4/20/2018
جمعه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
قیمت نفت کاهش یافت/ هر بشکه برنت ۶۹ دلار
بر اساس معاملات جهانی:

قیمت نفت کاهش یافت/ هر بشکه برنت ۶۹ دلار

قیمت نفت برنت امروز ۸ سنت کاهش داشت و به ۶۹ دلار و ۱۸ سنت رسید.
اعتمادآنلاین| قیمت نفت پس از رسیدن به بالای 70 دلار و بالاترین رقم ها از دسامبر 2014 تاکنون در روز گذشته، امروز با کاهش مواجه بود.

اما به رغم این کاهش قیمت تحلیلگران گفتند: به دلیل کاهش تولید اوپک و روسیه و رشد قوی تقاضا، عوامل بنیادین حاکم بر بازار در سال 2018 قوی بوده است.

بر اساس این گزارش؛ قیمت هر بشکه نفت خام آمریکا امروز با 22 سنت کاهش به 63 دلار و 58 سنت رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت دیروز به رقم 64 دلار و 77 سنت رسید که بالاترین رقم از اواخر سال 2014 تاکنون بود.

قیمت نفت برنت نیز امروز 8 سنت کاهش داشت و به 69 دلار و 18 سنت رسید. دیروز قیمت نفت برنت به بالاترین رقم از دسامبر 2014 تاکنون یعنی 70 دلار و 5 سنت رسید.

سانجیو باهل، تحلیلگر موسسه تحقیقات سرمایه گذاری ادیسون در این باره گفت: اوپک در زمینه کاهش مازاد ذخیره نفت موفق عمل کرده و رشد تقاضا نیز در کوتاه مدت همچنان قوی است.

کاهش تولیدهای آغاز شده از ژانویه سال گذشته قرار است تا پایان امسال ادامه یابد.

باهل افزود: با عادی شدن میزان ذخایر احتمال دارد قیمت نفت بالاتر هم برود.

میزان ذخایر نفت خام تجاری آمریکا در هفته منتهی به 5 ژانویه با حدود 5 میلیون بشکه کاهش به 419.5 میلیون بشکه رسید. این رقم اندکی کمتر از متوسط 5 سال اخیر یعنی حدود 420 میلیون بشکه بود. این در حالی است که به احتمال زیاد میزان تولید نفت آمریکا در آینده نزدیک از 10 میلیون بشکه در روز عبور خواهد کرد.

عامل دیگری که ممکن است مانع از رشد بیشتر قیمت نفت شود، سفارشات ثبت شده توسط پالایشگاه ها است.

در آسیا، متوسط حاشیه سود پالایشگاه های سنگاپور در ماه جری به زیر 6 دلار در هر بشکه رسیده که پایین ترین میزان سود فصلی در طی 5 سال اخیر است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
دیدگاه ها