4/25/2018
چهارشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
پیگیری بدهی زنجانی از شرکایش بی‌نتیجه بود/ اموال زنجانی در ایران تنها یک‌پنجم بدهی اوست/ همچنان پیگیر هستیم
اصغر هندی، مشاور حقوقی و بین‌الملل وزارت نفت در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»

پیگیری بدهی زنجانی از شرکایش بی‌نتیجه بود/ اموال زنجانی در ایران تنها یک‌پنجم بدهی اوست/ همچنان پیگیر هستیم

اصغر هندی، مشاور حقوقی و بین الملل وزارت نفت می گوید: با وجود پیگیری هایی که تا به حال برای وصول بدهی زنجانی داشته‌‌اند اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند؛ تا به حال صرفا همان اموال زنجانی در دست وزارت نفت است که آن هم تنها یک پنجم بدهی‌های زنجانی به این وزارتخانه است.
اعتمادآنلاین| مهتاب اسفندیاری- اصغر هندی، مشاور حقوقی و بین‌الملل وزارت نفت که مسئول وصول مطالبات و بدهی‌های وزارت نفت هم هست در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» می گوید با وجود پیگیری‌هایی که تا به حال برای وصول بدهی زنجانی داشته‌اند اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌اند. او در این گفت‌وگوی کوتاه تاکید می‌کند تا به حال صرفا اموال زنجانی در دست وزارت نفت است که آن هم تنها یک‌پنجم بدهی‌های زنجانی به این وزارتخانه است. هندی البته می‌افزاید که دیدارهای دیگری با شرکای زنجانی برای وصول بدهی او در دستورکار وزارت نفت است.

گفت وگوی اعتمادآنلاین با هندی را در ادامه می‌خوانید:

وزارت نفت در جریان وصول بدهی‌های بابک زنجانی چقدر تا به حال پیشرفت داشته است؟
همان اموالی را که در ایران بوده گرفته‌ایم و فعلا چیز دیگری نیست.

این میزان چقدر از بدهی زنجانی به وزارت نفت است؟
چیزی حدود یک پنجم بدهی می‌شود.

قرار بود که وزارت نفت خود در عرصه بین‌المللی و از طریق ارتباط با شرکای خارجی زنجانی پیگیر بازپس‌گیری اموال باشد آن موضوع در چه مرحله‌ای است؟
تلاش‌هایی انجام داده‌ایم اما تا به حال بی‌نتیجه بوده است.

چه اقدامی انجام شده که بی‌نتیجه بوده است؟
پیگیری‌هایی از شرکای آقای زنجانی که قول پرداخت بدهی را داده بودند کرده‌ایم اما تا به حال نتیجه‌ای نداشته است. مجدد در حال پیگیری هستیم.

ملاقات‌های جدیدی در دستور کار است؟ شما می‌روید یا آنها می‌آیند؟
هنوز مشخص نیست.

یعنی فکر می‌کنید در این مدت ده روز که قول پرداخت بدهی را داده‌اند، محقق خواهد شد؟
باید دید؛ امیدوار هستیم.


اعلام وصول نشدن بدهی‌های وزارت نفت و نتیجه نگرفتن از ملاقات با شرکای خارجی زنجانی در حالی است که او قول داده در یک محدوده زمانی 10 روزه بدهی خود را به وزارت نفت پرداخت کند. پیشتر زنجانی و وکلای او مدعی شده بودند که مشکلات ناشی از تحریم‌ها مانع اصلی بازگرداندن این وجوه است.
اما به هر صورت وزارت نفت علاوه بر بدهی خواستار دریافت ضرر و زیان حاصل از تأخیر در تأدیه بدهی از سوی او شده است. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت قبلا اعلام کرده بود که از نظر وزارت نفت، این بدهی حدود 4 هزار میلیارد دلار با احتساب خسارت بوده که حدود ٢.٧ هزار میلیارد دلار اصل بدهی است.
برای بابک زنجانی به اتهام «مفسد فی الارض» حکم اعدام صادر شده است، اما گفته می شود با وجود اینکه دیوان عالی کشور این حکم را تایید کرده است؛ در صورت بازگرداندن پول‌ها در حکم او ارفاق خواهد شد. همچنین چندی پیش شرکای خارجی بابک زنجانی مدعی شده بودند که در صورتی بدهی او را وصول خواهند کرد که اموال مصادره شده زنجانی به نفع وزارت نفت باز گردانده شود که هندی مشاور وزیر نفت در گفت وگو با «تسنیم» این موضوع را مورد قبول وزارتخانه دانسته بود.

به گزارش «اعتمادآنلاین»، نام بابک زنجانی در جریان فعالیت‌های کلان مالی مرتبط با دور زدن تحریم‌های بین‌المللی و فساد اقتصادی در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد مطرح شد. او در تاریخ ۹ دی ۹۲ به وسیله دادستانی کل کشور به اتهام بدهی بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی و همچنین جعل اسناد بانکی با پرداخت رشوه به بانک ملی تاجیکستان بازداشت شد.
دیدگاه ها