5/23/2018
چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
هویت انقلاب با ایثارگری گره خورده است/ برای راهنمایی دیگران به خوبی، ابتدا باید خودمان را اصلاح کنیم
سیدحسن خمینی:

هویت انقلاب با ایثارگری گره خورده است/ برای راهنمایی دیگران به خوبی، ابتدا باید خودمان را اصلاح کنیم

یادگار امام تاکید کرد: مشکل ما از آن جا شروع می‌شود که می‌خواهیم دیگران را سمت خوبی حرکت دهیم در حالی که لازمه این کار این است که خودمان را اصلاح کنیم.
اعتمادآنلاین| سیدحسن خمینی در مراسم شب خاطره «مبشّر صبح» که در حسینیه جماران برگزار شد، گفت: برای اینکه ببینیم یک نفر چه تاثیری در جامعه دارد، لازم است میزان کارکرد افکار و رفتار او را مورد سنجش قرار دهیم یا ببینیم در چه جغرافیا و چه دوره زمانی این تاثیر وجود داشته است.

او اضافه کرد: شاید به راحتی بتوان گفت که از این نظر تأثیرگذارترین فرد وجود مبارک پیامبر(ص) است. در روزگار خودمان نیز می‌‌‌توان به راحتی گفت که یکی از مصادیق این بحث حضرت امام است و به نوعی اگر این پاسخ را به اتفاقات را هم تسری دهیم انقلاب اسلامی بالاترین حجم را در تاریخ معاصر داشته است.

یادگار امام افزود: میزان تاثیری که این انقلاب در جامعه ایران داشته و تحولی که در فراسوی مرزها ایجاد کرده است حجم این انقلاب را نشان می‌‌دهد.

سیدحسن خمینی ادامه داد: بازگشت دین به عرصه جامعه و حیات اجتماعی انسان ها واقعیتی است که بعد از انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته که از الهیات رهایی بخش در آمریکای جنوبی تا در جهان اسلام این تاثیر را می‌بینیم که تمام جریانات ناسیونالیستی تقریبا از بین می‌روند و تبدیل به جریانات اسلامی می‌‌‌شوند.

او افزود: جریان فلسطین تا قبل از انقلاب اسلامی ایران یک جریان پان عربی است و بعد از آن تبدیل به جریان اسلامی می‌‌شود. حتی در افغانستان مبارزه‌‌‌ای که در مقابل روس‌‌ها شکل می‌گیرد جریان اسلامی است. امروز نیز در کشورهای آسیای میانه رشد اسلام‌‌خواهی ادامه موجی است که از انقلاب ۵۷ شروع شده است. البته مانند هر حرکتی در بسیاری از موارد ممکن است انحرافاتی مانند داعش هم پدید بیاید اما اصل بازگشت دین به عرصه حیات اجتماعی، از تاثیر انقلاب است. با طرح این سوال که چرا چنین حجمی برای چنین واقعیتی پدید آمد گفت: یکی از این علل «ایثار» است؛ البته ایثارگری همیشه ملازم با دفاع مقدس نیست. درست است اوج آن در دفاع مقدس دیده می‌شود اما حقیقت ایثارگری یعنی «ندیدن خود». یعنی اینکه شما وقتی با یک واقعه‌‌ای مواجه می‌شوید، بتوانید از خود بگذرید. این از خودگذشتگی زمینه‌‌‌های ذهنی دارد. یعنی اینکه باید بتوانیم احساس کنیم که من اگر در این اتفاق از مال و جانم گذشتم در یک فرایند بزرگ‌‌تر چیزهای بزرگ‌‌تر به دست می‌‌آورم.

یادگار امام تاکید کرد: از علل این که انقلاب توفیق پیدا کرد این ندیدن خود بود. عرفا به اصطلاح می‌‌گویند تا چند منزل به ساحت الهی راه است، این ندیدن خود روح انقلاب است. هر اگر این روح تضعیف شد بقیه کارها بزک و آرایشی است که بر این ساختمان پر عظمت چیده‌‌ایم. لذا باید بنیان همه امور بر همین ایثارگری استوار باشد.

سیدحسن خمینی با تأکید بر اینکه هویت انقلاب با ایثارگری گره خورده است، تصریح کرد: اگر می‌‌خواهیم این عامل موثر بماند، باید این بعد را در خودمان تقویت کنیم و از خودمان هم شروع کنیم. مشکل ما از آنجا شروع می‌‌شود که می‌‌خواهیم دیگران را سمت خوبی حرکت دهیم در حالی که لازمه این کار این است که خودمان را اصلاح کنیم.

او یادآورشد: ما امام را باید به صفت ایثارگری معنا کنیم و اگر بخواهیم به غیر این معنا کنیم امام را نشناخته ایم.

یادگار امام سپس افزود: انقلاب بسیار بزرگ است و این عظمت در نگاه کسی که از بیرون نگاه می‌‌‌کند به مراتب بیشتر از نگاه کسانی است که در درون آن حضور دارند. این بزرگی علت دارد و همین گونه به دست نیامده است. این بزرگی معلول این است که یک هویتی در درون انقلاب به نام ایثار شکل گرفت؛ این ایثار حقیقتی دارد و آن این است که از خودگذشتگی داشته باشیم.

سیدحسن خمینی یادآور شد: همین حقیقت است که باعث می‌‌شد همه جوان‌‌‌های انقلاب کشور خودشان را به امکانات غرب ترجیح دهند. وقتی روح ایثار به جامعه دمیده می‌‌شود هر کسی به اندازه سهم خودش از آن برمی‌‌دارد. می‌‌گویند نادر وقتی حمله مهاجمین به ایران را دفع کرد بر بلندی ایستاد و گفت وقتی که اصفهان را گرفتند فوج خراسان و شیراز و... کجا بودند؟ یک نفر از پایین گفت همه بودند؛ اما نادر نبود! یک نادری باید پیدا شود که این روح را در جامعه بدمد. این نادر در روزگار ما امام بود؛ کسی که این روح را در جامعه دمید و اگر این روح ایثار کنار گذاشته شود سر منشا همه رذائل است.

در پایان این مراسم از ٢١ اثر جدید تاریخ شفاهی انتشارات سوره مهر رونمایی شد و از نویسندگان آنها با حضور سید حسن خمینی نقدیر به عمل آمد.

منبع: ایلنا

دیدگاه ها