4/25/2018
چهارشنبه، ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷
اظهارنظر هوشنگ کامکار درباره اجرای «کجایید ای شهیدان خدایی» در ایتالیا

اظهارنظر هوشنگ کامکار درباره اجرای «کجایید ای شهیدان خدایی» در ایتالیا

هوشنگ کامکار با ابراز خرسندی از اجرای بین‌المللی اوراتوریو «کجایید ای شهیدان خدایی» ابراز امیدواری کرد این اجرا مورد استقبال مخاطبان ایتالیایی قرار بگیرد.
اعتمادآنلاین| هوشنگ کامکار گفت: زمانی که از سوی بنیاد رودکی پیشنهاد اجرای قطعه «کجایید ای شهیدان خدایی» مطرح شد از آن استقبال کردم؛ البته با توجه به اینکه قرار بود این اثر در ایتالیا، در یک کلیسا، با گروه کر و ارکستر زهی اجرا شود نیاز به تنظیم برای آن فضا و سازها را داشت. بنابراین تنظیم دیگری صورت گرفت که کار خوبی هم شد.

وی درباره خلق این قطعه توضیح داد: این اثر اوایل انقلاب اسلامی و با توجه به آن فضا ساخته شد. شعری از مولانا را برای این کار انتخاب کردم که اتفاق ویژه‌ای هم بود. این کار را برای دل خودم و به خرج خودم ساختم؛ آن موقع تازه ازدواج کرده بودم و این کار را با هزینه هدیه‌های ازدواجم با ارکستر سمفونیکی به رهبری حشمت سنجری در استودیو «بِل» ضبط کردم.

کامکار توضیح داد: این اثر دارای دو ویژگی همزمان است؛ هم به لحاظ جنبه‌های هنری و آهنگسازی و هم مقبولیت در توده‌های مردم. این قطعه همه جا رفت و شنیده شد؛ پادگان‌ها، مدارس و... حتی شعر را بر در و دیوار می‌بینید؛ یعنی کار جا افتاده و شعر و آهنگ بر توده مردم و جامعه موسیقی اثر گذاشته است.

وی افزود: شبی در خانه بودم که دیدم دسته سینه‌زنی رد می‌شد و این آهنگ را می‌خواند. خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم از اینکه کار این چنین بین مردم رفته است و امروز هم از اینکه دوباره این کار مورد توجه قرار گرفته بسیار خوشحالم.

وی با قدردانی از بنیاد رودکی گفت: بنیاد رودکی حقوق معنوی این کار را حفظ و پرداخت کرده که باعث خوشحالی است.

اوراتوریو «کجایید ای شهیدان خدایی» در قالب اجرای مشترک ارکستر جوانان ایتالیا به رهبری دامیانا جورانا و ارکستر سمفونیک تهران به رهبری شهرداد روحانی در رم و و تهران برگزار می‌شود. اجرای شهر رم این دو ارکستر، یکشنبه دوازدهم آذرماه در کلیسای سانتا ماریا و اجرای تهران، پنجشنبه شانزدهم آذر در تالار وحدت است.

منبع: ایلنا
دیدگاه ها