5/25/2018
جمعه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۷
ترامپ می‌خواهد نقش هند در افغانستان بیشتر شود

ترامپ می‌خواهد نقش هند در افغانستان بیشتر شود

رئیس‌جمهور آمریکا و نخست وزیر هند درباره لزوم تامین امنیت در افغانستان و تعهدات دو کشور در قبال افغانستان گفت‌گو کردند.
اعتمادآنلاین| به نقل از «رویترز»، کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در یک تماس تلفنی درباره وضعیت افغانستان گفت‌وگو کردند.

بر اساس این گزارش رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر هند درباره لزوم تامین امنیت در افغانستان و تعهدات دو کشور در قبال افغانستان گفت‌گو کردند.

آمریکا در استراتژی جدید واشنگتن در افغانستان و جنوب آسیا نقش ویژه برای هند تعریف کرده است و دونالد ترامپ بار دیگر خواستار افزایش نقش هند در افغانستان شده است.

این در حالی است که آمریکا کمک‌های مالی خود به پاکستان کشور رقیب هند را متقوف کرده و اسلام‌آباد را به حمایت از تروریسم متهم کرده است.

در حال حاضر پس از آمریکا، کشور هند از بزرگترین حامیان مالی دولت افغانستان محسوب می‌شود و کمک‌های این کشور به افغانستان در سال‌های اخیر به صورت مستمر افزایش یافته است.

پیش از این نیز هند با اعلام آمادگی برای کمک‌های نظامی به دولت افغانستان تعهد سپرده بود تا تسلیحات مورد نیاز نیروهای ارتش افغانستان را تهیه کند.

اما این موضوع سبب نگرانی مقامات پاکستانی شد تا جایی که «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر این کشور نقش سیاسی و نظامی هند در افغانستان را برای اسلام‌آباد غیرقابل قبول خواند.

اخیرا تنش‌های بین دو کشور افزایش یافته است و اشرف غنی در تماس با مودی به صورت تلویحی پاکستان را به حمایت از تروریسم متهم کرده بود.

وی از مودی خواسته بود تا تلاش‌ها برای منزوی کردن کشورهای حامی تروریسم افزایش یابد.

منبع: تسنیم
دیدگاه ها