5/21/2018
دوشنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
درباره خودکشی‌های بازداشتی‌های اخیر باید پرونده قضایی تشکیل شود/ از محل نگهداری متهمان اخیر بازدید می‌کنیم/ کشته شدن 20 نفر را قبول ندارم/ کمیسیون اصل نود می‌تواند به موضوع خودکشی‌ها ورود کند/ قوه قضاییه بعد از بررسی‌ها به مجلس اطلاع می‌دهد/ به عنوان قاضی قبول ندارم که به بازداشت‌شدگان قرص داده‌اند
محمد کاظمی نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی در گفت و گو با «اعتمادآنلاین»

درباره خودکشی‌های بازداشتی‌های اخیر باید پرونده قضایی تشکیل شود/ از محل نگهداری متهمان اخیر بازدید می‌کنیم/ کشته شدن 20 نفر را قبول ندارم/ کمیسیون اصل نود می‌تواند به موضوع خودکشی‌ها ورود کند/ قوه قضاییه بعد از بررسی‌ها به مجلس اطلاع می‌دهد/ به عنوان قاضی قبول ندارم که به بازداشت‌شدگان قرص داده‌اند

اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس یکشنبه آینده از زندان اوین بازدید خواهند کرد؛ نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی می‌گوید: در این بازدید از محل نگهداری متهمان ناآرامی‌های اخیر هم بازدید می‌کنیم.
اعتمادآنلاین| مهتاب اسفندیاری- اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس آن‌گونه که از اخبار برمی آید یکشنبه آینده از زندان اوین بازدید خواهند کرد.
الهیار ملکشاهی رییس هیات بازدید کننده و رییس کمیسیون قضایی اعلام کرده که او به همراه محمدکاظمی نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی، محمد دهقانی نقندر، محمد جواد فتحی عضو کمیسیون قضایی از اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی، عبدالکریم حسین‌زاده نایب رییس کمیسیون امید و محمدعلی وکیلی عضو هیات رییسه مجلس اعضای هیات بازدیدکننده را تشکیل می دهند.

محمد کاظمی نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی در گفت‌وگو با «اعتمادآنلاین» درباره این بازدید توضیح می دهد که اعضای انتخاب شده هیات با تصمیم رییس این کمیسیون برای این بازدید دعوت شده‌اند. او همچنین صرفا نام هیات بازدیدکننده را برای این گروه به کار می‌برد و تاکید می کند که هیات حقیقت‌یاب نیستند. کاظمی همچنین تاکید می کند اخباری که درباره کشته شدن برخی افراد در جریان ناآرامی های اخیر و مصرف برخی داروها مطرح می شود را به عنوان یک قاضی قبول ندارد.


کمیته حقیقت یاب است یا صرفا بازدید است؟

بازدید است کمیته حقیقت‌یاب نداریم.

به چه منظوری این دیدار صورت می‌گیرد؟

تا به حال از بازداشتگاه ها و مراکز مرتبط با کمیسیون بازدید کرده ایم. به عنوان نمونه سازمان ثبت اسناد، پزشکی قانونی، قوه قضاییه و خود زندان اوین هم رفته ایم. الان باز هم در همین راستا این کار انجام می شود.

یعنی اعضای کمیسیون حقوقی قضایی قبلا هم از زندان اولین بازدید داشته اند؟

بله من خودم بازدید کرده ام.

بازداشتگاه ویژه یا قسمت ویژه ای از اوین مدنظرتان است؟

نه همین بازداشتگاه تهران را بازدید خواهیم کرد.

درباره همین بازداشتی های اخیر هم بررسی هایی خواهد شد؟

حتما بازدیدی از آنها هم خواهیم داشت. از محل نگهداری متهمان اخیر هم بازدید می کنیم.

اینکه اعلام می شود حدود 20 کشته در اعترضات اخیر وجود داشته است را هم پیگیری خواهید کرد؟

اصلا قبول ندارم نه خبرش را قبول دارم و نه معتقد به این قصه هستم.

یعنی کلا کشته شدن...

نه آنچه مطرح است گویا یکی دو نفر بوده که بحث خودکشی‌شان مطرح شده و باید پرونده قضایی آن باید رسیدگی شود و من اظهارنظری نمی کنم.

اینکه گفته می شود به برخی از بازداشت شدگان قرص داده اند، چطور؟

اصلا قبول ندارم اصلا به عنوان یک قاضی این اقدام را قبول ندارم. مطمئنم چنین چیزی محقق نشده است.

اگر بازدید داشته باشید قضیه خودکشی ها را چگونه پیگیری خواهید کرد؟

قاعدتا کمیسیون اصل نود می تواند ورود کند. دستگاه قضایی هم بعد از اینکه بررسی ها انجام شد به مجلس اطلاع می دهد .

یعنی گزارشی از این قضیه به مجلس خواهید داشت؟

احتمالا در کمیسیون حقوقی قضایی به این موضوع بپردازیم.

بعد از آن بازدیدی که از بازداشتگاه داشتید؟

بله

به گزارش اعتمادآنلاین با وجود اینکه پیش از این علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت به ایلنا گفته بود در نامه‌های جداگانه به رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی پیشنهاد کردم حتما در میان اعضای کمیته حقیقت‌یاب یک یا چند نفر از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان نیز حضور داشته باشند چرا که ابعاد پزشکی و روانی زندانیان به گونه‌ای است که حتماً باید یک طبیب با نگاهی طبیبانه به قضیه نگاه کند، در میان اعضای انتخاب‌‌شده در هیات بازدیدکننده هیچ یک از اعضای کمیسیون بهداشت حضور ندارند.


دیدگاه ها