5/25/2018
جمعه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
اپیدمی آنفلوانزا در کشور/ همه واکسن بزنند
دبیر انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی خبر داد:

اپیدمی آنفلوانزا در کشور/ همه واکسن بزنند

دبیر انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی و گرمسیری کشور، با اشاره به اپیدمی ویروس انفلوانزا در کشور، بر تزریق واکسن آنفلوانزا برای پیشگیری از عوارض خطرناک این بیماری تاکید کرد.
اعتمادآنلاین| دکتر مینو محرز با عنوان این مطلب که احتمالا ویروس آنفلوانزا از طریق افرادی که به سفر زیارتی عتبات در عراق رفته‌اند، به داخل کشور منتقل می‌شود، گفت: امسال طبق آمار وزارت بهداشت، اپیدمی آنفلوانزا در تمام شهرهای کشور اتفاق افتاده است.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به این مطلب که چند نوع ویروس آنفلوانزا داریم، افزود: آنچه درباره آن حرف می‌زنیم و اپیدمی شده است، همان آنفلوانزای فصلی انسانی است.

وی با انتقاد شدید از اخباری که در ارتباط با واکسن آنفلوانزا در فضای مجازی منتشر می‌شود، گفت: متاسفانه اینگونه اخبار باعث شده امسال، استقبال از تزریق واکسن کمتر شود و شاهد اپیدمی آنفلوانزا باشیم. در حالی که موثرترین راه پیشگیری از عوارض خطرناک آنفلوانزا، استفاده از واکسن است.

محرز با تاکید بر این مطلب که آنفلوانزا سرماخوردگی نیست، تصریح کرد: آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است که با تب و درد و سرفه‌های شدید همراه است و اگر کنترل نشود، می‌تواند خطرناک باشد و منجر به مرگ هم شود.

به گفته وی، این واکسن برای سرماخوردگی نیست و تزریق آن باعث نمی‌شود فرد دچار سرماخوردگی نشود.

محرز بر ضرورت تزریق این واکسن برای خانم‌های باردار تاکید کرد و افزود: بیماران قلبی، ریوی، و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، باید واکسن آنفلوانزا را بزنند.

دبیر انجمن متخصصین بیماری‌های عفونی و گرمسیری کشور، ادامه داد: باید جلوی تبلیغات علیه واکسن آنفلوانزا در فضای مجازی گرفته شود، چون اطلاعاتی به مردم می‌دهند که موجب تردید آنها برای استفاده از این واکسن می‌شود.

محرز اظهارداشت: با توجه به اینکه اپیدمی این ویروس در زمستان بیشتر می شود و تا اردیبهشت سال آینده ادامه دارد، هنوز برای تزریق واکسن دیر نیست.

وی تاکید کرد: همه باید این واکسن را بزنند، حتی افراد سالم نیز برای پیشگیری از ابتلا به عوارض خطرناک این ویروس، باید واکسن بزنند.

منبع: مهر
دیدگاه ها