4/23/2018
دوشنبه، ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷
شهردار اصفهان: قطع ارتباط با رسانه قطع ارتباط با دموکراسی است/ تحقق توسعه پایدار با کمک رسانه ها
ویژه //

شهردار اصفهان: قطع ارتباط با رسانه قطع ارتباط با دموکراسی است/ تحقق توسعه پایدار با کمک رسانه ها

شهردار اصفهان گفت: معتقدم ارتباط با رسانه یکی از ارکان دموکراسی است و در این مسیر به خط‌کشی، گفتگو و تعامل تنها با یک گروه، رسانه یا جریان خاص اعتقادی نداریم.
به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت الله نوروزی در نوزدهمین نشست از سلسله نشست های "اصفهان فردا" در جمع مدیران رسانه اصفهان اظهار کرد: بسیار خرسندم که نوزدهمین نشست از مجموعه نشست های این هم اندیشی را در خدمت مدیران رسانه و اهالی مطبوعات و کسانی که می توانند بیشترین نقش را در اطلاع رسانی به مردم داشته باشند هستم. شاید کسانی هم در جلسات بعدی برای هم اندیشی دعوت می شوند تا از نظراتشان استفاده کنیم در بینشان کسانی باشند که بگویند چرا ما در بیستمین جلسه دعوت شده ایم، ولی برگزاری نوزده جلسه هم اندیشی طی مدت سه ماه نشان از تمایل ما برای هم اندیشی با همه اقشار مختلف دارد.

وی ادامه داد: در این جلسه همه شما به راحتی سخن گفتید و تلاش کردیم با همه وجود شنونده خوبی برای حرف هایتان باشیم. از ابتدا گفتیم که شهردار همه شهروندان اصفهان خواهیم بود، اگرچه توسط یک گروه انتخاب شده ایم، اما وقتی اکثریتی پیروز می شود قرار نیست مرگ اقلیتی فرا برسد و حقوق آنها نادیده گرفته شود. با نگاه شهروندی، حقوق بشری و بر مبنای انسان محوری کارمان را آغاز کردیم و رسانه‌ها را هم از ارکان مهم توسعه پایدار می دانیم، توسعه پایدار را نیز توسعه ای می دانیم که نه تنها در پی احقاق حقوق افراد این دوره است، بلکه حقوق آیندگان را هم رعایت می کند و برای حمایت از این دوره آینده را به خطر نمی اندازد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه رسانه ها در جهت هدایت مدیران به سوی توسعه پایدار برای حفظ حقوق شهروندی و محیط زیست و همه آنچه می تواند آینده را تضمین کند نقش جدی و فعال دارند، گفت: از ابتدا گفتیم که تلاش می کنیم تا آستانه تحمل خود را بالا ببریم تا نقدها را بشنویم و زمینه انتقاد منتقدین را محدود نکنیم. اگرچه بعضی از دوستان ما را برای نخستین بار می بینند و خدا را شکر می کنند، ما حداقل ۳۲ خبرنگار و رسانه را تنها در نمایشگاه مطبوعات دیدیم و لذت برده و به سوالات همه آنها نیز پاسخ دادیم، اگر خبرنگارانی در آنجا نبودند و نتوانستیم با آنها صحبت کنیم از آنها عذرخواهی می کنیم.

وی افزود: سعی کردیم با رسانه ملی هم در این مدت در حد متعارف، نه هر روز و هر لحظه تعامل کنیم، هفته ای یک بار در رادیو با مردم صحبت کردیم، اگرچه که شاید مورد پسند برخی نباشد و معتقد باشند نباید هیچ ارتباطی با رسانه ها داشته باشیم، اما معتقدیم ارتباط با رسانه یکی از ارکان دموکراسی است. به خط‌کشی، گفتگو و تعامل تنها با یک گروه یا رسانه یا جریان خاص اعتقادی نداریم، البته اینکه چقدر بتوانیم در این زمینه موفق باشیم به میزان توان و توفیق ما بستگی دارد که باید دعا کنیم نصیب همه ما بشود، بنابراین رویکرد ما مبتنی بر توسعه همه جانبه، مشارکت مردم در اداره امور، نقدپذیری و مسایلی از این دست است که با کمک شما میسر می شود.نوروزی خاطرنشان کرد: اگر شما برای نوزدهمین جلسه هم اندیشی دعوت شده اید شاید قصوری از سوی ما بوده است، اما با گروه های دیگر نیز که تاکنون جلسه داشته ایم از مهم ترین اقشار و گروه ها بوده اند که حداقل دو سه گروه از آنها به نوعی با رسانه مرتبط بوده و زبان قوی جامعه هستند. سینماگران، هنرمندان، اهالی تئاتر و موسیقی هم در آزادی بیان بیانگرانی قوی هستند و با هنرشان با مردم سخن می گویند و انتقال دهنده درد جامعه هستند. فرزندان شهدا گروه دیگری بودند که فکر می کنم سخن گفتن با آنها از وظایف ما است. این جلسات به خوبی برگزار شده است و سعی کرده ایم در آنها بیشتر شنونده باشیم تا از حضور همه قشرها و گروه ها و طبقات بهره مند شویم. ارتباط با مردم در این دوره به صورت موردی و فردی نیست، بلکه دعوت از گروه های مختلف که در زمینه های مختلف پیشرو هستند و سخن گفتن با آنها یعنی شنیدن صدای تک تک مردم، شاید افراد بسیاری باشند که در عرصه رسانه فعالیت می کنند، ولی نمی توان با همه آنها سخن گفت و باید با کسانی که تولیت این امر را بر عهده دارند گفتگو کنیم، بنابراین شنیدن سخنان شما را یکی از شعائر اسلامی و امر به معروف می دانم. به عنوان یک حقوق دان از اصولی در قانون اساسی آگاهم که مبتنی بر همین نوع نگاهند که بشود به حرف دیگران گوش بدهیم. اصل ششم قانون اساسی بیانگر امر به معروف است و می گوید مردم به مردم، مردم به حاکمان و حاکمان به مردم امر به معروف کنند، امر به معروف مردم به مردم به توان ما بستگی دارد که بتوانیم مردم را در مسیری قرار دهیم که بتوانند با انجام امور خیر همدیگر را به معروف امر و از کار زشت نهی کنند. رکن دیگر، امر به معروف حاکمان به مردم است که در جمهوری اسلامی زمینه آن فراهم است، سخنرانی هایی که در نماز جمعه و کانال های مختلف تلویزیونی و رادیویی وجود دارد فرصت مناسبی برای سخن گفتن مسئولان با مردم است، اما اگر مردم بخواهند با مسئولان سخن بگویند باید طبق شرایط امروز با تشکل ها، احزاب و گروه ها این امر را محقق کنند، نمی شود که مردم به سر چهارراهی بیایند و بخواهند با مسئولان سخن بگویند، این ممکن است در نظم عمومی اخلال ایجاد کند، بنابراین باید رسانه ها قوی شده و با ایجاد تشکل و حزب این صدا به گوش مسئولان برسد.

وی با تاکید بر اینکه تشکل ها، حزب ها و رسانه ها باید رسمی و شناخته شده باشند، عنوان کرد: اگر کسی از چنین موقعیتی برای اداره امور شهر استفاده نکند و حاضر نباشد حرف ها را بشنود، به خودش ضربه زده و فرصت طلایی خود را از دست داده است، اعتقادم بر این است که اگر انتقادی می شود باید با تمام وجود پذیرای آن باشیم. اما انتقاد عامل رشد جامعه و ابزار هدایت است و انصاف در آن ملاک اصلی است، انتقاد با تخریب مرز نزدیکی دارد و اگر دقت نکنیم این لرزش انسان را به سوی مسیر تخریبی می برد و باید توجه کنیم که در انتقادها مسیر کسانی را نرویم که تخریب را با انتقاد یکی می دانند.

شهردار اصفهان ادامه داد: گمان نکنید اگر کسی از ما انتقادی کرد از او دور می شویم یا با او قهر می کنیم، دوست دارم در جمع شما کسانی پیدا شوند که روزی جایگاه "حسن هیکل" را داشته باشند، در کشورمان نیز افرادی بوده اند مانند "دهخدا" که امروز کتابش در تمامی خانه ها پیدا می شود، به ویژه در منزل افرادی چون شما که به واسطه دغدغه هایتان در روز مطالعه بسیاری دارید. نمی شود که خبرنگار و روزنامه نگاری در هر روز چند ساعت مطالعه نکند، چون اگر چنین نباشد کلام او منشا تحول و تغییرات بزرگ نخواهد بود. مرحوم گلشنی، نصری، ثقفیان، ابطحی و مرحومه خانم یعقوبی و دیگر کسانی که در این مسیر عمرشان را گذراندند در این مسیر حرکت کردند و ما هم باید بپذیریم که این افراد قصد خیرخواهی دارند.

وی با اشاره به اینکه اهالی رسانه شغل پردردسر و سختی دارند، گفت: ممکن است در این مسیر خیلی چیزها را از دست بدهید، ارتقای پستی و مدیریتی ندارید و با ایثار و از خودگذشتگی در این مسیر حرکت می کنید، اصفهان ما همانطور که در همه چیز پیشتاز است در حوزه رسانه هم مطمئنا همین گونه است. بنابراین از همه شما تقاضای کمک دارم. امروز اگر این شهر به درستی ساخته و مشکلات بزرگ آن همچون آلودگی و ترافیک حل شود آرامشی را نصیب همه ما خواهد کرد. این شهر متعلق به من و ما نیست، ما ترکیبی از همه مردم هستیم، مشکلات بسیار زیادی داریم که امروز ایجاد نشده ولی برای حل آن همه باید کمک کنند. به دنبال بررسی آنچه مدیران قبلی در گذشته انجام داده اند نیستیم و نمی‌خواهیم مانند برخی از مدیران اسطرلاب به دست گرفته و به دنبال مقصران مشکلات باشیم.

نوروزی افزود: ما به دنبال خط کشی و اینکه بگوییم عده ای با ما و عده ای دیگر دور از ما هستند نیستیم، این حرف ها متعلق به دوره من و مدیران من نیست، ما با این نیت آمده ایم که تا فرصت داریم از اصولمان کوتاه نیاییم، اگر اصلاح طلبیم اصول مسلمی داریم که رعایت حقوق شهروندی است و اینکه شهر به درستی اداره شود. اینکه بگوییم مترو سالها در دست انجام بوده و امروز باید آن را رها کرد حرف یک مدعی اصلاح طلبی نیست، بلکه ما می گوییم آمده ایم تا جایی که می توانیم مترو را بسازیم، شاید این کارها به چشم نیامده و دیده نشود، اما هر کس می تواند هر قضاوتی که خواست بکند. من برای همه مدیرانم بر مسئله تفویض اختیار تاکید کردم، اگر من امروز مشاوری دارم، شهردار بعدی می تواند مشاور مرا تغییر داده و مشاور دیگری برگزیند، اما درباره مدیران اینگونه نیست، اختیار یک دستگاه متعلق به نفر اول است که دارای اختیاری سازمانی است نه شخصی، وقتی بالادستی او این مسئولیت را به دیگری تفویض کرد عمر کار آن مدیر پایان نمی یابد و با آمدن مدیر جدید نباید او برکنار شود، چرا که این خلاف قانون است. من به همه مدیران گفته ام که به کارشان ادامه بدهند، شاید مدیرانی هم تغییر کنند اما این به معنای عدم ثبات نیست.

وی افزود: در گزارشی که به شورای اسلامی شهر ارائه دادم بیان کردم که وقتی بر سر کار آمدم ۳۰ درصد از بودجه ها در شش ماه و نیم جذب شده بود که آن را به ۵۱ درصد رساندیم. سال گذشته در ابتدای ماه مهر فاصله جذب بودجه با امسال ۲۷ درصد تفاوت داشته است که توانستیم به ۲۰ درصد برسانیم، یعنی نسبت به سال گذشته وضعیت ما هفت درصد بهتر شده است.

شهردار اصفهان یادآور شد: چند روز آینده نیز نشست خبری را با حضور اهالی رسانه برگزار کرده و از توفیقاتی که به دست آورده ایم سخن خواهیم گفت. در خصوص انجمن صنفی و خانه مطبوعات نیز اگر کاری مرتبط به شهرداری باشد حمایت خواهیم کرد و بخش های دیگر آن شاید از طریق اداره ارشاد قابل حل باشد.


دیدگاه ها