7/20/2018
جمعه، ۲۹ تیر ۱۳۹۷
بررسی دلایل سهم پایین بخش خصوصی واقعی از فاینانس‌های خارجی

بررسی دلایل سهم پایین بخش خصوصی واقعی از فاینانس‌های خارجی

دفتر جذب سرمایه‌گذاری خارجی اتاق ایران در نشستی با حضور نمایندگان بانک‌های عامل طرف قرارداد فاینانس‌های خارجی و جمعی از فعالان اقتصادی، ابهامات و مشکلات بخش خصوصی در مورد چگونگی استفاده از فاینانس‌های خارجی را بررسی کرد.
اعتمادانلاین| ابهام و شفاف نبودن مراحل و روند استفاده از منابع فاینانس‌ها،­­مهم‌ترین انتقادی بود که در این نشست ­نمایندگان بخش خصوصی مطرح کردند. آن‌ها تأکید داشتند تاکنون برخی کشورها از جمله روسیه، چین، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش و دانمارک برای اعطای فاینانس به فعالان اقتصادی ایرانی اعلام آمادگی کرده‌اند اما سرگردانی ناشی از دسترسی نداشتن­­­به اطلاعات جامع موجب شده تاکنون بخش خصوصی حضور پررنگی در زمینه استفاده از فاینانس‌ها نداشته باشد.

در این نشست حسین سلاح ورزی، نایب‌رئیس اتاق ایران با اشاره به برنامه ششم توسعه و تأکید آن بر تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد، گفت: با این برنامه‌ریزی باید ۶۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های مختلف اقتصادی صورت گیرد. این به معنای سالی ۱۳ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی است. درحالی‌که در ­سال‌های اخیر به طور متوسط بین ۲ تا ۴ میلیارد دلار توان جذب سرمایه‌گذاری کشور بوده است.

وی به خطوط فاینانس خوبی که­ در­چند ماه اخیر از سوی کشورهای روسیه، چین، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش و دانمارک در اختیار ایران قرار گرفته اشاره و افزود: البته برخی فاینانس‌های جدید هم در راه است، نظیر منابعی که قرار است توسط فرانسه ارائه شود. از طرف دیگر بهبود رتبه اعتباری ایران از ۶ به ۵ می‌تواند فرصت خوبی برای تقویت جذب سرمایه‌گذاری­ خارجی در کشور باشد.

نایب‌ رئیس اتاق ایران با اشاره به کمبود نقدینگی اغلب واحدهای تولیدی گفت: با تزریق این منابع جان دوباره‌ای به این واحدها داده می‌شود. بنابراین خطوط اعتباری می‌توانند در گشایش بازارها، واردات کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای تولید و همین‌طور در تأمین منابع مالی واحدهای صنعتی بسیار کارساز باشند.

سلاح ورزی ادامه داد: با توجه به مسائل و مشکلاتی که در مورد­ اطلاع‌رسانی نحوه استفاده از قراردادهای فاینانس به بخش خصوصی وجود داشته و همچنین موضوعاتی نظیر مشکلات در ارائه تضامین و گارانتی‌های لازم و نیز ­علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران به مشارکت در طرح های بزرگ و ترجیحاً دولتی،­ همواره بخش خصوصی واقعی سهم پایینی از خطوط اعتباری اختصاص داده شده به کشور داشته است.

وی گفت: به دنبال این هستیم که با برگزاری نشست‌های تخصصی، فاینانس‌های اخیر با ایتالیا، دانمارک، اتریش، روسیه، چین و کره جنوبی را به فعالان بخش خصوصی معرفی کنیم تا نحوه استفاده از این فاینانس‌ها را بدانند و بتوانند این منابع را جذب کنند.

مجیدرضا حریری، نایب‌ رئیس اتاق ایران و چین نیز در این نشست گفت: قوانین و جزئیات نوع هر قرارداد و تأمین مالی آن متفاوت است و باید در مورد هر کدام به صورت جداگانه صحبت کنیم؛ در این رابطه ابهاماتی وجود دارد که بانک مرکزی و بانک‌های عامل می‌توانند در رفع آنها کمک کنند.

وی افزود: اگر چگونگی و روند استفاده از فاینانس‌ها روشن شود، می‌توان راهبرد بهتری برای استفاده از این منابع تدوین کرد تا از آنها در بهترین مسیر استفاده کرد.

این فعال اقتصادی همچنین­ ­­گفت: هنوز ظرفیت اقتصاد کشور با این میزان منابع حاصل از فاینانس، هماهنگی ندارد؛ باید این ظرفیت را افزایش دهیم و به تدریج از منابع فاینانس استفاده کنیم.

منبع: خبرگزاری صداوسیما
دیدگاه ها