3/17/2018
شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۶
خدمات گمرک به تولیدکنندگان الکترونیکی شد

خدمات گمرک به تولیدکنندگان الکترونیکی شد

گمرک ایران همگام با اهداف خود­ در جهت کمک به تولیدکنندگان و بهبود فضای کسب و کار برای هوشمند شدن­ همه ­خدمات خود به واحدهای تولیدی در آخرین اقدامش به این وعده عمل کرد.
اعتمادآنلاین| ­ گمرک اعلام کرد: بزودی­ همه ­عملیات و فرآیندهایی که مخاطب آن واحدهای تولیدی هستند تنها با اطلاعات دریافتی از سامانه ­ «مدیریت کالا و خدمات پس از ترخیص» به صورت سیستمی و خودکار و بدون دخالت کاربر مدیریت خواهد شد.

بر اساس این گزارش واحد های تولیدی می توانند برای تنظیم اظهارنامه صادراتی از محل مواد اولیه، پروانه های ورود موقت و واردات قطعی و موارد مشابه، معافیت چهار درصدی مالیات علی الحساب، همچنین محاسبه کیل مصرف و استرداد پروانه های وارداتی و تسویه ورود موقت از خدمات الکترونیکی گمرک استفاده کنند.

همچنین عملیات مرتبط با ترخیص کالاهای تولید شده در مناطق آزاد و ویژه، بهره وری از امکان ترخیص نسیه، معیارهای سلکتویته گمرک در سالن و درب خروج برای شرکت های تولیدی و صدور اجازه حمل یکسره کالا در مبادی ورودی هو شمند شده و از طریق سامانه «مدیریت کالا و خدمات پس از ترخیص» امکان پذیر است.

افزون بر این امکانات واحد های تولیدی از طریق ثبت نام در این سامانه می توانند از تسهیلات دیگری بهره مند شوند. عضویت در سامانه «مدیریت کالا» برای تولید کنندگان، تسهیل ورود کالا در مسیرهای سبز و امکان اظهار قبل از ورود و حمل یکسره، تسهیل انجام تشریفات گمرکی برای تولیدی های مستقر در مناطق ازاد و ویژه و هم چنین تسهیل در جابجایی کالا با صدور پته خروجی از انبار تولیدی جهت استعلام نیروهای انتظامی را به دنبال خواهد شد.

برقراری­ ارتباط موثر بین جامعه دانشگاهی و صنعت

از دیگر مزایای این اقدام که می تواند از مهم ترین آنها بوده و به نهادینه کردن برنامه ریزی برای تولید بیانجامد، برقراری ارتباط موثر بین جامعه دانشگاهی و صنعتی در­ جهت­ کمک به نیازهای شرکت های تولیدی و بهبود فضای کسب و کار شرکت های تولیدی با بهره وری از زیرسامانه بازار به منظور معرفی خدمات و محصولات به تجار داخل و خارج کشوراست.

بنابراین گزارش، ثبت اطلاعات مرتبط با محصول و مواد اولیه در سامانه «مدیریت کالا و خدمات پس از ترخیص» به آدرس wms.ir برای­ همه­­­ واحدهای تولیدی الزامی است و مبنای ارائه تسهیلات و انجام فرایند و رویه های مرتبط با این واحدها و محصولات تولیدی تنها با انجام­ همه­­­ مراحل ثبت نام، ثبت محصولات و مواد اولیه در سامانه مذکور امکان پذیر خواهد بود.

همچنین همه­­­ واحدهایی که عملیات ثبت نام آنها بدون تعیین محصولات و مواد اولیه­ انجام شده باید­­نسبت به تکمیل اطلاعات لازم مطابق فایل راهنما اقدام کنند.

بر اساس تفاهمات­ انجام شده ­با سازمان های همجوار، صحت اطلاعات (محصولات و مواد اولیه مرتبط با هر محصول) در بازه زمانی مشخص­توسط سازمان همجوار مربوطه مورد تائید قرار می گیرد و هرگونه توقف و عدم بهره مندی­­­ از تسهیلات ­هنگام ­فرایند های گمرکی به دلیل ارائه اطلاعات (محصول و مواد اولیه) خلاف واقع که مورد تائید آن سازمان ­قرار نگیرد به عهده واحد تولیدی مربوطه است.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
دیدگاه ها