8/19/2018
یکشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۷
مهم‌ترین مصوبات روز شنبه مجلس در جریان بررسی بودجه سال 97

مهم‌ترین مصوبات روز شنبه مجلس در جریان بررسی بودجه سال 97

نهمین روز رسیدگی به لایحه بودجه ۹۷ در مجلس به ریاست علی لاریجانی و با حضور نمایندگان برگزار شد.
اعتمادآنلاین| نهمین روز رسیدگی به لایحه بودجه ۹۷ در مجلس به ریاست علی لاریجانی و با حضور نمایندگان برگزار شد و ادامه بررسی بودجه ۹۷ در بخش درآمدی در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس قرار گرفت.

واگذاری بخشی از سهام شرکت‌های توزیع نیروی برق به بخش غیردولتی، افزایش قیمت سیگار، تعیین شروط مجلس برای افزایش سرمایه شرکت‌ها، افزایش تعرفه واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند، تعیین سقف درآمدهای دولت در سال ۹۷، تعیین سهم صندوق توسعه از منابع نفتی در سال آینده و... از جمله مهمترین مصوبات امروز نمایندگان بود.

واگذاری شرکت های توزیع برق به بخش خصوصی مجاز شد
به گزارش اعتمادآنلاین، نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 97 به شرکت توانیر اجازه دادند از محل مطالبات خود از شرکت‌های توزیع نیروی برق، نسبت به افزایش سرمایه در این شرکت‌ها اقدام کرده و سپس وزارت اقتصاد سهام مازاد بر 49 درصد شرکت توانیر در این شرکت‌ها را تا سقف 250 هزار میلیارد ریال به بخش غیردولتی واگذار نماید.

افزایش قیمت سیگار
بعد از اینکه خبر افزایش نیافتن قیمت سیگار در کمیسیون تلفیق در روز چهارشنبه گذشته خبرساز شد، امروز نمایندگان در صحن علنی مصوب کردند که قیمت خرده‌فروشی هر نخ سیگار تولید داخل با نشان ایرانی ٧۵ ریال، تولید مشترک ١۵٠ ریال، تولید داخل با نشان بین‌المللی ٢۵٠ ریال و وارداتی ۶٠٠ ریال به عنوان عوارض اضافه شود. همچنین تاکید شد که وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است مبالغ مزبور را از تولیدکنندگان و واردکنندگان حسب مورد اخذ و به حساب درآمد عمومی واریز نماید.

شرکت های دولتی در حال انحلال به صورت مشروط از مالیات معاف می شوند
در ادامه مصوب شد که شرکت های دولتی مشمول ماده 141 قانون تجارت که سرمایه آنها تقلیل یافته و باید منحل شوند، به شرط تبدیل سرمایه آن ها به دارایی های تجدید ارزیابی، از مالیات معاف می شوند.

مطابق ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت، اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌مدیره مکلف است بلافاصله مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای قرار بگیرد.

تدابیر مجلس جهت کوچک‌سازی ساختار دولت
نمایندگان مجلس در جریان بررسی لایحه بودجه 97 تصویب کردند ساختار دولت سازمان برنامه و بودجه با هدف کوچک‌سازی مکلف است با همکاری سازمان اداری و استخدامی حداقل ۵ درصد از برنامه فعالیت‌های موازی، یکسان و غیرضروری دستگاه های اجرایی را شناسایی و پیشنهاد حذف یا ادغام آنها را به شورای عالی اداری ارائه کنند. همچنین مقرر شد که اعتبارات بخش‌های ادغامی به سازمان جدید منتقل و در صورت حذف برنامه فعالیت، اعتبارات مربوطه تخصیص نمی‌یابد.

تعیین سهم صندوق توسعه ملی از منابع نفتی در سال آینده
نمایندگان مجلس مصوب کردند که سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز، 32 درصد باشد. مبالغ مذکور به صورت ماهانه واریز شده و از ماه یازدهم سال محاسبه و تسویه می‌شود. گزارش هزینه‌کرد وجوه این بند هر 3 ماه یکبار به کمیسیون‌های برنامه و بودجه، محاسبات و انرژی مجلس و سازمان برنامه و بودجه توسط وزارت نفت ارائه می‌شود.

همچنین سقف درآمدهای دولت در این سال چهار میلیون و چهارصد و سی و دو هزار و ششصد و چهار میلیارد و ششصد و شصت و هفت میلیون ریال تعیین شد.

افزایش تعرفه واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند
نمایندگان در ادامه برای حمایت توسعه و ارتقای سهم صادرات و بهبود تراز تجاری کشور، دولت مکلف است حداکثر یک واحد درصد میانگین به نرخ تعرفه موثر کلیه کالاهای وارداتی که از مشابه داخلی برخوردار هستند اضافه کند. البته کالاهای اساسی از این بند مستثنی شدند.

الزام شرکت ملی گاز برای گازرسانی به 4 استان
نمایندگان شرکت ملی گاز را موظف کردند به منظور تداوم گازرسانی به شهرها و روستاهای استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و خراسان جنوبی اقدامات لازم را به عمل آورد.

تعیین میزان قیر رایگان جهت بازسازی شهرها و روستاها
همچنین شرکت ملی نفت ایران موظف شد معادل ریالی چهارمیلیون تن مواد اولیه قیر (VB) رایگان تا سقف مبلغ سی هزار میلیارد ریال جهت بهسازی و نوسازی روستاها، شهرها و مدارس در اختیار شرکت های تولید قیر قرار دهد. شرکت ملی نفت ایران مکلف است تا پایان سال ۹۷ نسبت به تحویل کامل مواد اولیه قیر(VB) به دستگاه‌های اجرائی ذی‌ربط اقدام کند. چنانچه کمیته برنامه‌ریزی شهرستان بودجه‌ای برای راه های روستایی پیش‌بینی نکرد، قیر رایگان آن شهرستان در اختیار شهرداری‌های زیر بیست هزار نفر جمعیت قرار می‌گیرد.

تسهیلات ویژه برای گازرسانی به مناطق فاقد گاز
نمایندگان بانک‌ها را مجاز کردند با تضمین وزارت نفت تا سقف 50 هزار میلیارد ریال تسهیلات به شرکت ملی گاز جهت اجرای خطوط گازرسانی به روستاها و شهرهای فاقد گاز با بازپرداخت 5 ساله اقدام کنند.

شیوه های استفاده از فاینانس تعیین شد
نمایندگان مجلس به دولت اجازه دادند برای اجرای طرح‌ها با رعایت سقف مقرر نسبت به أخذ یا تضمین تسهیلات مالی و اعتباری یا کمک بلاعوض از دولت ها، مؤسسات مالی خارجی و بین‌المللی اقدام کند.

همچنین در مواردی که استفاده از تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) با مجوز قانونی منوط به تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران باشد، وزیر اقتصاد مجاز است ضمانت‌نامه‌های مورد نیاز برای طرح ها را حداکثر ظرف مدت یک‌ماه صادر و یا اختیار امضای آن را با تصویب هیأت وزیران به مقام مسؤول ذی‌ربط تفویض کند.

علاوه بر این در خصوص طرح های غیردولتی، وزارت اقتصاد موظف است پس از أخذ تضمین لازم از بانک‌های عامل که به پشتوانه أخذ وثائق مناسب و کافی از مالکان طرحها صادر شده است، نسبت به صدور ضمانت‌نامه بازپرداخت اقدام ‌نماید.

طرح‌های بخش های خصوصی و تعاونی و نهادهای عمومی غیردولتی و شرکت های دانش بنیان نیز با سپردن تضمین‌های لازم به بانک‌های عامل می‌توانند از تسهیلات مذکور استفاده کنند.

همچنین دولت مجاز شد یک میلیارد دلار از تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) فوق‌الذکر را به منظور تجهیز آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاهها، مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و فناوری با تضمین دولت و بازپرداخت آن، از محل اعتبارات بودجه عمومی تأمین نماید.

در ادامه نمایندگان مصوب کردند که دو میلیارد دلار از تسهیلات خارجی در سال ۹۷ برای مترو و طرح‌های کاهش آلودگی هوا را اختصاص یابد.

برداشت از صندوق توسعه ملی
مجلس در مصوبه‌ای اختصاص اعتبار از محل صندوق توسعه برای تقویت بنیه دفاعی، بازسازی مناطق زلزله زده، ریزگردها و صداوسیما را به تصویب رساندند که بر اساس آن به ‌منظور تحقق اهداف مندرج در قانون برنامه ششم توسعه، به دولت اجازه داده می‌شود معادل مبلغ یکصد و چهل و سه‌هزار و هفتصد و پنجاه میلیارد (۱۴۳.۷۵۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال از ورودی سال ۱۳۹۷ صندوق توسعه ملی برداشت و منابع حاصله را به ردیف درآمد عمومی به شماره طبقه‌بندی ۳۱۰۷۰۵ نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

علاوه بر این نمایندگان در مصوبه ای مقرر کردند که تسهیلات ارزی برای توسعه مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و اجرای طرح‌های توسعه‌ای برای حمل و نقل درون و برون‌شهری اختصاص یابد.

نمایندگان همچنین ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از صندوق توسعه ملی را به خرید تجهیزات و به‌روزرسانی آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های دانشگاه‌ها اختصاص دادند.
دیدگاه ها