7/19/2018
پنج شنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۷
هجوم سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید طلا پس از افت عجیب قیمت بیت‌کوین

هجوم سرمایه‌گذاران بین‌المللی به خرید طلا پس از افت عجیب قیمت بیت‌کوین

تغییرات شدید قیمتی که اخیرا در بازار ارزهای مجازی رخ داد باعث شده که سرمایه‌گذاران بین‌المللی به قدیمی‌ترین کالای اساسی در دنیا یعنی طلا روی بیاورند. در این خصوص، در ماه جاری بازار طلا با هجوم سرمایه‌گذاران مواجه شده است.
اعتمادآنلاین| یکی از موسسات فعال در بازار کالاهای اساسی عنوان کرده است که در روز چهارشنبه میزان فروش طلا به صورت فیزیکی پنج برابر شده است زیرا مردم در مقایسه با «طلای مجازی» مایل هستند تا «طلای حقیقی» بخرند.

در ادامه این موسسه افزوده است که «دیروز روز بسیار عجیبی بود. ایمیل ها و زنگ خوردن تلفن مشتریانی که می پرسیدند چگونه می توانند ارز مجازی خود را به طلا تبدیل کنند قطع نمی شد». یکی از معامله گران بازار طلا در این رابطه گفته است که سرمایه گذارانی که هزار بیت کوین یا بیشتر در اختیار دارند بیشتر متمایلند تا آن ها را به طلا تبدیل کنند. وی افزوده است که «بیت کوین مانند تله است. وارد شدن در آن راحت و خروج از آن سخت است.(ازسویی دیگر)، طلا با تاریخ چهار هزار ساله ی خود به عنوان کالایی ارزشمند چشم سرمایه گذاران را به سوی خود (مجددا) معطوف کرده است.»

این در حالی است که در ماه دسامبر سال گذشته ی میلادی ارزش دلار و بیت کوین در بازار های جهانی کاهش یافت و از سویی دیگر ارزش طلا با افزایشی ۷.۵ درصدی به بالاترین حد خود در چهار ماه پیش از آن رسید. افزون بر این، ارزش بیت کوین در روز جاری ۲ درصد افزایش یافت و هر یک بیت کوین با قیمت ۱۱ هزار دلار معامله شد. لازم به ذکر است که دیروز هر بیت کوین با کاهش عجیب ۵۰ درصدی در یک ماه ۹ هزار و ۴۰۰ دلار معامله شد.

باید خاطر کرد که با تصمیم اخیر دولت چین مبنی بر تحریم بیت کوین و جلوگیری از خروج ارز از این کشور، بسیاری از سرمایه گذاران بین المللی معتقدند که این اقدامات می تواند این معنی را داشته باشد که دیگر کسی به سوی خرید بیت‌کوین هجوم نخواهد برد. برخی معتقدند که بیت کوین مزیت هایی مشابه با طلا دارد زیرا بر خلاف ارز های بدون پشتوانه به صورت غیر متمرکز مبادله می شود. این در حالی است که بر خلاف طلا که به طور فیزیکی مبادله می شود، بستر مبادله ی بیت کوین در «سرور»های کامپیوتر یا «هارد درایو»ها است.

منبع: تابناک
دیدگاه ها