4/22/2018
یکشنبه، ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
سپاه برای بازسازی کرمانشاه انگیزه دارد/ هیچ الزامی درباره اینکه سپاه باید خانه‌ها را بسازد وجود ندارد
سخنگوی سپاه پاسداران در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین»

سپاه برای بازسازی کرمانشاه انگیزه دارد/ هیچ الزامی درباره اینکه سپاه باید خانه‌ها را بسازد وجود ندارد

سردار رمضان شریف می‌گوید «کمک‌های مردمی به سپاه نمی‌آید. مسئول اولیه بازسازی شهرهای زلزله‌زده بنیاد مسکن است. تمام کمک‌ها چه آنهایی که به این شکل ارسال می‌شوند چه کمک‌های اعتباری برای بازسازی، همگی به دست به این بنیاد می‌رسد و درنهایت آنها تصمیم می‌گیرند که چقدر به هر بخش که مشغول بازسازی است اختصاص بدهند. ما صرفاً با این بنیاد وارد قرارداد شده‌ایم.»
اعتمادآنلاین| فاطمه رجبی: 21 روز از وقوع زلزله در شهرهای غربی کشور می‌گذرد. عملیات آواربرداری و امداد در شهرهای زلزله دیده تمام شده و دستگاه‌های مختلف درگیر اسکان موقت هستند. مرحله بعدی بازسازی شهرها و خانه‌های تخریب‌شده است. سپاه پاسداران در تمام مراحل گذشته به‌صورت فعال حضور داشته است و خبرها حکایت این دارد که با انعقاد قراردادی بین بنیاد مسکن و قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص)، سپاه در فرآیند بازسازی شهر هم پررنگ‌تر از سایر نهادها خواهد بود.

سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین درباره دلیل بسته شدن این قرارداد می‌گوید: «سپاه در زلزله‌های گذشته کشور از بم گرفته تا ورزقان، تجربه‌های بسیار خوبی به دست آورد و عملکرد بسیار مثبتی هم داشت. مثلاً در زلزله بم با ایجاد پل هوایی بین بم و استان‌های مختلف ازجمله تهران، کرمان، اصفهان و... توانست کار بزرگی انجام بدهد. این کار در زلزله اخیر هم انجام شد و نجات مصدومان و ارسال کمک‌ها را تسهیل کرد. بنابراین می‌توان گفت که سپاه هم در حوزه امداد، نجات و آواربرداری تجربه خو بی دارد و هم در حوزه بازسازی.»

او ادامه می‌دهد: «از طرفی سپاه از توانمندی در امکانات انسانی و لوجستیکی هم برخوردار است و به همین دلیل می‌تواند در امر بازسازی از چند جهت کمک کند. اول اینکه با توجه به این امکانات فرآیند ساخت سرعت بیشتری خواهد گرفت، همچنین درنهایت ساخت‌وساز با امکانات خوب ارزان‌تر تمام خواهد شد. دولت هم تجربه خوبی در این زمینه دارد چنان‌که در زلزله ورزقان 7 هزار واحد مسکونی به همین شکل ساخته شد. ضمن اینکه سپاه هم انگیزه زیادی برای ورود به این عرصه دارد. مجموع این دلایل باعث می‌شود که در چنین مواقعی شاهد حضور پررنگ سپاه باشیم.»

سردار شریف در جواب اینکه آیا کمک‌های وعده داده‌شده از طرف نهادهای مختلف مانند 120 هزار تن سیمانی که بنیاد مستضعفان برای بازسازی واحدهای مسکونی وعده داده، به دست سپاه خواهد رسید، می‌گوید: «نه ما مسئول دریافت چنین کمک‌هایی نیستیم. مسئول اولیه بازسازی شهرهای زلزله‌زده بنیاد مسکن است. تمام کمک‌ها چه آنهایی که به این شکل ارسال می‌شوند چه کمک‌های اعتباری برای بازسازی، همگی به دست به این بنیاد می‌رسد و در نهایت آنها تصمیم می‌گیرند که چقدر به هر بخش که مشغول بازسازی است اختصاص بدهند. ما صرفاً با این بنیاد وارد قرارداد شده‌ایم.»

شریف ادامه می‌دهد: «هیچ الزامی درباره اینکه سپاه باید خانه‌ها را بسازد وجود ندارد. ممکن است بسیاری از مردم بخواهند خودشان خانه‌هایشان را بازسازی کنند و فقط اعتبار یا مصالح ساختمانی بخواهند. سپاه صرفاً طرف قرارداد بنیاد مسکن است. البته تجربه به ما نشان داده که معمولاً مردم با اطلاع از تجهیزات و نیروهای متخصص سپاه خودشان به این نتیجه می‌رسند که از این طریق خانه‌هایشان زودتر و باکیفیت بهتر ساخته می‌شود و داوطلبانه از سپاه کمک می‌خواهند.»

او در مورد اینکه فرآیند ساخت‌وساز از کی شروع خواهد شد، می‌گوید: «فعلاً ما درگیر بحث اسکان موقت هستیم. بر اساس صحبت‌هایی که تا الآن انجام‌شده قرار است سپاه یازده هزار کانکس برای اسکان موقت بسازد البته ممکن است در ادامه برای افزایش این تعداد هم توافقاتی صورت بگیرد.»

شریف ادامه می‌دهد: «تا الآن 350 کانکس کاملاً نصب‌شده و چیزی در حدود 3 هزار و 513 سکو هم برای نصب کانکس‌ها ساخته‌شده است. اسکلت هزار دستگاه هم ساخته و آماده‌شده است. میزان مصالحی که برای این کار انتقال پیداکرده تاکنون برای حدود سه هزار دستگاه بوده است. در حال حاضر نزدیک به دو هزار نیرو در سه شیفت تلاش می‌کنند که تعهد داده‌شده را به‌خوبی عملی کنند. این نیروها در دو کارگاه بزرگ در تهران و یک کارگاه هم در خود منطقه مشغول هستند.»

او به فعالیت یازده موسسه فنی در جریان ساخت، انتقال و نصب کانکس‌های اسکان موقت اشاره می‌کند و می‌گوید: «در حال حاضر مؤسسات فنی سماوات، جوادالائمه، ولیعصر (ع)، درونان، الهانی (ع)، فاطر، حرا، نصر، نینوا، بعثت و فجر به‌طور مستقیم با قرارگاه خاتم (ص) کار می‌کنند و مشغول ساخت، انتقال و نصب کانکس‌ها هستند. تا بتوانیم به تعهدمان عمل کنیم و ظرف دو ماه سهم سپاه در سکان موقت انجام شود.»

شریف مرحله انتقال و نصب کانکس‌ها را از مرحله ساخت، پیچیده‌تر می‌داند و می‌گوید: «برای این کار هماهنگی‌های زیادی لازم است ازجمله هماهنگی‌های میدانی با خود مردم چون بحث‌هایی در مورد محل قرار گرفتن کانکس، مالکیت، وراثت و... وجود دارد که این‌ها باید به‌طور هم‌زمان حل شوند.»


دیدگاه ها