5/27/2018
یکشنبه، ۰۶ خرداد ۱۳۹۷
سفیر ایران در کره جنوبی: ورزشکاران ایرانی هرگز نگفته‌اند گوشی‌های سامسونگ را مشروط می‌پذیرند

سفیر ایران در کره جنوبی: ورزشکاران ایرانی هرگز نگفته‌اند گوشی‌های سامسونگ را مشروط می‌پذیرند

سفیر ایران در کره جنوبی با رد برخی اخبار مبنی بر اینکه ورزشکاران ایرانی دریافت گوشی‌های سامسونگ مشروط به پس دادن آنها بعد از بازی‌ها را پذیرفته‌اند گفت: ورزشکاران ایرانی هرگز نگفته‌اند که گوشی‌ها را مشروط می‌پذیرند.
اعتمادآنلاین| حسن طاهریان در تشریح این موضوع افزود: وقتی ورزشکاران ما برای تحویل گوشی های اهدایی مراجعه کرده بودند مسئولان کمیته المپیک از اهدای این گوشی ها خوداری کرده بودند.

وی افزود: این موضوع در رسانه های ایران نیز به صورت وسیع بازتاب یافت و تاثیرات زیادی روی افکار عمومی گذاشت که منجر به احضار سفیر کره جنوبی در تهران به وزارت امور خارجه و اعتراض شدید نسبت به این رفتار غیر اخلاقی و غیر ورزشی شد و وزارت خارجه خواستار عذرخواهی شرکت سامسونگ از این رفتار غیر اخلاقی شد.

وی ادامه داد: سفیر کره جنوبی در تهران هم گفته بود دولت و شرکت سامسونگ هیچکدام در این موضوع دخالتی نداشته اند و این تصمیم توسط کمیته برگزار کننده بازی ها که همان کمیته المپیک است اتخاذ شده است.

وی افزود: در ادامه این موضوع، معاون اجرایی شرکت سامسونگ روز گذشته با من تماس گرفت و ضمن اظهار تاسف از این رویداد گفت مساله را پیگیری کردیم و قرار شده است که این موبایل ها بدون هیچ پیش شرطی و به صورت هدیه در اختبار تیم ایران قرار گیرد و هیچ مشکلی در این زمینه نخواهد بود.

سفیر ایران در کره جنوبی افزود: من هم در پاسخ اعلام کردم صرف اینکه موبایل ها را تحویل بدهید کافی نیست بلکه باید علاوه بر عذرخواهی، بیایه رسمی در مورد دلایل اتخاذ این تصمیم صادر کنید و موضع خودتان را هم به صورت شفاف ارایه کنید.

او این رفتار کره ای ها را خلاف تمام ضوابط اخلاقی و ورزشی جهان دانست و گفت: شرکت سامسونگ با پذیرش شروط بنده موافقت کرد و آخر شب گذشته در این مورد یک بیانیه صادر کرد که در رسانه ها نیز منعکس شده است.

وی ادامه داد: ورزشکاران ما در 'پیونگ چانگ' نیز روز گذشته اعلام کردند که از کمیته بین المللی المپیک با آنها تماس گرفته شده است و اعلام کرده اند بدون هیچ پیش شرطی آماده اهدای گوشی های موبایل به ورزشکاران ایرانی هستند اما ورزشکاران ما از گرفتن موبایل ها امتناع کرده اند و نامه ای اعتراض آمیز در این مورد به کمیته برگزار کننده داده اند و منتظر دریافت جواب رسمی و کتبی این کمیته هستند.

طاهریان افزود: علیرغم اینکه اکنون کمیته بین المللی المپیک آمادگی دارد تا گوشی ها را بدون هیچ گونه پیش شرط در اختبار تیم ایران قرار دهد اما تیم ایرانی منتظر جواب رسمی کمیته برگزار کننده هستند تا بعد از آن در این مورد تصمیم بگیرند و بر مبنای این تصمیم قدم های بعدی برداشته شود.

در همین حال خبرگزاری یونهاپ، خبرگزاری رسمی کره جنوبی اعلام کرده بود بر اساس تصمیم کمیته سازماندهی المپیک زمستانی و کمیته بین المللی المپیک و سامسونگ، تلفن های همراه در طول برگزاری این مسابقات در اختیار ورزشکاران ایران و کره شمالی قرار می گیرد ولی باید آنها را پس از پایان مسابقات برگردانند.

سفیر ایران در کره جنوبی این خبر را کاملا کذب خواند و گفت: در حال حاضر این ما هستیم که گوشی ها را بدون هیچگونه شرطی هم تحویل نمی گیریم نه اینکه آنها برای ما شرط گذاشته باشند.

وی در مورد برخی اخبار مبنی بر ورود ال جی به این موضوع و اهدای یک موبایل و یک عدد تلویزیون اسمارت به ورزشکاران ایرانی در برابر هدیه سامسونگ گفت: این موضوع به صورت رسمی به سفارت ایران در کره جنوبی اعلام نشده است و به احتمال زیاد این موضوع بیشتر یک موضوع رقابتی بین دو شرکت مطرح کره ای باشد.

وی در ادامه روحیه ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک را بالا توصیف کرد و اظهار امیدواری نمود در این رقابت ها نتایج خوبی کسب کنند.

او از رسانه ها و همچنین افکار عمومی خواست در این مورد تنها به اخبار رسمی و معتبر توجه کنند چون برخی اخبار بدون مبنا و پایه از این موضوع در رسانه ها منتشر شده است که اظهار نظر برخی افراد را هم به دنبال داشته است.

موضوع بی احترامی شرکت سامسونگ به ورزشکاران ایرانی شرکت کننده در المپیک زمستانی پیونگ چانگ از آنجا آغاز شد که این شرکت به عنوان حامی مالی اصلی بازی ها، به همه ورزشکاران حاضر در بازی های المپیک زمستانی 2018 کره جنوبی یک دستگاه گوشی تلفن همراه اهدا کرد، اما به ورزشکاران ایرانی و کره شمالی به دلیل آنچه آن را تحریم ها علیه این دو کشور عنوان شد، این گوشی ها تعلق نگرفت.

این بی احترامی آشکار شرکت کره ای سامسونگ که در تعارض با روح المپیک است، با موجی از اعتراضات در داخل کشور روبرو شد تا جایی که «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه تهدید کرد در صورتی که شرکت سامسونگ از ایران عذرخواهی نکند، برند گوشی همراه سامسونگ خود را عوض خواهد کرد. تهدید وزیر امور خارجه ایران بلافاصله به کمپین «نه به محصولات سامسونگ» در ایران تبدیل شد. «محمد جواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز گفت: موضوع جلوگیری از ورود گوشی های سامسونگ را پیگیری می کند و مانع از رجیستر شدن این گوشی ها در ایران می شود.

این واکنش ها، شرکت کره ای سامسونگ را که در ایران منافع بسیاری دارد، وادار کرد تا در بیانیه ای مسئولیت تحویل ندادن گوشی ها به ورزشکاران ایرانی را به گردن کمیته بین المللی المپیک بیاندازد.

4 ورزشکار از ایران در این مسابقات شرکت کرده اند.

رقابت های المپیک زمستانی کره جنوبی از روز چهارشنبه آغاز شده است اما مراسم افتتاحیه این رقابت ها امشب برگزار می شود.
دیدگاه ها