4/24/2018
سه شنبه، ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷
مجمع روحانیون مبارز به دلیل روحانی بودن، شرایط ویژه دارد/ مجمع به فعالیت خود چه در قالب قانون جدید و چه خارج از آن ادامه می دهد
محمدعلی ابطحی در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» در واکنش به قانون جدید احزاب:

مجمع روحانیون مبارز به دلیل روحانی بودن، شرایط ویژه دارد/ مجمع به فعالیت خود چه در قالب قانون جدید و چه خارج از آن ادامه می دهد

محمدعلی ابطحی در مورد الزامات قانون جدید احزاب می‌گوید: مجمع روحانیون مبارز وارد بحثی از این دست نشده اما یک حزب ثبت شده است که وجود دارد، فعالیت می کند و به رسمیت شناخته شده است.
اعتمادآنلاین| مهتاب اسفندیاری- محمدعلی ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز درباره اینکه کمیسیون ماده 10 موظف کرده همه احزاب از قانون احزاب جدید تبعیت کنند، در گفت و گو با «اعتمادآنلاین» می گوید مجمع روحانیون از سال ها قبل ثبت شده و مجوز دارد، اما در بحث جدید قانون احزاب وارد گفت وگو و مشورت نشده اند. او در ادامه می افزاید که طبیعتا مجمع روحانیون مبارز یک شرایط ویژه دارد به این دلیل که مجموعا یک مجموعه روحانی هستند و از یک طرف هم تنها تشکیلاتی است که با تایید رسمی امام خمینی (ره) کار خود را شروع کرده و ادامه داده است. با همه این اوصاف مجمع به فعالیت خود چه در قالب قانون جدید و چه خارج از این قانون ادامه می‌‌دهد.

مجمع روحانیون مبارز هم خود را در قالب حزب می بیند و ملزم به قانون احزاب خواهد بود یا به عنوان تشکل خود را فراتر از احزاب می بیند؟

در شروع کار مجمع روحانیون مبارز این بحث مطرح بود که آیا یک جریان روحانی که بیشتر یک جریان مردمی هست باید ثبت حزبی انجام دهد یا نه. در نهایت تصمیم مجمع روحانیون بر این بود که علاوه براینکه آن شخصیت روحانی درون اجتماع را دارد ثبت وزارت هم بشود. کارهای اداری آن انجام شد و از همان زمان هم به عنوان یک حزب ثبت شده وجود دارد و کار خود را انجام می دهد.
از همان زمان هم این بحث مطرح بود که جامعه روحانیت مبارز در زمان مرحوم آیت الله مهدوی کنی همین اختلاف نظر را داشتند که معتقد بودند در تشکیلات روحانی نباید در وزارت کشور ثبت شود. به همین دلیل تا آنجا که به خاطر دارم به عنوان حزب ثبت نام نکردند. الان در نهایت مجمع روحانیون مبارز وارد بحثی از این دست نشده اما یک حزب ثبت شده است که وجود دارد، فعالیت می کند و به رسمیت شناخته شده است.

یعنی این شرایطی را که قانون احزاب تعیین کرده مانند اینکه هر سال کنگره تشکیل دهد و تعداد اعضای مشخص داشته باشد را رعایت خواهد کرد؟

طبیعتا مجمع روحانیون مبارز یک شرایط ویژه دارد به این دلیل که مجموعا یک مجموعه روحانی هستند و از یک طرف هم تنها تشکیلاتی است که با تایید رسمی امام خمینی (ره) کار خود را شروع کرده و ادامه داده است. با همه این اوصاف مجمع به فعالیت خود ادامه می دهد چه در قالب قانون جدید و چه خارج از این قانون مانند دیگر تشکیلات روحانی مانند جامعه روحانیت مبارز جامعه مدرسین و ...

الان بحث بر سر این است که چون به عنوان حزب ثبت شده الان خود را در چارچوب این قانون می بیند یا نه؟

من جواب این سوال را دادم.

آیا درخواست از وزارت کشور و کمیسیون ماده 10 برای مجمع روحانیون آمده که تاکید داشته باشد براساس این قانون عمل کنند؟

نه من از این موضوع اطلاع ندارم.

دیدگاه ها