7/19/2018
پنج شنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۷
ذرت تراریخته جدید در اروپا مجوز مصرف گرفت

ذرت تراریخته جدید در اروپا مجوز مصرف گرفت

سازمان ایمنی غذای اتحادیه اروپا برای یک ذرت تراریخته جدید مجوز مصرف انسانی و دامی صادر کرد.
اعتمادآنلاین| سازمان ایمنی غذای اتحادیه اروپا با انتشار گزارش کارشناسی خود درباره ایمنی و سلامت یک رخداد ذرت تراریخته مقاوم به آفت و علف‌کش‌های گلایفوسیت و گلایفوزینت صدور مجوز مصرف انسانی و دامی آن را اعلام کرد.

نتایج مطالعات این سازمان حاکی از این است که این ذرت تراریخته به لحاظ ایمنی غذایی و عناصر مغذی تفاوتی با معادل غیر تراریخته ندارد.

چهار رخداد تراریخته با نام‌های ۱۵۰۷، ۵۹۱۲۲، MON۸۱۰ و NK۶۰۳ از طریق به‌نژادگری کلاسیک در ذرت جدید جمع شده است. ارزیابی این ذرت تراریخته مستقل از ارزیابی‌های گذشته روی هر یک از این چهار رخداد براساس تقاضانامه شماره EFSA-GMO-NL-۲۰۱۱-۹۲ از سوی شرکت پایونیر و مستند به قانون EC-۱۸۲۹/۲۰۰۳ اتحادیه اروپایی انجام شد.

گستره درخواست مجوز در تقاضانامه مذکور شامل تجاری‌سازی ذرت استک (ترکیبی) ۱۵۰۷ × ۵۹۱۲۲ × MON۸۱۰ × NK۶۰۳ و همه زیرترکیب‌های آن به عنوان واردات، مصرف غذایی انسان و دام و فراوری در صنایع غذایی بوده است.

سازمان ایمنی غذایی اروپا (افسا) پیش از این هر یک از این چهار رخداد را به طور مجزا مورد ارزیابی قرار داده بود و بر اساس این ارزیابی‌ها سلامت هر چهار رخداد احراز شده بود. بنابر اعلام افسا هیچ تغییری با ترکیب این چهار رخداد نسبت به رخدادهای اولیه مشاهده نشده است.

مجوزهای صادره از سوی سازمان ایمنی غذایی اروپا در تمام کشورهای اتحادیه اروپایی اعتبار دارد. صدور مجوز برای محصولات تراریخته در اتحادیه اروپا از سال ۱۹۹۱ آغاز شد و تا کنون ۷۷ محصول تراریخته در اروپا مجوز کشت و مصرف دریافت کرده‌اند.

منبع: مهر
دیدگاه ها