4/22/2018
یکشنبه، ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۷
هیات رئیسه مجلس امروز برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب ناآرامی‌های اخیر تصمیم‌گیری می‌کند/ بسیاری از دانشجویان بازداشتی به خصوص دانشجویان دانشگاه تهران آزاد شده‌اند
مطهری در پاسخ به خبرنگار اعتمادآنلاین:

هیات رئیسه مجلس امروز برای تشکیل کمیته حقیقت‌یاب ناآرامی‌های اخیر تصمیم‌گیری می‌کند/ بسیاری از دانشجویان بازداشتی به خصوص دانشجویان دانشگاه تهران آزاد شده‌اند

نایب رئیس مجلس اظهارداشت: به ما گفتند یک نفر در تهران و دو نفر در شهرستان‌ها خودکشی کردند و قرار شد درخصوص علت خودکشی‌ها گزارشی به مجلس ارائه شود که هنوز گزارشی به ما نرسیده است؛ همچنین بسیاری از دانشجویان بازداشتی بخصوص دانشجویان دانشگاه تهران آزاد شده اند.
اعتمادآنلاین|علی مطهری نماینده تهران ونایب رئیس مجلس در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار اعتمادآنلاین در خصوص اینکه آیا قرار است کمیته حقیقت‌یاب به منظور اتفاقات اخیر تشکیل شود؟ گفت: باید در این خصوص تصمیم بگیریم و فعلا بحث بازدید یک هیات از زندان اوین مطرح است.

وی ادامه داد: تعدادی از نمایندگان درخواست بازدید هیاتی از مجلس از بازداشتگاه‌ها را داشته‌اند اما تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بستگی به نظر هیات رئیسه دارد و امروز در هیات رئیسه قرار است این موضوع بررسی ‌شود.

این نماینده تهران همچنین در پاسخ به سوال دیگر اعتمادآنلاین که به آمار متفاوت دانشجویانی که همچنان در بازداشت هستند، اشاره داشت، خاطرنشان کرد: بسیاری از دانشجویان بازداشتی بخصوص دانشجویان دانشگاه تهران آزاد شده اند.

مطهری بر ضرورت شفاف‌سازی وضعیت بازداشتی ها و خودکشی‌ها تاکید کرد و اظهارداشت: قوه قضاییه باید این مسائل را توضیح دهد؛ چراکه اطلاع‌رسانی در این خصوص ضعیف است، نمایندگان مجلس به مقامات مسئول در وزارت دادگستری و وزیر به صورت فردی پیغام داده‌اند.

وی تصریح کرد: به ما گفتند یک نفر در تهران و دو نفر در شهرستان‌ها خودکشی کردند و قرار شد درخصوص علت خودکشی‌ها گزارشی به مجلس ارائه شود که هنوز گزارشی به ما نرسیده است.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص اظهارنظر رئیس جمهور نسبت برخی لقب‌های ناشایست به مردم، گفت: اصل حرف ایشان درست است؛اما اکنون زمان بیان این مسائل نیست، چراکه به این موضوع دامن می‌زد حالا یک نفر اشتباهی کرده و کلمه‌ای را بکار برده اما نباید به آن دامن زد و تکرارش کرد.

وی درخصوص اینکه آیا از حوادث اخیر مانند سال 88 گزارشی تهیه و در صحن علنی قرائت خواهد کرد یا خیر، خاطرنشان کرد: حوادث اخیر با سال 88 متفاوت است،اما باید نخست هیات بررسی در مجلس تشکیل شود، رفتار پلیس و نیروهای انتظامی به دلیل تجربه بهتر از سال 88 بود.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص آمارهای ضد و نقیض، خاطرنشان کرد: متاسفانه فرهنگ توضیح دادن در ایران نهادینه نشده است.

مطهری در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه ترامپ پس از امضاء تحریم‌ها علیه ایران در بیانیه‌ای مبنی بر اینکه "وضعیت دفاعی ایران" باید مورد بازرسی قرار گیرد، گفت: ترامپ در رفتارهای کلی‌اش با برجام به دنبال خسته کردن ایران است تا خود از برجام خارج شود,اما مسئولان هوشیار بوده و هیچگاه متاثر رفتارهای ترامپ نخواهند شد. ایران باید تا زمانی که آمریکا خود از برجام خارج نشده؛همچنان پایبند این توافق بماند تا با مقاومت مردم در حوزه اقتصاد و سیاست، ان‌شاءالله ترامپ هم به راه راست هدایت شود.

این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که ماندن آمریکا در برجام چه منفعتی دارد درحالی که ترامپ مدام از خارج شدن می‌گوید؛اما این کار را نمی‌کند،توضیح داد: ترامپ می‌خواهد فضای بی‌اعتمادی به ایران را در دنیا حفظ کند تا سرمایه‌گذاران اقتصادی همچنان جرائت سرمایه‌گذاری در ایران را نداشته باشند، درواقع به دنیا علامت می‌دهد که ایران فضای امنی برای سرمایه‌گذاری ندارد لذا از زمان استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: ایران باید با هم‌پیمانان اروپایی همکاری دقیق‌تری داشته باشد؛چراکه نوع رفتار اروپایی‌ها در این شرایط مهم است درواقع اگر آن‌ها کاملا بر برجام پایبند باشند و در مقابل ترامپ بی‌ایستند او نمی‌تواند کاری کند.


دیدگاه ها