5/28/2018
دوشنبه، ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
رقیب بودن ایران و ترکیه عاملی زیان‌بخش نیست/ ایران از ترکیه خواسته تا به حملات شمال سوریه پایان دهد
سیامک کاکایی، کارشناس مسائل ترکیه در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:

رقیب بودن ایران و ترکیه عاملی زیان‌بخش نیست/ ایران از ترکیه خواسته تا به حملات شمال سوریه پایان دهد

یک پژوهشگر مسائل ترکیه گفت: ایران و ترکیه دو کشور متحد نیستند. ولی در عین حال ایران و ترکیه منافع مشترک منطقه‌ای مختلفی دارند و می‌توانند با کمک به یکدیگر از منافع خود بهره‌مند شوند.
اعتمادآنلاین| سیامک کاکایی پژوهشگر مسائل ترکیه در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان گفت ایران و ترکیه که در گذشته رقیب بودند حالا متحد شده‌اند؟ اظهار کرد: نه این دو کشور متحد نیستند. ولی در عین حال ایران و ترکیه منافع مشترک منطقه‌ای مختلفی دارند و می‌توانند با کمک به یکدیگر از منافع خود بهره‌مند شودند.

این پژوهشگر افزود: ولی دو کشور دو واحد سیاسی متفاوت و منافع ملی متفاوتی در منطقه دارند. ایران و ترکیه روند تحولات را از دو نگاه مختلف تعقیب می‌کنند.

او تأکید کرد: رقیب بودن ایران و ترکیه عاملی زیان بخش نیست و یک واقعیت است. باید توجه کرد که رقیب بودن منافاتی با همکاری دو کشور ندارد. کما اینکه در دهه‌های گذشته در روند تاریخی نوع نگاه ترکیه با ایران متفاوت بوده است و این یک امر طبیعی‌ و جاری و ادامه‌دار است.

کاکایی درباره رایزنی‌های ایران و ترکیه اظهار کرد: ایران و ترکیه دو بازیگر مهم منطقه‌ای هستند که هر یک در ارتباط با تحولات منطقه در مناطق همجوار و اندکی دورتر نقش دارند. سفری هم که وزیر خارجه ترکیه به ایران کرد در چارچوب رایزنی منطقه‌ای آن‌ها قابل ارزیابی است. ایران از ترکیه خواسته تا به حملات شمال سوریه پایان دهد چرا که دولت سوریه هم آن را نقض حاکمیت ملی خودش قلمداد کرده است.

این پژوهشگر اضافه کرد: اینکه هر دو کشور چگونه می‌توانند به حل مناقشه‌های منطقه‌ای کمک کنند، می‌تواند دست‌مایه مذاکرات و رایزنی آن‌ها باشد.

دیدگاه ها