3/18/2018
یکشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۶
تفاهم مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و معاون نخست‌وزیر ازبکستان

تفاهم مدیرعامل منطقه آزاد چابهار و معاون نخست‌وزیر ازبکستان

در دیدار علی‌شیر سولطاناف، معاون نخست‌وزیر جمهوری ازبکستان و عبدالرحیم کردی، رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار، بر گسترش همکاری‌های اقتصادی به‌ویژه در حوزه حمل‌ونقل و ترانزیت، تأکید شد.
اعتمادآنلاین| در ابتدای این دیدار که به درخواست طرف ازبک صورت گرفت، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار گفت: «توسعه زیرساخت‌های منطقه آزاد و بندر چابهار به‌عنوان یکی از مگاپروژه‌های دولت دکتر روحانی سرعت گرفته است.

پروژه گازرسانی به چابهار کمتر از ٣٠ ماه دیگر به بهره‌برداری می‌رسد، اتصال به شبکه سراسری راه‌آهن باسرعت پیگیری می‌شود و ظرفیت بندر به هشت میلیون تن افزایش یافته است». کردی ادامه داد: «طبق هدف‌گذاری‌های صورت‌گرفته، صنایع بالادستی فولاد و پتروشیمی در حال استقرار در منطقه هستند. اکنون یک کارخانه فولادی با ظرفیت ٦/١ میلیون تن در حال ساخت داریم و مجوزهای یک واحد دیگر که با مشارکت پوسکو کره‌جنوبی فعالیت خواهد کرد، صادر شده است».

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با دعوت از سرمایه‌گذاران و تجار ازبکستان برای مشارکت در توسعه این منطقه گفت: «امروز شرکت‌هایی از اروپا، شرق آسیا و کشورهای منطقه در حوزه‌هایی مانند صنایع بالادست و پایین‌دست فولاد و پتروشیمی، شیلات، محصولات گلخانه‌ای، هتل و مجموعه‌های اقامتی و... فعالیت خود را در منطقه آزاد چابهار آغاز کرده‌اند که آینده درخشانی برای این منطقه رقم می‌زند».

او همچنین گفت: «با همه پیشرفت‌های تکنولوژیک، هنوز هزینه‌های حمل‌ونقل مواد اولیه و محصول، سهم بالایی در قیمت تمام‌شده کالاها دارند و بنابراین هر اقدامی که بتواند هزینه حمل‌ونقل را کاهش دهد، به قدرت رقابت کشور صاحب کالا در بازارهای جهانی می‌افزاید».

کردی با اشاره به اسناد توسعه‌محور شرق ایران اضافه کرد: «تقریبا در همه مطالعات داخلی و خارجی صورت‌گرفته، برای چابهار مأموریت ترانزیت و بارانداز منطقه‌ای پیش‌بینی شده است؛ چون مسیر چابهار کوتاه‌ترین و امن‌ترین مسیر برای دستیابی کشورهای آسیای میانه به آب‌های آزاد است». م

دیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار با اشاره به موافقت‌نامه چابهار میان ایران، هندوستان و افغانستان گفت: «می‌توان گفت کریدور شمال - جنوب ایران تقریبا فعال شده و این فرصتی بی‌نظیر برای ازبکستان و همسایگانش است تا با قیمت و زمان کمتر به آب‌های بین‌المللی دست یابند».

کردی ضمن دعوت از مقامات جمهوری ازبکستان برای بازدید از امکانات منطقه آزاد چابهار، گفت: «فرصت را مغتنم می‌شمارم و از شرکت‌های فعال در حوزه حمل‌ونقل ازبکستان برای پیوستن به کنسرسیوم لجستیک بین‌المللی که با حضور شرکت‌های خصوصی عمان، ایران و چابهار تشکیل شده، دعوت به عمل می‌آورم».

معاون نخست‌وزیر جمهوری ازبکستان ضمن تشکر از مقامات جمهوری اسلامی ایران برای زمینه‌سازی این دیدار، گفت: «هنگام عزیمت به ایران، آقای نخست‌وزیر تأکید کردند این سفر باید حتما نتایج روشن و دستاوردهای ملموسی داشته باشد و من امیدوارم حاصل این نشست برای طرفین سودمند باشد».

علی‌شیر سولطاناف ادامه داد: «یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جمهوری ازبکستان، این است که نه خود و نه همسایگانش به آب‌های آزاد دسترسی ندارند و همین مشکل، هزینه‌های حمل‌ونقل در کشور ما را به‌شدت افزایش داده است».

این مقام ازبک به موقعیت بین‌المللی چابهار اشاره کرد و گفت: «همان‌طور که شما هم اشاره کردید، بررسی‌ها نشان می‌دهد مسیر چابهار، مسیری امن و به‌صرفه است و این دیدار، با هدف زمینه‌سازی برای همکاری‌های جدی صورت گرفته است».

منبع: شرق
دیدگاه ها