3/18/2018
یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
گلایه فغانی از فدراسیون؛ فقط عکس یادگاری نگیرند!
آقایان دردهایمان را بشنوند

گلایه فغانی از فدراسیون؛ فقط عکس یادگاری نگیرند!

داور بین المللی فوتبال نسبت به امکانات داوری از فریدون اصفهانیان و فدراسیون فوتبال گلایه کرد.
اعتمادآنلاین|علیرضا فغانی که چند روز قبل در بین 36 داور حاضر در جام جهانی معرفی شد، گلایه های زیادی از فدراسیون فوتبال دارد. فغانی در گفت و گویی انجام داد که ماحصل آن را در ادامه می خوانید:

هفته آینده به ابوظبی می روم

هفته آینده باید از شنبه تا چهارشنبه در ابوظبی در یک دوره داوری حضور داشته باشیم و اولین کلاس را با حضور 36 داور انتخاب شده برگزار کنیم، تست‌های بدنی و قوانین را پشت سر بگذاریم که امیدوارم حضور موفقی داشته باشم.

به اتفاقات چند سال گذشته دل خوش نمی کنم

در جام‌جهانی 2014 چهار تیم اصلی و یک تیم ذخیره حضور داشتند و قرار است در این دوره هم یک کمک داور ویدیویی اضافه شود. من دوره گذشته عضو تیم ذخیره داوری بودم اما زیاد به اتفاقات چند سال گذشته دلخوش نمی‌کنم و تا روز اصلی تلاش می‌کنم تا یک تیم داوری اصلی از کشورمان در جام‌جهانی حضور داشته باشد.

تا روز آخر باید در شرایط ایده آل بمانم

روال فیفا به این صورت است که برای ایجاد رقابت تا روز آخر اسامی داوران را اعلام نمی‌کند و من هم یاد گرفتم تا روز آخر در شرایط ایده‌آل باشم. امکان دارد یک مصدومیت در طول این مدت باعث شود داوری از لیست کنار برود و همچنین اگر داوری ایده‌آلی را رعایت نکند امکان حضور داوران دیگر در این لیست وجود دارد.

امکان اضافه شدن داور دیگری وجود ندارد

قطعا از کشور ما امکان اینکه داوران دیگری به این لیست اضافه شوند، وجود ندارد. از سه سال گذشته 10 نفر در لیست داوران مدنظرفیفا قرار داشتیم که 6 نفرمان به لیست اصلی راه پیدا کردیم. در حال حاضر کمک داوران خوب‌مان نیز در این لیست هستند که اگر نتوانند تست‌ها را پشت سر بگذارند داوران دیگری دعوت خواهند شد.

از اصفهانیان توقع دارم

اصفهانیان و بقیه به من لطف دارند اما توقع دارم این عزیزان در مصوبات خود به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که به رشد داوری توجه شود و آنها بر اساس توانایی‌‌های خودشان و به صورت جرقه‌ای رشد نکنند. از اصفهانیان توقع دارم مانند مسئولان تیم ملی که به دنبال رایزنی برای گرفتن امکانات بهتر برای تیم ملی هستند با مسئولان فدراسیون رایزنی کند.

دستمزد داوران 4 سال است افزایش نداشته

صددرصد این صحبت‌های من گله بود. من در این مدت برای آمادگی خودم از هیچ‌کس درخواستی نداشتم و تنها در چهار ساله گذشته به غیر از یک ست داوری هیچ چیز دیگری نخواستم. سعی کردم به شخصه برنامه فیفا را پیگیری کنم و در کنار داوری درآمد خود را نیز داشته باشم اما 3 ، 4 سال است که دستمزد داوران افزایش نداشته است. تنها یک بار قبل از این مدت در زمان حضور تاج در سازمان لیگ شاهد افزایش درآمد 100 درصدی داوران بودیم و در این 3 سال نیز قرار است امسال 30 درصد درآمد داوران افزایش داشته باشد.

هزینه داوران لیگ برتری 500 میلیون تومان است

مسئولان فدراسیون معتقد هستند سالی 14 میلیارد هزینه برای داوری می‌کنند و این در حالی است که این هزینه برای تمامی مخارج لیگ‌های مختلف کشور است و به تنهایی لیگ برتر شاید 500 میلیون هزینه بیشتر نداشته باشد. در تمام کشورها مانند کره‌جنوبی و ژاپن درآمد داوران لیگ برتر از سایر لیگ‌ها بالاتر است و این باعث انگیزه بیشتر برای داوران می‌شود تا با عملکرد خود در لیگ بالاتر قضاوت کنند.

تفاوتی بین داوران وجود نداشته باشد

در کشورهای بزرگ دنیا شاهد هستیم با وجود تامین تمامی هزینه‌ها باز هم داوران اشتباه می‌کنند که دلیل آن نیز به خاطر قضاوت مسابقات توسط انسان است. حرف من این است تقاوتی بین قضاوت داوران در لیگ برتر با لیگ‌های دیگر وجود داشته باشد تا بین داوران رقابت ایجاد شود. در این شرایط داوران می‌دانند اگر مرتکب اشتباهی شوند از حضور در لیگ برتر با درآمد بالاتر محروم خواهند شد.

به جای عکس یادگاری، دردهایمان را بشنوند

تا به امروز هیچ کدام از مسئولان فدراسیون من را پس از انتخاب شدن به عنوان یکی از داوران بین‌المللی نخواسته تا متوجه شود کمبودی دارم یا ندارم. تنها اسلامیان و برخی مربیان با ارسال پیامک به من تبریک گفتند و سایر دوستان هیچ پیغامی به من ندادند. اگر موفقیتی از حضور ما در جام‌جهانی حاصل شود دوستان حضور خواهند داشت و عکس یادگاری می‌گیرند اما چه بهتر است قبل از اعزام درد دل‌های ما را بشنوند. جامعه داوران نیز توقع دارند تمام پاداش‌های که برای بازیکنان در نظر گرفته می‌شود برای تیم داوری نیز محاسبه شود.

به دنبال موفقیت در جام جهانی هستم
در یک جام جهانی حضور داشتم و اگر به این جام‌جهانی نیز اعزام شوم بعد از مسابقات تصمیماتی برای خودم و زندگی‌ام می گیرم. از سال 73 عمرم را برای داوری گذاشتم و باید بعد از جام‌جهانی برخی نقض‌های حتی مالی خودرا جبران کنم و تصمیماتی بگیرم که به نفع خودم و خانواده‌ام باشد.


منبع: اعتمادآنلاین
دیدگاه ها