در این منطقه می‌مانند و آدم‌کشی و جنایت و اختلاف را ادامه می‌دهند اما با عنایات پروردگار و مجادت‌های ملت‌های منطقه این شر برداشته یا کمتر شده است.

روحانی با بیان اینکه اساس و بنیان اینها کنده شد و این کار، کار بزرگی بود، خاطرنشان کرد: این پیروزی را به رهبری، نیروهای مسلح، ارتش، سپاه و نیروی قدس و سردار سلیمانی که بسیار زحمت کشید و همچنین به دیپلمات‌های ما در عرصه‌های دیپلماتیک به ویژه در اجلاس‌های آستانه تلاش کردند صلح را ایجاد کنند، تبریک گفته و از آنها تشکر می‌کنم. در همین راه روسای‌جمهور سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در روسیه برای مسئله سوریه و منطقه جمع می‌شوند و این یک خبر خوشی برای مردم ایران و منطقه بود. البته کار اصلی را مردم و ارتش سوریه، عراق و لبنان انجام دادند و البته برخی از کشورها یاری کردند از جمله ایران چراکه این مسئله وظیفه همه ما بود.

اقدامات اتحادیه عرب تاسف‌آور است

وی با یادآوری اتهام‌زنی‌های اتحادیه عرب ابراز داشت: جای بسی تاسف است در شرایطی که مردم منطقه کار بزرگی را انجام دادند، وزرای امور خارجه یک تشکیلات پوسیده، کهنه، بی‌رمق و بی‌اثری به نام اتحادیه عرب دورهم جمع شدند و همه فکر و ذهن‌شان این است عربستانی که بر ملت یمن ظلم کردند، ابراز تاسف کنند چرا مردم یمن در پاسخ به همه آن بمباران‌ها یک موشک را پرتاب کردند که به ریاض خورده است. این مسئله نشان می‌دهد در دنیای امروز امتحان خداوند، امتحان بزرگی است.

رئیس جمهور خطاب به اتحادیه عرب بیان کرد: وقتی عراق گرفتار داعش شد، اتحادیه عرب کجا بود؟ وقتی مردم سوریه را در حلب و دیرالزور سر می‌بریدند، اتحادیه عرب کجا بود؟ وقتی مردم یمن زیر بمباران‌های شدید عربستان بودند، این اتحادیه عرب کجا بود؟ آن روزی که در ارتفاعات عربستان تروریست‌ها ساکن شده بودند و مردم سوریه و لبنان را تهدید می‌کردند، این اتحادیه عرب کجا بود؟ این همه مردم فسلطین که ظلم می‌بیند، اتحادیه عرب کجا بود؟

قدرت ما در امنیت غذایی است

روحانی خاطرنشان کرد: واقعاً جای تاسف و تاثر است که عده‌ای که خودشان را مسلمان و عرب می‌نامند، دور هم جمع شده و اظهار نارضایتی و نگرانی می‌کنند که ملتی توانست از خود دفاع کند و جواب بدهد. نگران هستند چرا مردم یمن ارتش یمن، موفق شد بُرد موشک اسکاتی که در اختیار داشت، افزایش دهد.

وی یادآور شد: آیا مردم سوریه عرب نیستند؟! مردم لبنان، فلسطین و عراق عرب نیستند؟ آیا مردم بحرین عرب نیستند؟! این هم نشانی دیگر بود از این که در دنیای امروز باید روی پای خودمان بیاستیم و قدرت ملی، نظامی و اقتصادی باید توسط خودمان ساخته شود. و همچنین قدرت ما در امنیت غذایی است و باید توسط خودمان ساخته شود.

وی افزود: بسیار خوشحالم که کشاورزان عزیزمان در این ۴ الی ۵ سال گذشته و از ابتدای دولت یازدهم تاکنون موفقیت‌های خوبی به دست آوردند.

خاک مستعد کشاورزی نعمتی بزرگ است

رییس دولت دوازدهم با اشاره به اظهارات رییس سازمان محیط زیست گفت: البته همان‌طور که دکتر کلانتری اشاره کردند ما نیازمند کشاورزی و منابع غذایی پایدار هستیم. اگر بخواهیم از یک زمین یک سال یا دو سال استفاده کنیم و نهایتاً این زمین سال چهارم و پنجم تعطیل شود، به درد ما نمی‌خورد.

وی با بیان این‌که منبع و سرمایه اصلی ما در کشاورزی، آب و خاک است، گفت: ارزش خاک را نمی‌دانیم. ماهی ارزش آب را نمی‌داند؛ چون در آن زندگی می‌کنند. خداوند خاکی بسیار غنی در اختیارمان قرار داده و شما وقتی به کشورهای جنوب خلیج فارس بروید، متوجه می‌شویم چه مشکلاتی دارد.

رییس‌جمهور یادآور شد: خاک منبع بزرگی است و باید از آن حراست کنیم. مردم به ذهن‌شان می‌آیند خاک که تا بخواهیم هست، اما اینطور نیست. اگر به معنای عمومی بگوییم، این گفته درست است و خاکِ کویر هم خاک است اما آن خاک مستعد کشاورزی نیست و باید بدانیم که خاک مستعد کشاورزی نعمتی بزرگ است.

وی با طرح این سوال که اگر خاک نباشد، چگونه ممکن است محصولات کشاورزی رشد یابند، ادامه داد: همچنین اگر آب نباشد، کل حیات از بین می‌رود و مهم این است که چگونه از آب و خاک حراست کنیم.

دولت خود را متعهد به حمایت از کشاورزان می‌داند

روحانی با بیان این‌که در طول دولت یازدهم تلاش بسیاری بهبود اوضاع کشاورزی انجام شده و دولت خود را متعهد به حمایت از کشاورزان می‌داند، تاکید کرد: قیمت‌های تضمینی محصولات کشاورزی، حمایتی آشکارتر و واضح‌تر است و ما برای این‌که دربحث گندم روی پای خودمان بیاستیم، ما نیازمند کمک و حمایت پایدار نیاز داریم. محصولات ما باید در دنیای امروز رقابتی باشد. مشکلات بسیاری ایجاد می‌شود، اگر قیمت محصولات ما داخل کشور با همسایگان‌مان متفاوت باشد.

وی افزود: البته این حرف درست است که همه دولت‌ها در بخش کشاورزی یارانه پرداخت می‌کنند. من همواره از بخش کشاورزی تشکر کرده و معتقدم در ۴ الی ۵ سال گذشته گام‌های خوبی برداشته شده است. به هر حال این‌که سالانه ۲۱ میلیون تن محصولات کشاورزی ما زیاد شود، کار بزرگی است. شما میزان این محصولات را از سال ۹۲ تا ۹۵ ارتقا داده و از ۹۷ میلیون تن به ۱۲۵ میلیون تن رساندید.

روحانی با بیان این‌که در زمینه تراز تجاری نیز وضعیتی بهتر داریم، اضافه کرد: تراز تجاری ما منفی بود البته اکنون نیز منفی است اما در سال ۹۲ منهای ۱/۸ میلیارد دلار بوده و در سال ۹۵ به منهای ۰۹/۳ رسیده است.

رییس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: واردات ما در بخش کشاورزی نیز ۴/۱۳ میلیارد دلار بوده است. اما این رقم در سال ۹۵ به میزان ۷/۷ میلیارد دلار رسیده است و تفاضل این ۲ رقم چیزی نزدیک به ۷/۵ میلارد است و این مسئله‌ای ارزشمند برای کشاورزی ماست.

همه کارها باید در دست مردم باشد

وی افزود: دیشب که فکر کردم صبح باید خدمت شما برسم، به آقای نوبخت تماس گرفتم. البته ایشان پیش از این نیز به بنده گزارش داده بود که پول کلیه کشاورزان گندم‌کار پرداخت شده است اما مجدد خواستم آن گزارش را برایم ارسال کند. مقدار گندم خریداری شده در قالب طرح خرید تضمیمی ۸/۸ میلیون تن گندم خریداری شده است. بهای این گندم به میزان حدود ۵/۱۱ هزار میلیارد تومان پرداخت شده است. البته سال گذشته این رقم بالاتر بود و امسال اندکی کاش یافته است که این هزینه‌ای سنگین برای بودجه ماست. تلاش دولت همیشه بر این استوار بوده که کمک و حمایت کند.

‌جمهور با بیان این‌که حمایت‌های دولت از بخش کشاورزی صرفاً به خرید تضمینی محصولات محدود نیست، گفت: دولت در زمینه خرید امکانات کشاورزی در آبیاری مدرن و زه‌کشی‌ها نیز کار بزرگی انجام شده است. آن‌چنان که به مردم قول داده بودیم ۵۰۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان خوزستان را زیر این طرح جدید آبیاری را قرار دادیم و تا پایان امسال حدود ۳۰۰ هزار هکتار از این زمین‌ها تحت پوشش قرار گرفتند و در استان سیستان و بلوچستان نیز میزان قابل توجهی از زمین‌ها تحت پوشش قرار گرفتند.

روحانی تصریح کرد: میزان دانه‌های روغنی امسال نسبت به سال گذشته با افزایش ۳ برابری روبرو شده است. در بحث تولید شکر نیز از میزان یک میلیون و یکصد هزار به یک میلیون هفتصد هزار تن رسیده‌ایم.

رئیس‌جمهور با تاکید بر لزوم واگذاری امور مربوط به کشاورزی به خود کشاورزان یادآور شد: خانه کشاورز برای این است که به شما کمک کند و وزارت کشاورزی نیز باید آن مقداری که در اختیار دارد را به مردم واگذار کند. همه کارها باید در دست مردم باشد. در بحث کود و سم نیز تلاش‌های خوبی صورت گرفته است. می‌خواهیم بگویم که حمایت دولت باید به‌گونه‌ای کاملاً جهت‌دار باشد.

باید از کشاورزان به‌طور هدفدار حمایت کنیم

وی افزود: در بحث خرید تضمینی، قیمتی را برای همه کشاورزان درنظر می‌گیریم. همچون یارانه نقدی که به همه یک جور پول پرداخت می‌کنیم و معلوم است که این شیوه اشکال و ایراد دارد.

رییس جمهوری همچنین گفت: قانون حمایت از محصولات کشاورزی مربوط به سال ۶۸ یعنی ۲۶ سال قبل است. محصولاتی که لیست شده تا قیامت تغییر نمی‌کند که درست نیست. این قانون باید اصلاح شود. معتقدم اگر این حمایت‌ها را هدفدار کنیم و مثلاً آن‌که در آب صرفه‌جویی می‌کند و آن‌که کود به اندازه مصرف می‌کند، آن‌که بیش از حد از سموم استفاده نمی‌کند، مورد حمایت قرار گیرد، اتفاقات خوبی را شاهد خواهیم بود. اگر از کشاورزان به‌طور هدفدار حمایت کنیم، می‌بینیم ۴ تا ۵ سال بعد وضعیت آبیاری و کود و خاک تغییر کرد.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر خدایی‌ناکرده محصولات غذایی ما سلامتی را افزایش نداد و بیماری ایجاد کرد، خلاف هدف است. آن‌که تلاش بیشتر می‌کند، باید بیشتر حمایت شود و آن‌که تلاش کمتر می‌کند نیز کمتر مورد حمایت قرار گیرد.

منبع: ایلنا
دیدگاه ها