5/22/2018
سه شنبه، ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
علم ژنتیک بیماری‌های ارثی را ریشه‌کن می‌کند

علم ژنتیک بیماری‌های ارثی را ریشه‌کن می‌کند

محققان می‌گویند در حوزه دستکاری ژنتیکی به موفقیت‌های تازه‌ای دست یافته‌اند که نابودی بسیاری از بیماری‌های خطرناک را در آینده ممکن خواهد کرد.
اعتمادآنلاین| محققان می‌گویند به زودی می‌توان با افزودن کدهایی کم‌حجم به دی‌ان‌ای یک ویروس آن را از کار انداخت یا اطلاعات پیچیده‌ای در مورد باکتری‌های زنده جمع‌آوری کرد.

پژوهشگران دانشگاه مک گیل می‌گویند پیشرفت‌های اخیرشان در زمینه دستکاری دی‌ان‌ای انسان تا بدان حد خیره‌کننده بوده که برای اصلاح و رفع عیوب ۹۰ درصد از سلول‌های هدف با موفقیت به کار گرفته شده است.

آنان تا پیش از این موفق به از کارانداختن برخی ژن‌های مخرب عامل بیماری‌های خطرناک مانند ژن عامل بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک شده بودند که دستگاه عصبی بدن را تخریب کرده وباعث فلج عمومی و مرگ می‌شود.

اما دستاوردهای تازه تعمیر و بازسازی ژن‌های آسیب‌دیده از حمله ویروسی را ممکن می‌کند. روش‌های قبلی تنها بازسازی حداکثر ۶۰ درصد از این ژن‌ها را ممکن می‌کرد و حال این رقم به ۹۰ درصد افزایش یافته است.

محققان دانشگاه مک گیل می‌گویند با تکمیل آزمایش های فعلی می توان از ژن درمانی برای ریشه کن کردن تمامی بیماری‌های ارثی استفاده کرد. البته این روش درمانی فعلا با موفقیت روی موش‌ها آزمایش شده و تکمیل آن نیازمند صرف وقت بیشتری است.

منبع: مهر
دیدگاه ها